9 jedinečných moderních budov světa | Mevyo blog | Mevyo

Back to blog

9 jedinečných moderních budov světa

Někteří lidé cestují za krásami přírody, jiní hledají spíše dobrodružství a mnoho z nás hledá zajímavé architektonické úkazy. Zvláště pro ně je určen dnešní článek, který představuje 9 moderních budov, které můžete navštívit nebo se jimi alespoň pokochat z fotek. Vždyť svět architektonického designu je vzrušující a vizuálně velmi zajímavý. 

Markthal- Rotterdam, Nizozemsko

Známá také jako "Market Hall", "tržnice", je tato budova úžasnou ukázkou moderní architektury, které poukazuje na nové inovace a moderní povahu města Rotterdamu v Holandsku. Zajímavě zdobená tržnice, která pro návštěvníky kombinuje skvělé jídlo, trávení volného času, bydlení a parkování vytváří zcela funkční životní centrum. Pod krytou obloukovou konstrukcí se nachází trh s potravinami s více než 100 stánky, které denně nabízejí čerstvé potraviny. Parkování je nabízeno v suterénu. Pokud jste fanouškem inovačního bydlení, můžete se zde setkat s životem mezi barevnými nástěnnými malbami, protože v budově se nachází 228 apartmánů s jedinečným výhledem.

Habitat 67- Montreal, Kanada

Habitat 67 navrhl izraelsko-kanadský architekt Moshe Safdie. Své jméno budova nese podle názvu Expa 67, pro který byla původně postavena. Budova leží vedle řeky svatého Vavřince, vznikla jako projekt magisterské diplomové práce Safdie ve spolupráci s univerzitou McGill v Kanadě. Konstrukce této jedinečné budovy se skládá z 364 prefabrikovaných betonových forem, které jsou jedinečně uspořádány tak, aby vytvářely 146 jednotek. Až do dnešního dne má architekt Safdie v Habitatu 67 byt v přízemí.

Kaple sv. Kříže-Arizona, USA

Nazývaná někdy také jako "kaple ve skále". To je velkolepá kaple sv. Kříže. Původní projekt byl inspirovaný budovou Empire State Building v New Yorku a byl plánovaný v  Budapešti ve spolupráci s Lloydem Wrightem, synem slavného architekta Frank Lloyda Wrighta. Kvůli průběhu druhé světové války v roce 1939 byl projekt přesunut do rodné oblasti v Arizoně. Kaple byla dokončena v roce 1956 za cenu 300 000 dolarů. Dnes prostor nabízí úchvatné výhledy a pohled na tuto zvláště umístěnou kapli.

Muzeum Guggenheim- Bilbao, Španělsko

Je více než vhodné, aby muzeum věnované modernímu a současnému umění mělo moderní a nadčasový design. Guggenheimovo muzeum v Bilbau bylo navrženo architektem kanadsko-amerického původu Frankem Gehry. Budova leží blízko řeky Nervion a byla poprvé zpřístupněna v roce 1997. Budova je to opravdu jedinečná, postavena z kamene, skla a titanu. Nabízí více ne 120 000 čtverečních stop výstavních prostor. 

Fallingwater- Pennsylvania, USA

Budova, která inspiruje klidné bydlení ve spojení s přírodou. Navržena slavným americkým architektem Frankem Lloydem Wrightem byla původně postavena jako soukromá rezidence Kaufmanů. Rodina vlastnila pozemky s vodopádem a pověřila Wrighta, aby pro ně navrhl nový domov. Vzhledem k tomu, že pozemek měl omezenou plochu, byl k řešení tohoto problému použit jedinečný design a dům byl postaven nad vodopádem. Od svého dokončení v roce 1939 získala budova mnohá ocenění. Rodina Kaufmannů nakonec darovala dům Západní Pennsylvánii a v roce 1964 byla formálně otevřena jako veřejné muzeum.

Národní knihovna- Minsk, Bělorusko

Všichni vám odpustí, pokud si nebudete pamatovavat geometrický název pro 3D tvar s 8 trojúhelníky a 18 čtverci. Tím názvem je totiž rhombicubocthehedron, což je přesné označení pro tvar hlavní budovy Národní knihovny v Minsku. Tato budova má 22 podlaží a byla dokončena v roce 2006. Projekt navrhli architekti Mihail Vinogradov a Viktor Kramarenko. Budova má kapacitu pro 2 000 čtenářů a naleznete v ní také velkolepý konferenční sál pro 500 osob. Unikátní design této zajímavé architektonické stavby přitahuje návštěvníky z dalekého i širokého okolí.

Cube house- Rotterdam, Holandsko

Další důkaz o tom, že Rotterdam je opravdovým centrem moderní architektury. Těchto 38 navzájem propojených kostek nabízí jedinečné bydlení. Tyto domy jsou po celém světě opravdu slavné. Navrženy byly architektem Pietem Blomem a postaveny na ulici Overblaak. Blom navrhl inovativní obytné prostory a přeměnil tradiční obytný prostor do tvaru kostky, naklonil jej o 45 stupňů a umístil jej na vrchol. Všechny kostky jsou propojeny. Jsou popisovány jako vesnice, kde každá kostka (dům) představuje strom a všechny stromy (domy) společně vytvářejí les.

Lotus Temple- Nové Dillí, Indie

Tato budova byla postavena v roce 1986 iránským architektem Fariborzem Sahbou. Lotus Temple v Novém Dillí je jednou z nejpozoruhodnějších památek. Budova je inspirována tvarem lotosového květu, jelikož má 27 jednotlivých "plátků" z bílého mramoru, které tvoří 9 stran chrámu. Mramor pro exteriér pochází z Řecka. Okolní pozemek o rozloze 26 akrů zahrnuje také 9 vodních plocha zahradu. Krásná budova získala řadu architektonických ocenění a v průběhu let byla uvedena ve stovkách publikací.

Experience Music Project Museum- Seattle, USA

Zkráceně EMP se nachází v Seattlu v USA. Navrhnuta byla budova kanadsko-americkým architektem Frankem Gehry. Návrh tohoto muzea je podobný specifickou plechovou konstrukcí mnoha jiným projektům, které Gehry navrhl.  Koncept návrhu byl údajně založen na studiu obrazů rozbitých kytar a kytarových komponentů. Ačkoli Gehry získal mnoho ocenění za svá architektonická díla. Tento design nebyl jeden z nich a byl nazýván také jako "blob", což je "něco, co vyplavilo moře, převrátilo se a zemřelo". Můžeme z toho pochopit, že nešlo o příliš pozitivní označení této budovy. 

Subscribe to our articles

Do you like this article? Fill in your email address and subscribe to new articles.

Hledáš parťáky pro své aktivity? 

Mevyo spojuje aktivní lidi se společnými zájmy. Chceš jít sportovat, na výlet a nebo třeba do divadla, ale nemáš zrovna s kým? Napiš co a kdy máš v plánu a ostatní se k tobě připojí. .-)

Služba je plně ZDARMA

Have Mevyo handy wherever you go

Download our mobile application for free

Get it on Google Play Download on the App Store