Český ráj: Krajina skal, hradů a nádherné přírody | Mevyo blog | Mevyo

Back to blog

Český ráj: Krajina skal, hradů a nádherné přírody

Ještě nikdy jste nenavštívili Český ráj? Poslední podzimní dny, ve kterých se ještě ukáže slunce, přímo vybízejí k výletu po české krajině. Český ráj patří mezi geoparky uznané UNESCEM. Naleznete zde desítky krásných míst, hradů, skalních měst, vyhlídek, zámků, divoké přírody a dozvíte se o spoustě pověstí a pohádek, které se zde tradují. Na jaká místa byste se určitě měli zajet podívat?

Prachovské skály

Proč bychom se báli na Prachovské skály? Oblast, která je z Českého ráje jednou z nejznámějších. Již v roce 1993 byly tyto skalní útvary prohlášeny za státní přírodní rezervaci. Za dobrodružstvím sem mohou vyrazit rodiny s dětmi, mladé páry, ale také horolezci. Prachovské skály leží blízko Jíčína. Okouzlí vás svou mohutností a velkolepostí. Nutí vás k zamyšlení, jak je možné, že příroda něco tak nádherného vytvořila. Toto skalní město vznikalo usazováním pískovců na dně druhohorního moře. Na vás tu čekají turistické cesty a je jen na vás, jakou stezku si podle náročnosti vyberete. 

Malá skála

Malá skála je často navštěvovaným místem a oblíbenou destinací pro turisty, cyklisty i vodáky. Bývá považována za jedno z hlavních středisek Českého ráje. V okolí Malé skály můžete objevit mnoho zajímavých míst, ať už je to Zřícenina skalního hradu Vranov, tzv. Pantheon, který pochází z 15. století, ze které můžete přejít až k zřícenině hradu Frýdštejn a vydat se až na rozhlednu Kopanina. A až vás chytne únava a hlad, můžete se zastavit v jedné z místních hospůdek či v minipivovaru. 

Hrad Kost

Tento gotický hrad najdete blízko malebného městečka Sobotka, kde se stojí za to stavit v místní cukrárně. Historie hradu Kost sahá do roku 1349, kdy ho nechal postavit Beneš z Vartemberka. Hrad je stále restaurován a to především díky častým návštěvám turistů, které k tomuto dávají impuls a podporují hrad finančně. Prohlédnout si můžete vnitřní část hradu, která je však přístupná pouze od dubna do října. V listopadu už se můžete kochat pohledem na hrad pouze zvenčí. Pokud si vytipujete program, můžete si užít různé akcí, které se na hradě pořádají. Pro příznivce alternativních prostředků, vnitřních sil a spiritualismu doporučujeme navštívit čarodějnický slet probíhající v polovině letních prázdnin. Nejedná se pouze o  sraz okultních podivínů, ale o zajímavou akci, na kterou zavítá mnoho léčitelů, alternativních mediků, najdete zde však i spoustu dobrého jídla, zajímavostí a nových poznatků. 

 

Jíčín

Městečko, které vás na první pohled okouzlí a vaše děti si ho zamilují, to je Jíčín. Rozkládá se na hranici Královehradeckého kraje a je považováno za vstupní bránu do Českého ráje. Jíčín je město zasvěcené pohádkám a je to město loupežníka Rumcajse. Z Jíčína je to coby kamenem dohodil do Prachovských skal, na Kost i do Sobotky. Navštívit zde můžete zámek, Valdštejnovo náměstí, Valdickou bránu či barokní kostel sv. Jakuba Většího. Co však okouzlí vaše děti je každoročně konaná akce Jíčín Město pohádek, kterou si můžete zapsat do diáře na začátek září. Během tohoto festivalu si užijete zábavy vy, ale i vaše děti.  

Drábské světničky

Pro milovníky skal a odvážlivce, kteří se rádi prochází po skalních žebřících, v tmavých chodbičkách a milují výhledy, jsou Drábské světničky to pravé. Bývaly skalní pevností, která se rozkládá na okraji plošině skalního masivu. Naleznete je na kraji pískovcového města Příhrazské skály, které jsou také skvělým typem na pro pěší turistické výlety. 

Hrad Trosky

Kdo by neznal Babu a Pannu, známou zříceninu gotického hradu z konce 14. století. Tato zřícenina je jedním z nejslavnějších symbolů Českého ráje. Ční nad krajinou a působí majestátně. Díky tomu, že byl hrad vybudován na takto strmých skaliscích, nebyl nikdy vojensky dobyt. Při návštěvě hradu můžete dojít na věž Babu i na vyhlídku pod věží Panna. Ty vám poskytnou opravdu nádherný výhled do krajiny. Vstupné se tu pohybuje pro děti od 45 Kč pro dospělé 70 Kč. 

Subscribe to our articles

Do you like this article? Fill in your email address and subscribe to new articles.

Hledáš parťáky pro své aktivity? 

Mevyo spojuje aktivní lidi se společnými zájmy. Chceš jít sportovat, na výlet a nebo třeba do divadla, ale nemáš zrovna s kým? Napiš co a kdy máš v plánu a ostatní se k tobě připojí. .-)

Služba je plně ZDARMA

Have Mevyo handy wherever you go

Download our mobile application for free

Get it on Google Play Download on the App Store