15 zlatých pravidel pro začínající běžce | Mevyo blog | Mevyo

Back to blog

15 zlatých pravidel pro začínající běžce

Běhání je krásný sport, který není jen o posilování fyzické kondice, ale i o skvělých zážitcích a vyčištění mysli. Aby bylo běhání skutečně přínosné, je dobré mít na paměti 15 zlatých pravidel, která by měli respektovat nejen začátečníci, ale i pokročilí běžci.

1. Pravidlo 10%

Pokud běháte, jistě chcete překonávat své limity. Dbejte však na to, abyste navyšovali počet svých kilometrů za týden maximálně o 10%, to vám pomůže zlepšit vaší kondici bez zbytečných zranění.

2. 2 hodiny po jídle

Neběhejte dříve než 2 hodiny po jídle. Tělo potřebuje nějaký čas, než vyprázdní obsah žaludku a jídlo stráví. Pokud jste měli jen lehkou svačinu, můžete běžet již po 90 minutách. V případě těžkých jídel s vysokým obsahem bílkovin však raději vyčkejte i 3 hodiny.

3. Pravidlo 10 minut

Alespoň 10 minut před vaším během začněte se zahřátím těla, nejlépe rychlou chůzí nebo pomalým klusem. Vaše svaly se tak stihnou před během zahřát a vy se tak vyvarujete případným křečím nebo nataženým svalům.

4. Pauza při zranění

Pokud jste při běhání ucítili bolest, dejte si 2 dny pauzu. V případě nataženého svalu si dejte pauzu 5 dní a u těžších zranění, jako je vymknutý kotník, alespoň 2 týdny.

5. Pozor na nové jídlo

Před vaším tréninkem nebo závodem nikdy neexperimentujte s novým jídlem. Váš gastrointestinální trakt je zvyklý na určitou směs živin a pokud ji obměníte, můžete se setkat se střevními bolestmi, což je při běhu velmi nežádoucí.

6. Větrné dny

Při obzvláště větrných dnech nekontrolujte svůj čas, který máte vymezený na vaši trať, jelikož je běh proti větru značně ztížený a rychleji se vyčerpáte. To samé platí v momentě, kdy máte vítr v zádech, vaše trať bude rychlejší, ale jen díky příznivému větru.

7. Příjem sacharidů

Několik dní před závodem nebo před dlouhým během dbejte na zvýšený příjem sacharidů. Ty jsou při běhu vaším palivem a pokud byste jich měli nedostatek, byli byste rychle vyčerpaní.

8. Pravidlo mluvení

Běhejte v takovém tempu, abyste byli schopni mluvit v souvislých větách, pokud je vaše tempo tak zběsilé, že nemůžete mluvit, trochu zvolněte. Výjimkou je trénink, u kterého trénujete sprint.

9. 7 let do vrcholu

Na základě dlouholetého sledování běžců se přišlo na to, že se běžci zlepšují nejvíce prvních 7 let. Poté se dostanou na vrchol a další pokroky už jsou jen velmi malé.

10. Pravidlo obezřetnosti

Bezpečnost na prvním místě je důležitá i pro běžce. Obzvláště při běhu na silnici raději sundejte sluchátka a dávejte pozor na okolní provoz.

11. Spánek

Největším nepřítelem běžců je spánková deprivace. Ovlivňuje váš výkon, náchylnost ke zranění i celkový prožitek z běhu. Pokud se cítíte nevyspalí, raději spánkový deficit dožeňte a teprve poté se vydejte na trať.

12. Doplňování energie

Po dokončení běhu byste měli do 30-60 minut doplnit sacharidy a bílkoviny. Je to důležité, jelikož po tréninku je tělo nejefektivněji zužitkuje. Výjimkou jsou dlouhé běhy, při kterých je dobré doplňovat energii průběžně. K tomu jsou vhodné energetické nápoje, energetické gely a lehké potraviny, jako například banány.

13. Jednostranná zátěž

Nikdy se nevěnujte pouze běhání, jednostranná zátěž je nezdravá a vyvíjí zvýšený tlak na konkrétní partie. Sporty střídejte a běh doplňte například cyklistikou či posilováním.

14. Nové boty

Podle průzkumů je vhodné měnit boty každých 600-800 kilometrů. Po této hranici už obvykle výrazně ztrácejí na pružnosti a dochází k vyššímu opotřebení.

15. Běh ve dvou

Podle průzkumů se dva běžci rychleji rychlostně sladí a jejich pokrok je rychlejší než při běhání v singlu. Pokud parťáka na běhání nemáte, u nás na Mevyo jistě někoho najdete.

 

Subscribe to our articles

Do you like this article? Fill in your email address and subscribe to new articles.

Hledáš parťáky pro své aktivity? 

Mevyo spojuje aktivní lidi se společnými zájmy. Chceš jít sportovat, na výlet a nebo třeba do divadla, ale nemáš zrovna s kým? Napiš co a kdy máš v plánu a ostatní se k tobě připojí. .-)

Služba je plně ZDARMA

Have Mevyo handy wherever you go

Download our mobile application for free

Get it on Google Play Download on the App Store