5 EKO tipů, díky kterým ušetříte naši Zemi každý den | Mevyo blog | Mevyo

Back to blog

5 EKO tipů, díky kterým ušetříte naši Zemi každý den

Nezavírejte oči před realitou, která naši planetu Zemi zatěžuje více a více. V moderní společnosti jsme si zvykli na dostatečný přísun výrobků, příjemných služeb, doplňků našeho života, které je činí jednodušším a příjemnějším. Některé z nich však naprosto postrádají smysl a jejich používání je, řekněme si upřímně, zbytečné a tíživé pro přírody. Co můžete ve svém životě změnit, abyste se chovali více ekologicky a tedy i více fér k domovu, který nám dává šanci na život?

Pořiďte si látkové tašky

Prvním základním krokem je pořízení látkové tašky, kterou budete využívat na nákupy. Mnoho osob již látkové tašky používání při nákupech na trhu, ale i v obchodních domech. Do látkové tašky si navíc můžete nechat dát nejen nákup z trhu, ale také kousky oblečení. Látková taška se vám bude hodit i při cestování jako praktický pomocník při nákupech.

Látkové sáčky

Mnoho změn, které jsou příznivé pro přírodu se týkají právě nakupování, jelikož jej vykonáváme opravdu každý den. Pořiďte si také látkové sáčky na potraviny a odnaučte se používat plastové sáčky, které jsou opravdu zbytečnými. Jsou nerecyklovatelné a brzy se navíc zničí. Zakoupit si buď můžete látkové pytlíky na potraviny nebo si je vyrobit sami doma ze zbytků látek či starých záclon. Tyto látkové pytlíky nahradí v obchodech užívané igelitové sáčky. A pokud si říkáte, jak nahradit například sáček, který dostanete u pultového prodeje se sýry? Vezměte si sebou svou plastovou krabičku, do které vám sýry či šunku naváží. Zbavíte tak přírodu dalšího zbytečného odpadu. Řešením bude také to, že si uvědomíte, že mnoho druhů ovoce a zeleniny má i svůj přírodní "obal", například banány, pomeranče, citrony, meloun, cibule, česnek, brambory apod. Balit je tudíž nijak nemusíte. 

Řekněte ne!

Dalším tipem je jednoduše to, že řeknete ne! V obchodech s oblečením, když vám ho budou chtít dát do plastové tašky, u zelináře, který vám dá mrkve do igelitového sáčku, při nákupu zákusků, jednoduše řekněte ne a předložte svůj vlastní obal, který můžete opakovaně používat. Nakonec zjistíte, že domácí plastovou krabičku využijete při nákupech mnoha potravin. 

Láhev na vodu

Další nezbytností je láhev na vodu, nejlépe z borosilikátového skla, recyklovaného plastu či nerezová. Láhev na vodu se vám bude hodit při cestování, ale i při obyčejné cestě do města. Dnes navíc mnoho restaurací a kaváren nabízí, že vám zdarma do lahve vodu natočí nebo si ji jednoduše natočíte na toaletách. Nejenže tím ušetříte své peněžence, ale odeberete zátěž naší planetě v podobě nadmíru užívaných plastových lahví. 

Hygienické potřeby

Mezi další věci, které používáme opravdu každý den, patří hygienické potřeby. I v těchto ohledech se nabízí ekologické řešení. Pro ženy je více než vhodné pořízení menstruačního kalíšku, který přírodu zbaví velkého množství odpadu. Dále se dnes dají objednat látkové vložky, intimky či odličovací tamponky, které stačí vyprat a vše je jako nové. Dobrým řešením je i používání klasické žiletky, kterou vyměníte za plastové žiletky. Ekologickou cestou je také výroba domácí kosmetiky, která svou výrobou nezatěžuje planetu a je příznivá vašemu zdraví. Vyrobit si můžete domácí pastu na zuby, deodorant, vonný sprej na tělo, krém či pleťovou masku. Za tyto výrobky příliš neutratíte a přesně navíc víte, co obsahují.

Subscribe to our articles

Do you like this article? Fill in your email address and subscribe to new articles.

Hledáš parťáky pro své aktivity? 

Mevyo spojuje aktivní lidi se společnými zájmy. Chceš jít sportovat, na výlet a nebo třeba do divadla, ale nemáš zrovna s kým? Napiš co a kdy máš v plánu a ostatní se k tobě připojí. .-)

Služba je plně ZDARMA

Have Mevyo handy wherever you go

Download our mobile application for free

Get it on Google Play Download on the App Store