Chybí vám klid a energie? Naučte se meditovat | Mevyo blog | Mevyo

Back to blog

Chybí vám klid a energie? Naučte se meditovat

Meditace je technika, při níž se učíme kontrolovat své vlastní myšlenky, snažíme se porozumět svým pocitům a učíme se poznávat sami sebe. Je to metoda, která nás učí vypnout své myšlenky a čerpat energii.

Meditace mohou být různého typu. Jejich obsah i techniky jsou závislé na cíli, který mají splnit. Cílem často bývá přivést mysl do vyrovnaného stavu, vnímání skutečné podstaty věcí a spočinutí v přirozeném stavu mysli.

Co se při meditaci děje

Při hluboké meditaci se léčí a regeneruje tělo. Lidé, kteří provozují meditační techniky, jsou odolnější ve stresových situacích – dokážou zklidnit svoji mysl a lépe ovládají svoje emoce. Meditace podporuje naše tvůrčí schopnosti.

Než začnete s meditací

Než začnete meditovat je potřeba vytvořit si vhodné podmínky:

 

  • Klidné a tiché místo – může to být třeba i přítmí. Ke klidu přispěje i hořící svíčka ve fialové barvě (navodí pocit klidu a pohody) či příjemná vůně aromaolejů (levandule, citron, santal, ylang-ylang, yzop). Nezapomeňte vypnout mobilní telefon, jehož zvuky by vás mohly při meditování vyrušit.

  • Není vhodné před meditací jíst, neboť během ní dochází ke zpomalování činnosti celého organismu, tedy i metabolismu. Nedoporučuje se ani pít kávu či používat jiné stimulující prostředky. Také meditace před spaním není ideální, mohli byste mít potíže s usínáním.

  • Pohodlí – není potřeba volit zvláštní polohu, usaďte se co nejpohodlněji, dobrá je i poloha vleže na zádech.

  • Postupné uvolnění - ze stavu uvolnění je potřeba tělo přivádět do reality pomalu a pozvolna.

 

Jak začít s meditační technikou

Zvolte si polohu, při které se budete cítit pohodlně a nic vás nebude bolet. Nenarušíte tím meditační dobu. Pomalu se začněte zklidňovat, proveďte hluboký nádech a výdech. Zavřete oči a pomalu se začněte uvolňovat. Uvolnění je vždy lepší provádět s výdechem. Jakmile cítíte, že jste uvolněni, začněte s meditací.

Dech je pomalý, přirozený a lehký. Soustřeďte se na váš dech, to vám pomůže zachovat si klid. Zpočátku se vám možná nebude dařit zklidnit mysl, budou vás napadat různé myšlenky. Zkuste je uzavřít nebo odložit do pomyslné truhly. Zkuste kolem sebe vytvořit obranný štít (jakousi bublinu), který vás ochrání proti nežádoucím vlivům. Zaměřte se na uvolnění svého těla i ducha.

Zpočátku postačí 10 – 20 minut. Pokud ucítíte, že potřebujete víc, začněte meditační techniky rozvíjet, rozvíjejte svůj vnitřní klid, rozšiřujte své vědomí..

 

Subscribe to our articles

Do you like this article? Fill in your email address and subscribe to new articles.

Hledáš parťáky pro své aktivity? 

Mevyo spojuje aktivní lidi se společnými zájmy. Chceš jít sportovat, na výlet a nebo třeba do divadla, ale nemáš zrovna s kým? Napiš co a kdy máš v plánu a ostatní se k tobě připojí. .-)

Služba je plně ZDARMA

Have Mevyo handy wherever you go

Download our mobile application for free

Get it on Google Play Download on the App Store