Cestování po nejlepších českých rozhlednách | Mevyo blog | Mevyo

Back to blog

Cestování po nejlepších českých rozhlednách

30. srpen 2017

Kdo má rád krásné výhledy do krajiny, má v Čechách spoustu příležitostí. Nemusí to být ani v rámci vyhlídkových letů letadlem či balónem, ale stačí vystoupat na některou z mnoha rozhleden. V každém kraji je jich několik, některé byly postaveny již před mnoha lety, jiné přibývají jak houby po dešti díky evropským dotacím. V každém případě nabízejí úchvatné výhledy a nezapomenutelné zážitky.

 

Děčínský Sněžník

Na vrcholu největší české stolové hory byla v nadmořské výšce 723 postavena již v roce 1864 kamenná rozhledna. Svým tvarem připomíná šachovou figurku věž. Rozhledna je vysoká 33 metrů a z vyhlídkového ochozu jsou úchvatné výhledy na Česko-saské Švýcarsko, Lužické hory, České středohoří a Krušné hory. Panuje-li dobré počasí, lze dohlédnout na Bezděz, Ještěd, Říp, Krkonoše nebo i na věže drážďanských kostelů.

Rozhledna na Sněžníku byla po letech chátrání a uzavření zrekonstruována v r. 1992 a znovu zpřístupněna veřejnosti. Otevřena je od dubna do konce října denně od 10 do 17 hodin, o víkendech a svátcích již od 9 hodin, v zimním období pak v závislosti na klimatických podmínkách. Vstupné se platí v bufetu u paty rozhledny, kde obdržíte klíč od vchodových dveří. Je zde i restaurace a možnost ubytování.

Děčínský sněžník

Rozhledna Sokolí vrch

Další rozhlednou nad Děčínem je Sokolí vrch stojící na stejnojmenném kopci v nadmořské výšce 512 m. Kromě rozhledny si na kopci můžete prohlédnout dvě skalní „Jeskyně skřítků“. Rozhledna je 51 metrů vysokou betonovou stavbou s točitými schody po svém obvodu, takže při stoupání po 162 mřížovaných schodech máte neustále možnost výhledů do krajiny. Z vrcholu se nabízí pohled na Labskou kotlinu a celé město Děčín, z kterého je to na Sokolí vrch pouhé 4 km. Na Sokolí vrch se dostanete po zelené turistické značce z obce Huntířov. Rozhledna je otevřena denně od 10 do 17 hodin, od 1.6. do 31.8. dokonce až do 20 hodin.

 

Rozhledna Velký Chlum

Jedná se o třetí vrchol pomyslného trojúhelníku kolem města Děčín. Kamenná rozhledna se nachází rovněž kousek od Děčína na čedičovém vrchu Chlum, který má dva vrcholy – Malý a Velký Chlum, jejichž nadmořská výška je 447 a 507 m. Kamenná věž na Velkém Chlumu vysoká 16 m byla postavena ve 20. letech minulého století. Postupné chátrání bylo zastaveno rekonstrukcí v roce 1994, po které je rozhledna přístupná veřejnosti bez poplatku. Z ochozu se naskýtá výhled na České Středohoří, Krušné hory, na Děčín a Sněžník.K rozhledně se dostanete vlakem či autem ve směru od Děčína na Benešov nad Ploučnicí a pak pěšky ze stanice Březiny, nebo pěšky z děčínské části Staré město.

 

Rozhledna Studenec

Budete-li cestovat po Děčínsku, navštivte rozhlednu na vrchu Studenec nedaleko České Kamenice. Tato 16 m vysoká železná rozhledna je druhá nejstarší v ČR a jako národní technická památka prošla v letech 2007-2009 rekonstrukcí. Ta proběhla unikátním způsobem, neboť byla odříznuta, dopravena vrtulníkem do údolí a po opravě opět stejným způsobem umístěna zpět. Raritou je, že lidé mohli přispět na opravu zaplacením jednoho schodu, který je nyní označen jejich jménem. Na vyhlídkovou plošinu vede 92 schodů a rozhledna je volně přístupná. Vrch Studenec leží v nadmořské výšce 736 a z rozhledny je úžasný výhled na Děčínský Sněžník, Růžovou horu, Vlčí horu a další kopce Lužických hor.

 

Stezka korunami stromů

Tato atrakce se v posledních letech stala fenoménem, který můžete okusit v různých částech ČR. Jednu ze stezek najdete v okrese Ústí na Orlicí v oblasti Dolní Moravy. Jedná se o impozantní stavbu určenou pro milovníky dobrodružství a adrenalinu. Na vrchol ve výšce 55 m vede dřevěný chodník, po kterém se dostanou i vozíčkáři nebo rodiny s kočárkem. Pro odvážné čeká cestou Rukáv, což je hustá síť určená k prolezení z jednoho patra lávky do druhého. Na vrcholu je Kapka – síť, na kterou si stoupnete a díváte se dolů. K cestě dolů můžete využít 100 m dlouhý tobogán s okénky a klopenými zatáčkami.

dolni morava 

Stezka na Lipně

Tato stezka byla otevřena v ČR jako první. Je přístupná i vozíčkářům a rodinám s kočárkem. Po celé délce 675 až do výšky 40 m na vás čekají neopakovatelné výhledy. Je zde také jeden z nejdelších suchým tobogánů v ČR v délce 52 m, ale rovněž 11 adrenalinových zastávek.

 

Stezka v Krkonoších

Nejnověji byla otevřena 2.7.2017 stezka vybudovaná na okraji Jánských Lázní. Jedná se o obrovskou dřevěnou rozhlednu, která vás zavede mezi korunami stromů do výšky 45 a také ke kořenům krkonošských stromů v hloubce 5m pod zemí. Rozhledna bude přístupná po celý rok kromě Štědrého dne.

 

Nejdůležitější výbavou pro cestování k rozhlednám je foťák, který vám pomůže uchovat si úchvatné výhledy napořád. Tyto výlety jsou ideální pro celou rodinu, ale i pro partu přátel. A pokud jsou přátelé zrovna zaneprázdnění, na www.mevyo.com se jistě nějací najdou. Pokud vás rozhledny zaujmou, nic vám nebrání objevovat i ty méně známé, v Čechách jich je více než dost.

 

Media

Hledáš parťáky pro své aktivity? 

Mevyo spojuje aktivní lidi se společnými zájmy. Chceš jít sportovat, na výlet a nebo třeba do divadla, ale nemáš zrovna s kým? Napiš co a kdy máš v plánu a ostatní se k tobě připojí. .-)

Služba je plně ZDARMA

Have Mevyo handy wherever you go

Download our mobile application for free

Get it on Google Play Download on the App Store