10 nejchladnějších míst na planetě | Mevyo blog | Mevyo

Back to blog

10 nejchladnějších míst na planetě

Sezóna popraskaných rtů, studených rukou a vymrzlých končetin je tady. A i když pořádná zima ještě stále nedorazila, my si ji v dnešním článku trochu přiblížíme. Objevíme deset nejchladnějších míst na planetě, které i vy sami můžete jednou navštívit. Kam si zajet za pořádnou zimou?

Denali, Mount McKinley, Aljaška

Denali, dříve známá jako Mount McKinley, je již dlouho proslavená jako nejchladnější hora na zemi. Nachází se v aljašské oblasti národního parku Denali. Vrchol je to opravdu ohromující, také je to nejvyšší hora Severní Ameriky, dosahuje výšky 6 190 m n. m. Dne 1. prosince 2013 zde zaznamenala meteorologická stanice teplotu -59,7 ° C, dokonce i v létě mohou na této chladné hoře zaznamenat teplotu až -30,5 ° C.

Eureka, Kanada

Jen málo Kanaďanů se někdy vydává do vzdáleného regionu Ellesmere na území Nunavutu, a pokud nejste vědecký pracovník nebo rodilec, pravděpodobně jste o Eurece nikdy neslyšeli. Toto aktivně výzkumně osídlené území má průměrnou teplotu okolo -18,8 ° C a zaznamenána zde byla i rekordně nízká teplota -55,3 ° C.

Stanice Amundsen-Scott, Jižní pól

Není to jen na dalekém severu, kde jsou běžné nízké teploty, i daleký jih může být stejně nehostinný. Stanice Amundsen-Scott, umístěná u jižního pólu, je americkou vědeckovýzkumnou stanicí a je známá jako nejjižnější místo na světě. Díky svému jedinečnému umístění zde Slunce vychází pouze jednou za rok a vytváří nepřetržité šestiměsíční léto, po němž následuje šest měsíců tmy. Nejnižší zaznamenaná teplota během studené noci byla -74 ° C v roce 1957. Takovou teplotu můžete dlouhodobě přežít jen se speciálním vybavením.

Verkhoyansk, Rusko

Na rozdíl od předchozího chladného místa je Verkhoyansk v Rusku skutečně celoročně obydlen. Přibližně 1 300 obyvatel žije v tomto městě na řece Yana poblíž polárního kruhu. Město je proslavené teplotními minimy a velkými teplotními rozdíly mezi zimou a létem. Nejnižší teploty v zimě jsou kolem -49,4 ° C, zatímco v létě zde může být až +16,5 ° C.

Prospect Creek, Aljaška

Toto malé aljašské město bylo kdysi domovem některým expedicím a také ubytováním pro 27 000 lidí zapojených do budování Trans-aljašského potrubí. Je však i domovem pro nejnižší zaznamenané teploty ve Spojených státech amerických. Dne 23. ledna 1971 zde bylo naměřeno rekordních -62 ° C. Navzdory teplotním extrémům je zde stále možné najít divokou zvěř, včetně medvědů a orlů.

Ulaanbaatar, Mongolsko

Ulaanbaatar, největší a hlavní město Mongolska, je nejlidnatější město s takto extrémně nízkými teplotami. Celková populace města je více než 1,3 milionu obyvatel se zkušenosti velmi krátkého léta následovaného chladnou zimou. Nejnižší zaznamenaná teplota zde je -49 ° C. Vzhledem k tomu, že město leží v oblasti permafrostu (věčně zmrzlé půdy), žijí zde obyvatelé v tradičních jurtových domech, které jsou upevněni jen nad zemí.

Oymyakon, Rusko

Ruské město Oymyakon je oficiálně uznáno jako jedno z nejchladnějších nepřetržitě obývaných míst na planetě (spolu s dříve zmíněným městem Verkhoyansk, Rusko). Populace 500 lidí musí vydržet některé z nejnižších teplot, ve kterých může člověk žít. 6. února 1933 Oymyakon nastavil rekord pro nejnižší teplotu zaznamenanou na trvale obývaném místě při teplotě -67,7 ° C.

Severní led, Grónsko

Není nijak překvapivé, že v tomto seznamu najdete lokalitu v Grónsku. Koneckonců, země je z 85% pokryta ledem a sněhem, teplota se v měsíci červenci zvýšila jen trochu nad bod mrazu. Severní led byl britskou výzkumnou stanicí v severním vnitrozemí Grónska. 9. ledna 1954 stanice zaznamenala nejnižší teplotu v Severní Americe, tedy -66,1 ° C.

Snag, Yukon

Kanada má pověst mrazivého místa a město Snag této pověsti jistě pomáhá, aby pověst zůstala nedotčena. Město leží na území Yukonu, obec byla založena během Zlaté horečky na Klondiku a byla domovem asi deseti obyvatel, plus 15-20 zaměstnanců letišť a meteorologů. 3. února 1947 Snag nastavil rekord pro nejchladnější teplotu zaznamenanou v kontinentální Severní Americe při teplotě -63,0 ° C.

Stanice Vostok, Antarktida

Naše číslo jedna pro nejchladnější místo na planetě je vlastně oficiální držitel rekordů pro nejchladnější naměřenou teplotu na zemi. Ruská výzkumná stanice, která se nachází na polární půdě Antarktidy, naměřila teplotu -89,2 ° C 21. července 1983.

Subscribe to our articles

Do you like this article? Fill in your email address and subscribe to new articles.

Hledáš parťáky pro své aktivity? 

Mevyo spojuje aktivní lidi se společnými zájmy. Chceš jít sportovat, na výlet a nebo třeba do divadla, ale nemáš zrovna s kým? Napiš co a kdy máš v plánu a ostatní se k tobě připojí. .-)

Služba je plně ZDARMA

Have Mevyo handy wherever you go

Download our mobile application for free

Get it on Google Play Download on the App Store