Cestování po nejlepších českých rozhlednách | Mevyo blog | Mevyo

Back to blog

Cestování po nejlepších českých rozhlednách

Kdo má rád krásné výhledy do krajiny, má v Čechách spoustu příležitostí. Nemusí to být ani v rámci vyhlídkových letů letadlem či balónem, ale stačí vystoupat na některou z mnoha rozhleden. V každém kraji je jich několik, některé byly postaveny již před mnoha lety, jiné přibývají jak houby po dešti díky evropským dotacím. V každém případě nabízejí úchvatné výhledy a nezapomenutelné zážitky.

 

Děčínský Sněžník

Na vrcholu největší české stolové hory byla v nadmořské výšce 723 postavena již v roce 1864 kamenná rozhledna. Svým tvarem připomíná šachovou figurku věž. Rozhledna je vysoká 33 metrů a z vyhlídkového ochozu jsou úchvatné výhledy na Česko-saské Švýcarsko, Lužické hory, České středohoří a Krušné hory. Panuje-li dobré počasí, lze dohlédnout na Bezděz, Ještěd, Říp, Krkonoše nebo i na věže drážďanských kostelů.

Rozhledna na Sněžníku byla po letech chátrání a uzavření zrekonstruována v r. 1992 a znovu zpřístupněna veřejnosti. Otevřena je od dubna do konce října denně od 10 do 17 hodin, o víkendech a svátcích již od 9 hodin, v zimním období pak v závislosti na klimatických podmínkách. Vstupné se platí v bufetu u paty rozhledny, kde obdržíte klíč od vchodových dveří. Je zde i restaurace a možnost ubytování.

Děčínský sněžník

Rozhledna Sokolí vrch

Další rozhlednou nad Děčínem je Sokolí vrch stojící na stejnojmenném kopci v nadmořské výšce 512 m. Kromě rozhledny si na kopci můžete prohlédnout dvě skalní „Jeskyně skřítků“. Rozhledna je 51 metrů vysokou betonovou stavbou s točitými schody po svém obvodu, takže při stoupání po 162 mřížovaných schodech máte neustále možnost výhledů do krajiny. Z vrcholu se nabízí pohled na Labskou kotlinu a celé město Děčín, z kterého je to na Sokolí vrch pouhé 4 km. Na Sokolí vrch se dostanete po zelené turistické značce z obce Huntířov. Rozhledna je otevřena denně od 10 do 17 hodin, od 1.6. do 31.8. dokonce až do 20 hodin.

 

Rozhledna Velký Chlum

Jedná se o třetí vrchol pomyslného trojúhelníku kolem města Děčín. Kamenná rozhledna se nachází rovněž kousek od Děčína na čedičovém vrchu Chlum, který má dva vrcholy – Malý a Velký Chlum, jejichž nadmořská výška je 447 a 507 m. Kamenná věž na Velkém Chlumu vysoká 16 m byla postavena ve 20. letech minulého století. Postupné chátrání bylo zastaveno rekonstrukcí v roce 1994, po které je rozhledna přístupná veřejnosti bez poplatku. Z ochozu se naskýtá výhled na České Středohoří, Krušné hory, na Děčín a Sněžník.K rozhledně se dostanete vlakem či autem ve směru od Děčína na Benešov nad Ploučnicí a pak pěšky ze stanice Březiny, nebo pěšky z děčínské části Staré město.

 

Rozhledna Studenec

Budete-li cestovat po Děčínsku, navštivte rozhlednu na vrchu Studenec nedaleko České Kamenice. Tato 16 m vysoká železná rozhledna je druhá nejstarší v ČR a jako národní technická památka prošla v letech 2007-2009 rekonstrukcí. Ta proběhla unikátním způsobem, neboť byla odříznuta, dopravena vrtulníkem do údolí a po opravě opět stejným způsobem umístěna zpět. Raritou je, že lidé mohli přispět na opravu zaplacením jednoho schodu, který je nyní označen jejich jménem. Na vyhlídkovou plošinu vede 92 schodů a rozhledna je volně přístupná. Vrch Studenec leží v nadmořské výšce 736 a z rozhledny je úžasný výhled na Děčínský Sněžník, Růžovou horu, Vlčí horu a další kopce Lužických hor.

 

Stezka korunami stromů

Tato atrakce se v posledních letech stala fenoménem, který můžete okusit v různých částech ČR. Jednu ze stezek najdete v okrese Ústí na Orlicí v oblasti Dolní Moravy. Jedná se o impozantní stavbu určenou pro milovníky dobrodružství a adrenalinu. Na vrchol ve výšce 55 m vede dřevěný chodník, po kterém se dostanou i vozíčkáři nebo rodiny s kočárkem. Pro odvážné čeká cestou Rukáv, což je hustá síť určená k prolezení z jednoho patra lávky do druhého. Na vrcholu je Kapka – síť, na kterou si stoupnete a díváte se dolů. K cestě dolů můžete využít 100 m dlouhý tobogán s okénky a klopenými zatáčkami.

dolni morava 

Stezka na Lipně

Tato stezka byla otevřena v ČR jako první. Je přístupná i vozíčkářům a rodinám s kočárkem. Po celé délce 675 až do výšky 40 m na vás čekají neopakovatelné výhledy. Je zde také jeden z nejdelších suchým tobogánů v ČR v délce 52 m, ale rovněž 11 adrenalinových zastávek.

 

Stezka v Krkonoších

Nejnověji byla otevřena 2.7.2017 stezka vybudovaná na okraji Jánských Lázní. Jedná se o obrovskou dřevěnou rozhlednu, která vás zavede mezi korunami stromů do výšky 45 a také ke kořenům krkonošských stromů v hloubce 5m pod zemí. Rozhledna bude přístupná po celý rok kromě Štědrého dne.

 

Nejdůležitější výbavou pro cestování k rozhlednám je foťák, který vám pomůže uchovat si úchvatné výhledy napořád. Tyto výlety jsou ideální pro celou rodinu, ale i pro partu přátel. A pokud jsou přátelé zrovna zaneprázdnění, na www.mevyo.com se jistě nějací najdou. Pokud vás rozhledny zaujmou, nic vám nebrání objevovat i ty méně známé, v Čechách jich je více než dost.

 

Subscribe to our articles

Do you like this article? Fill in your email address and subscribe to new articles.

Hledáš parťáky pro své aktivity? 

Mevyo spojuje aktivní lidi se společnými zájmy. Chceš jít sportovat, na výlet a nebo třeba do divadla, ale nemáš zrovna s kým? Napiš co a kdy máš v plánu a ostatní se k tobě připojí. .-)

Služba je plně ZDARMA

Have Mevyo handy wherever you go

Download our mobile application for free

Get it on Google Play Download on the App Store