Halloween je tu! Jak vydlabat halloweenskou dýni? | Mevyo blog | Mevyo

Back to blog

Halloween je tu! Jak vydlabat halloweenskou dýni?

Halloween je oblíbeným americkým svátkem, jehož kořenu jsou však mnohem hlubší. Zdobení dýní, převlékání do kostýmů, výzdoba domu, to vše se dostalo až k nám a i my propadáme halloweenskému šílenství. Vyřezejte si proto právě dnes halloweenskou dýni a umístěte ji před vaše dveře. Povíme vám proč

Keltský svátek

Samhain je keltským svátkem, který se slavil z noci 31. 10. na 1.11. Byl hranicí mezi dvěma hlavními periodami, a to létem a zimou, jelikož život tehdejších obyvatel byl závislý na zemědělství a úrodě. Pro Kelty byl také začátkem nového roku a vnímán jako doba, kdy se stírá hranice mezi světem živých a mrtvých. Tento večer se totiž duše zemřelých vrací na zemský povrch a živí mohou navštívit podsvětí. Aby se lidé ochránili před zlými duchy, malovali si obličeje a převlékali do starých cárů látky, naopak hodným duším blízkým zapalovali svíčky, které je měly přivést zpět domů. Svíčky umísťovali do vydlabaných řep. Můžeme najít mnoho souvislostí mezi Halloweenem a svátkem Samhain. 

Dlabání dýně

Dlabat nemusíte pouze dýni, ale také třeba lilek či řepu. Důležitý je první krok, kterým je výběr dýně. Vybírejte její tvar podle zamýšleného obličeje či obrazců, které chcete na dýni malovat. Dýně by také měla být stabilní, aby dobře držela a lépe se vám vykrajovala. Doporučujeme začít předkreslením toho, co chcete do dýně vyřezávat. Z horní části nezapomeňte na víko. Nejdříve začněte horní části, která může být vyříznuta dokulata nebo do tvaru hvězdy. Po vyříznutí vrchní části dýni vydlabejte. Poté začněte s vyřezáváním předkreslených vzorů. Vyřezat můžete do dýně nejrůznější obličeje, ale také tvary, postavy či strašidelná zvířata. V tomto směru velmi záleží na vaší fantazii. Nezapomeňte dýni pečlivě vydlabat. K vyřezávání je vhodné použít jeden velký nůž a jeden malý, kterým můžete pečlivě pracovat na detailech. 

Inspirativní dýně

Nechte se inspirovat různými tvary a motivy, které můžete do dýně vyřezat. Nezapomeňte také na halloweenské party, které se v den halloweenu konají. Pokud nemají s kým vyrazit, tak na u nás na www.mevyo.com jistě najdete další halloweenské nadšence.

Subscribe to our articles

Do you like this article? Fill in your email address and subscribe to new articles.

Hledáš parťáky pro své aktivity? 

Mevyo spojuje aktivní lidi se společnými zájmy. Chceš jít sportovat, na výlet a nebo třeba do divadla, ale nemáš zrovna s kým? Napiš co a kdy máš v plánu a ostatní se k tobě připojí. .-)

Služba je plně ZDARMA

Have Mevyo handy wherever you go

Download our mobile application for free

Get it on Google Play Download on the App Store