9 zajímavostí o mexické oslavě Dnu mrtvých | Mevyo blog | Mevyo

Back to blog

9 zajímavostí o mexické oslavě Dnu mrtvých

Mexický festival Dnu mrtvých, který trvá tři dny, je velmi zajímavým svátkem. La Dios de los Muertos nebo-li Den mrtvých se stává stále populárnějším. Někdy bývá srovnáván s Halloweenem v USA, protože probíhá přibližně ve stejnou dobu. Ve skutečnosti tento festival s Halloweenem nemá téměř nic společného s výjimkou motivu lebky a data. Podobně jako oslava Halloweenu měla tato tradice v mnoha kulturách různý vývoj. Oslavy Dne mrtvých jsou spojením španělské katolické tradice a mezoamerických tradic. V dnešním článku vám přinášíme 9 zajímavých faktů o oslavě Dne mrtvých. 

Cukrové lebky

Během festivalu si můžete dopřávat tvz. cukrové lebky. Jde o bonbony vyrobené z cukrové třtiny, barveny jsou rostlinnými barvivy a často označované jmény zemřelých. Vyráběny jsou lebky různých velikostí, tvarů a barev. Konají se zde také soutěže o nejkreativnější návrhy těchto lebek.  

Nejde o to vyděsit

Spousta z nás se obává smrti a v mnoha kulturách jsou duchové považováni za stvoření pomstychtivé, jehož návratu se obáváme. V tomto ohledu je mexická tradice velmi odlišná. Mexický pohled na smrt je inspirován více humorem a lidé si často vyprávějí zábavné příběhy o zesnulých příbuzných a přátelích. Mnoho lidí se navíc domnívá, že se k nim duchové vracejí na malou návštěvu během Dne mrtvých a vítají je s otevřenou náručí. Proto jsou oslavy Dnu mrtvých natolik pestré, živelné, ne děsivé jako je například Halloween. Víra spočívá v tom, že narození a smrt jsou nevyhnutelnými událostmi a obě by měly být oslavovány. V některých ohledech je Den mrtvých skutečně oslavou života!

Oslav trvá 3 dny!

Přestože se oslava nazývá Dnem mrtvých, ve skutečnosti je rozložena do tří dnů. Oslavy začínají již 31. října, ale mohou začít i dříve. Připravují se oltáře, které se zdobí květinami a obětinami a lidé se oblékají do speciálních kostýmů. 

La Calavera Catrina

Jeden z nejznámějších symbolů slavnosti Dne mrtvých známý jako la Calavera Catrina, kostra oblečená ve vznosném šatu pochází z počátku 20. století. Catrina byla původně kreslena známým mexickým umělcem Josem Guadalupem Posadou jako kritika domorodých národů v Mexiku, které se snažily být více evropští. Catrina byla později zařazena do symbolů třídní války během mexické revoluce. Nakonec se stala symbolem Dne mrtvých, když ji v roce 1948 namaloval Diego Riveria v nástěnné malbě. Od té doby je s oslavami svázána a lidé si nyní kupují a vyrábějí catrinské panenky jako součásti svých oslav. Mnoho žen se během oslav do Catriny stylizuje. 

 

Festival má aztécké kořeny

Je jen velmi těžké vysledovat přesný vývoj této tradice, ale oslavy Dne mrtvých mají velmi silnou mezoamerickou "příchuť". Aztéci a Mayové, domorodí obyvatelé Mexika, měli velmi podobné oslavy Jejich festival se konal v 9. měsíci jejich kalendářního roku (přibližně v srpnu v našem kalendáři) a trval celý měsíc.  

Slaví se po celém světě

Mexiko je sice v oslavách Dne mrtvých nejprominentnější, ale tím, že Mexičané migrovali do mnoha částí světa, přinesli kus své tradice do odlehlých koutů světa sebou. Mexické velvyslanectví v Praze pořádá takové oslavy také. Ve většině zemí západní Evropy a Severní Ameriky oslavují Halloween a Svátek Všech svatých, které souvisí s pohanskými oslavami Samhain. V některých zemích jihovýchodní Asie, včetně Jižní Koreji, Japonska a Číny, existují podobné festivaly oslavující zemřelého, ale v různých obdobích roku.

Hřbitov jako postel

Dokážete si představit, že byste přespali na hřbitově? Pro většinu z nás je to nepředstavitelné. Během oslav Dne mrtvých však mnoho lidí přespává na hřbitovech. Přinášejí sebou polštáře, přikrývky, vyčistí hroby, připraví obětní květiny a svíčky a u hrobů přespávají. Součástí je i večírek s jídlem, hudbou a vyprávění příběhů. Příběhy jsou to radostné, ne smutné ani strašidelné. 

Zvláštní obětiny 

Velmi málo obětin, které můžete vidět na oltářích pro mrtvé, vám budou připadat logické, ale mají mít především symbolický význam. Vidět na oltářích můžete umyvadla, mýdlo, holící strojek a jiné nástroje, které jsou určeny pro běžné užití. Polštáře a přikrývky jsou zde ponechány, aby mohly duše lépe odpočívat. Květiny měsíčků přitahují duše a sochy Xoloitzcuintliho, mýtického psa, jsou zde ponechány, aby pomohly duchům zpět do nebe. Mezi další obětiny patří pan de muerto (chleba mrtvých), oblíbené pokrmy zesnulého, hračky pro děti, alkohol a mnoho dalších. 

Seriózní dovolená 

Zatímco se může zdát, že jde v těchto oslavách jen o zábavu a hry, Den mrtvých je běžně uznávaným svátkem, tedy i dnem bez práce. Může se to zdát nepochopitelné pro mnoho osob, když Mexičani místo truchlení volí oslavy a radost. Nicméně to neznamená, že si lidé dopřávají divoké party v neúctě k mrtvým. Ba naopak, tyto oslavy jsou časem, kdy se rodiny a komunity sejdou a oslavují mrtvé a jejich duše. Pokud nemáte dostatek odvahy na návštěvu těchto oslav, u nás na www.mevyo.com možná najdete parťáky, kteří rádi vyrazí s vámi.

Subscribe to our articles

Do you like this article? Fill in your email address and subscribe to new articles.

Hledáš parťáky pro své aktivity? 

Mevyo spojuje aktivní lidi se společnými zájmy. Chceš jít sportovat, na výlet a nebo třeba do divadla, ale nemáš zrovna s kým? Napiš co a kdy máš v plánu a ostatní se k tobě připojí. .-)

Služba je plně ZDARMA

Have Mevyo handy wherever you go

Download our mobile application for free

Get it on Google Play Download on the App Store