Co je to prokrastinace a jak se jí zbavit? | Mevyo blog | Mevyo

Back to blog

Co je to prokrastinace a jak se jí zbavit?

Slovo prokrastinace je celkem novým. Co to však znamená? Jako prokrastinaci nazýváme chronické odkládání plnění úkolů a povinností na pozdější dobu. Jedná se o činnost, kterou nevědomky vykonává snad každý z nás. Myslete si, že vy ne? Přesvědčíme vás o opaku.

Udělám to později

Klasické odkládání povinností nyní dostalo svůj název. Prokrastinace je však v dnešní době velkým fenoménem, především díky digitálním médiím a jejich užívání. Dříve jsme mohli danou činnost odkládat, ale volný čas jsme vždy neměli čím naplnit. Dnes však máme televizi, mobilní telefon či tablet a vždy máme možnost dělat něco zábavnějšího, než psát domácí úkol, plnit své povinnosti či uklízet. A tak začínáme povinnosti odkládat a nechávat je na poslední chvíli, tím se dostáváme do stresu a nakonec se z nás stávají vystresované a nevrlé osoby, které potřebují práci rychle dokončit. Po takovém stresu následuje vyčerpanost a nedostatečná připravenost. 

Činnosti si budu prokládat!

Klasické odkládání úkonů přichází především při učení, plnění domácích úkolů, učení na zkoušku či pracovních povinnostech. Nechce se vám do jejich plnění, tak je raději odložíte, ale bohužel až na poslední chvíli. Často také děláme to, že si učení či plnění úkolů tzv. prokládáme, například hodinu se budu učit a půl hodiny koukat na seriál. Díky tomu jsme nejen následně nesoustředění, ale omezujeme učení a díváme se jen na televizi. 

Čím dál větší problém

Pravdou ale je, že se prokrastinace stává čím dál větším problémem a to nejen u dětí, ale i u dospělých. To, že necháváme své povinnosti na poslední chvíli je pro nás stresující a nestíháme nakonec ostatní věci, které bychom potřebovali. Třeba odkládáme stále úklid, výmalbu bytu či opravu auta a vše začneme řešit ve chvíli, kdy už nemáme šanci řešení stihnout nebo už je například auto rozbité. 

Co s tím?

Pokud prokrastinujete během učení či vykonávání pracovních úkonů, pomůže vám jednoznačně jasný plán a vaše disciplinovanost, bez té to nepůjde. Musíte se doslova donutit pustit se do daných úkolů. Řekněte si, že čím dříve je budete mít hotové, tím dříve na ně nebudete muset myslet a jejich plněním se stresovat. To působí především u dlouhodobého učení, které stále odkládáme a pak zjistíme, že už máme času málo. Rozplánujte si dané úkoly tak, abyste byli schopni je reálně zvládat. Motivujte se například i s pomocí budíku v telefonů či nejrůznějších lístečků. To, že se naučíte určité disciplíně vás posune dál a budete se cítit lépe. Pokud prokrastinujete celkově v životních úkonech, zkuste i tuto realitu změnit a vytvořit si životní plán cílů, který bude reálný a dosažitelný. Stanovte si přesné cíle, kterých chcete dosáhnout a pusťte se do toho! Pomáhá také, když se navzájem podporujete s přáteli či s partnerem a motivujete se k tomu, abyste úkoly vykonávali včas! Často prokrastinujeme také s pomocí telefonu či notebooku, proto si při plnění úkolů mobilní telefon vypínejte či ho dejte na místo, kde ho neuvidíte a nebude vás rušit. 

 

Subscribe to our articles

Do you like this article? Fill in your email address and subscribe to new articles.

Hledáš parťáky pro své aktivity? 

Mevyo spojuje aktivní lidi se společnými zájmy. Chceš jít sportovat, na výlet a nebo třeba do divadla, ale nemáš zrovna s kým? Napiš co a kdy máš v plánu a ostatní se k tobě připojí. .-)

Služba je plně ZDARMA

Have Mevyo handy wherever you go

Download our mobile application for free

Get it on Google Play Download on the App Store