Ideální čas, kdy začít s běháním? Jednoznačně jaro! | Mevyo blog | Mevyo

Back to blog

Ideální čas, kdy začít s běháním? Jednoznačně jaro!

Rádi byste začali s pravidelným běháním? Ale bojíte se, že se brzy unavíte, že běh nezvládnete? Nebojte se dříve, než běhání zkusíte. Vždyť pravidelný běh je skvělou prevencí vzniku vysokého tlaku či cukrovky, které mohou být příčinou mnoha onemocnění, drží vás v kondici, pomůže vám zhubnout a zpestří sedavý způsob života. Jarní měsíce jsou pro začátek běhání ideální. 

Proč začít na jaře?

Nejenže se vše okolo nás probouzí k životu, ale my díky příjmu slunečních paprsků a teplejšího počasí rozkvétáme. Energie se do nás vlévá proudem. Dochází však i k tzv. jarní únavě, kterou se organismus vyrovnává s těmito změnami, kdy po sedavé zimě v interiérech trávíme více času venku, více se hýbeme a jsme celkově aktivnější. Běh je ideálním způsobem, jak s jarní únavou zatočit a povzbudit váš organismus, navíc běháme venku, kde krásy probouzející se přírody můžeme pozorovat. S jarem přichází také touha po zhubnutí kil, která jsme nebrali přes zimu, což je celkem přirozené. S běháním to bude hračka. Běh je ideálním sportem pro osoby, které milují pohyb venku a potřebují posílit svou cílevědomost a výdrž, běh vás naučí nevzdávat se. 

Nebojte se!

Mnohé osoby se obávají, že běh nezvládnou, že budou vypadat při běhu směšně, že skoro nic neuběhnou. Nebojte se, vždyť strach je jen projevem vaší lenosti. Nikoho nezajímá, jak při běhu vypadáte a i kdyby, není to nakonec jedno? Překonejte svou lenost a rozběhněte se. Začínat s během můžete pomalu a v intervalech. Chvíli můžete jít, chvíli běže a když nebudete moci, prostě se zastavíte. 

Problémy s pohybovým aparátem

Máte-li problémy s pohybovým aparátem, často vás bolí kolena či kyčle, kromě návštěvy lékaře zvažte také sport, který si vyberete. Běh není pro každého a právě pro vás může být vhodnější například plavání, jóga, pilates, apod. Nenuťte se do běhu, pokud víte, že máte problémy, které by nárazy mohly ještě zhoršit. 

Běžecké vybavení

A co k běhu potřebujete? Kromě správné běžecké obuvi, která skvěle padne, to bude také pohodlné oblečení, které vás ochrání před vnějšími vlivy. Na jaře zvolte funkční tričko, mikinu, lehčí bundu či vestu, nákrčník, který vás ochrání před zbytečných nachlazením, čepici či čelenku, která ochrání uši, dlouhé (oteplené) legíny a vyšší ponožky. V oblečení byste se měli cítit pohodlně, ale mělo by být zároveň funkční, abyste se v něm po pár kilometrech běhu neuvařili či naopak nenastydli.

Pravidelný pohyb

Ať už si vyberete jako svůj oblíbený sport běh či jakýkoliv jiný, dopřávejte si ho pravidelně, abyste se v něm nejen zlepšovali, ale preventivně pečovali o své celkové zdraví. Pravidelný pohyb vás udržuje v kondici, chrání vás před civilizačními chorobami a přibírání kil. Navíc během sportu dochází k vyplavování endorfinů, které zlepšují vaši náladu. Jděte se proběhnout a až se vrátíte domů, pocit, který budete mít, bude radostný, navíc se budete cítit plni energie. 

Subscribe to our articles

Do you like this article? Fill in your email address and subscribe to new articles.

Hledáš parťáky pro své aktivity? 

Mevyo spojuje aktivní lidi se společnými zájmy. Chceš jít sportovat, na výlet a nebo třeba do divadla, ale nemáš zrovna s kým? Napiš co a kdy máš v plánu a ostatní se k tobě připojí. .-)

Služba je plně ZDARMA

Have Mevyo handy wherever you go

Download our mobile application for free

Get it on Google Play Download on the App Store