Bouldering, bezpečná zábava ve stopách horolezců | Mevyo blog | Mevyo

Back to blog

Bouldering, bezpečná zábava ve stopách horolezců

Lezení po skalách je koníček na celý život, ovšem málokdo by měl odvahu lézt na kolmou stěnu bez patřičných zkušeností. Naštěstí existuje řešení pro každého, kdo si chce vyzkoušet zdolávání skal v bezpečných podmínkách a sice bouldering. Nejde o nic jiného než o sport zahrnující lezení po krátkých nebo umělých stěnách. Cílem je simulovat podmínky, které horolezce čekají při jejich výstupech, ale zároveň se jedná o skvělou a bezpečnou zábavu. Bezpečnou proto, že se zde nepohybujete více než několik metrů nad zemí a každý váš pád směřuje na měkké podložky.

Lezení po umělé stěně

Proč zrovna bouldering?

Bouldering na umělých stěnách by měl být v první řadě jakousi posilovnou pro horolezce, ale získal si takovou popularitu mezi širokou veřejností, že si ho může vyzkoušet každý. Boulderingová centra se nachází již ve většině velkých měst a každé z nich nabídne odlišné podmínky. Můžete si vyzkoušet lezení po kolmé i šikmé stěně, ale i po stropě.

Při boulderingu nerozhoduje celková fyzická síla, ale zejména síla v prstech a prostorová orientace. Při prvním výstupu na stěnu tedy nečekejte žádné zázraky. Nejlepší je vyrazit s přáteli a užít si skvělou zábavu. Pokud vás však tento sport zaujme a rozhodnete se šplhat na umělou stěnu pravidelně, brzy pocítíte, jak se vám bude zvětšovat síla v prstech a lezení pro vás bude stále snadnější.

Bouldery

Jaká je potřeba výbava?

Pokud jdete na umělou stěnu poprvé, je zbytečné kupovat jakékoliv vybavení, většina provozovatelů boulderingových center nabízí možnost jeho vypůjčení. Potřebovat budete pouze lezečky, jedná se o boty určené na lezení. V běžných botách jen těžko udržíte balanc na malých výstupcích na stěnách, v lezečkách však ano. Dalším pomocníkem je magnézium, jedná se o bílý prášek, který se nanese na ruce v případě, že se často potíte. Zamezíte tak vlhkým dlaním, aby vám klouzaly po stěně. Výstupkům na stěnách se slangově říká bouldery, zkušení lezci je ve své tělocvičně znají většinou už nazpaměť a tak často střídají stěny, aby stále zkoušeli nový terén. U vysokých boulderingových stěn je zapotřebí už i jištění, o které se stará parťák dotyčného lezce. Při prvním výstupu je vždy lepší nepouštět se do velkých výšek a raději zůstat u méně náročných stěn. Pokud však rádi experimentujete, nikdy nelezte na stěnu sami a vždy u sebe mějte někoho, kdo vás bude jistit.

Umělé stěny na bouldering

Kde s boulderingem začít

Na mnoha místech se nachází boulderingové stěny různých obtížností, ale pokud chcete opravdu široký výběr, je vhodné vyrazit například do Prahy, Liberce, Brna, či dalších měst které nabízejí velká boulderingová centra. Překážkou zde nejsou ani děti, které si mohou vyzkoušet dětské stěny a za pomoci instruktora zažít, jaké je to být horolezcem. Při boulederingu lze poznat mnoho zajímavých lidí a to nejen z řad horolezců. Pro sehnání parťáka pro bouldering se skvěle využije naše aplikace Mevyo nebo můžete vyzkoušet přemluvit své přátele či kolegy v práci. Bouldering bývá často i součástí teambuildingových akcí, ale možná je lepší začít s někým, kdo má již nějaké zkušenosti.

 

Subscribe to our articles

Do you like this article? Fill in your email address and subscribe to new articles.

Hledáš parťáky pro své aktivity? 

Mevyo spojuje aktivní lidi se společnými zájmy. Chceš jít sportovat, na výlet a nebo třeba do divadla, ale nemáš zrovna s kým? Napiš co a kdy máš v plánu a ostatní se k tobě připojí. .-)

Služba je plně ZDARMA

Have Mevyo handy wherever you go

Download our mobile application for free

Get it on Google Play Download on the App Store