9 míst, které byste měli navštívit, než úplně zmizí | Mevyo blog | Mevyo

Back to blog

9 míst, které byste měli navštívit, než úplně zmizí

Na naší planetě existují místa, která pomalu ale jistě mizí. Vzhledem k tomu, že svět stále podléhá účinkům globálního oteplování a vlivům, které pro ně připravuje člověk, ztrácí se přírodní divy, které jsou těmito vlivy ohroženy. Pokud byste chtěli navštívit místa, která brzy na naší planetě nebudou, doporučujeme těchto 9 míst, jelikož dny jejich existence jsou již sečteny. 

1. Maledivy

Známý jako nejmenší národ světa. Více než 70% z 1200 ostrovů, které tvoří nádherné Maledivy, je méně než jeden metr nad hladinou moře. Proto není žádným překvapením, že tento unikátní ostrovní úkaz je v současné době ohrožen stoupajícími vodami oceánů. Okolnosti jsou natolik na hraně, že prezident oznámil, že federální vláda začne kupovat půdu z jiných zemí pro občany Malediv. Předpokládá se, že přibližně  za sto let přestanou být Maledivy vhodnými pro lidské bydlení.

2. Velký bariérový útes

Nachází se mimo pobřeží Austrálie a je největším korálovým útesem na světě. Postupně se zvyšující okyselení oceánu, znečištění a vysoké teploty vody způsobují masivní problémy těmto útesům. Více než polovina Velkého bariérového útesu již zmizela v posledních třech desetiletích, ale zbytek přírodní krásy by mohl být zatracen již v roce 2030.

3. Benátky, Itálie

Přezdívá se jim také "město vody". Benátky mají dlouhou historii a jsou považovány za jedno z nejromantičtějších italských měst, především pro své malebné kanály a krásné mosty. Dnes již mnozí pochybují, kolik času ještě Benátkám zbývá. Zprávy totiž naznačují, že město klesá pod vodu pětkrát rychleji než kdysi. Způsobují to především vzrůstající hladiny moře, velké vlny a cestovní ruch, který této situaci příliš neprospívá.

4. Madagaskar

Čtvrtý největší ostrov světa, to je Madagaskar. Domovem je nejbohatším tropickým deštným pralesům na faunu i flóru. Nicméně hustý ekosystém byl v průběhu let ničen pytláctvím a těžbou dřeva. Pokud nebude ostrovu poskytnuta ochrana, očekává se, že jeho deštné pralesy zmizí přibližně za 35 let. 

5. Mrtvé moře

S 33,7% salinitou patří Mrtvé moře mezi nejslanější vody světa. Je téměř 8,5 krát slanější než oceány. Za posledních čtyřicet let se velké slané jezero zmenšilo o více než třetinu původní velikosti a jeho hloubka se snížila o více než 80 stop. Vzhledem k tomu, že jediný zdroj vody pochází z řeky Jordán, očekává se, že Mrtvé moře zmizí během dalších 50 let.

6. Národní park Glacier, Montana

V 19. století byl národní park Glacier v Montaně plný více než 150 ledovců, které se rozkládaly na 16000 čtverečních kilometrech chráněné půdy. Důkazy, které přináší služba parku, vypovídají o tom, že v roce 2010 zde zůstalo pouze 25 ledovců. Vědci, kteří studují národní ledovce, předpovídají, že za současných klimatických změn ledovce do roku 2020 zmizí a ovlivní život mnohé divoké zvěře, která je závislá na chladném klimatu. 

7. Galapágy

Jedním z mála izolovaných míst na planetě s nádhernou nedotčenou přírodou, to jsou Galapážské ostrovy, které bohužel zaznamenaly za posledních deset let nárůst cestovního ruchu o 12%, a to za jeden rok. S výstavbou hotelů a restaurací se roztrhl pytel, podobně jako s používáním dalších vozidel, které znečišťují tamější prostředí. Ostrovy rychle klesají pod hladinu. Kvůli lidskému osídlení již zmizelo pět procent unikátních zvířecích druhů a mizí další, kteří jsou na hranici vyhynutí. 

8. Konžská pánev

Konžská pánev je domovem druhého největšího deštného pralesa na světě rozkládající se na rozloze více než 1,3 milionu čtverečních kilometrů. Deštný prales je tím největším zdrojem kyslíku. Tvoří 40% kyslíku, který matička Země vyprodukovává, je zdrojem mnohým léčiv a domovem flóry i fauny. Podle Organizace spojených národů však do roku 2040 mohou zmizet až dvě třetiny deštných pralesů v Kongu. Téměř 10 milionů hektarů lesa každoročně zmizí z důvodu těžby, chovu, nezákonné těžby a tamějších bojů.

9. Patagonské ledové pole, Chile

Jako největší ledová pole na světě po Antarktidě a Grónsku, označujeme Patagonské ledové pole v Chile, kterého se také dotýkají účinky globálního oteplování a ustupuje až šokující rychlostí. Vědci zjistili, že až 90% horských ledovců se v posledních třech stoletích roztavily až 100 krát rychleji než kdykoli předtím. Za pouhých pět let již desítky ledovcových jezer prakticky zmizely.

Subscribe to our articles

Do you like this article? Fill in your email address and subscribe to new articles.

Hledáš parťáky pro své aktivity? 

Mevyo spojuje aktivní lidi se společnými zájmy. Chceš jít sportovat, na výlet a nebo třeba do divadla, ale nemáš zrovna s kým? Napiš co a kdy máš v plánu a ostatní se k tobě připojí. .-)

Služba je plně ZDARMA

Have Mevyo handy wherever you go

Download our mobile application for free

Get it on Google Play Download on the App Store