Jak bojovat s prokrastinací? | Mevyo blog | Mevyo

Back to blog

Jak bojovat s prokrastinací?

Stále oddalujete práci, kterou jste již měli mít dávno hotovou? Rozptylujete se při plnění úkolů do školy internetem, televizí či posloucháním hudby? Pravděpodobně efektivně využíváte prokrastinační praktiky. Prokrastinaci bychom mohli charakterizovat jako neustálé odkládání povinností různými jinými činnostmi, ať už je to uklízením, nákupem, používáním internetu, apod. Podívejte se dnes na sedm strategií, které vám pomohou zbavit se prokrastinace a pustit se do práce, kterou stejně budete muset dříve nebo později splnit. 

1. Určete si cíl, kterého chcete dosáhnout

Jedním z nejúčinnějších způsobů, jak se bránit prokrastinaci, je stanovit si jasný cíl. Ať už jde o dokončení vaší eseje, tréninku na půlmaraton nebo větší životní změny. Přestaňte ji odkládat a soustřeďte svou energii na splnění stanoveného cíle. Jde o to, stanovit si realistický cíl, který můžete zvládnout. To, že si budete přát být za měsíc skvělým zpěvákem, se vám asi jen tak nesplní. Stanovení nerealistických cílů vás pouze brzdí a přináší zklamání. 

2. Objevte to, co vás nejvíce rozptyluje

Každého z nás rozptyluje a brání nám před splněním úkolu něco jiného. Pro někoho to jsou sociální média, textové zprávy, uklízení či sledování videí. Měli byste identifikovat to, co vás nejvíce rozptyluje a snažit se tuto věc nedělat ve chvílích, kdy je pro vás jen rozptýlením při práci. Naučte se nepoužívat mobilní telefon a internet ve chvílích, kdy musíte pracovat na eseji, ke které internet vůbec nepotřebujete. Webové stránky si můžete také dočasně zablokovat. 

3. Sledujte, u čeho nejvíce ztrácíte čas

Zaměřte se na to, u jaké činnosti nejvíce ztrácíte čas ve chvílích, kdy byste se měli na něco soustředit. Vezměte si tužku a papír a snažte se pár dní soustředit na činnost, které vás rozptylují a zapisovat si je. Můžete si také zapsat svůj denní režim se všemi činnostmi, které jste za den stihli. Toto zapisování vám pomůže udělat si obrázek o tom, jak dokážete využívat svůj čas. Poté je celkem zajímavé zamyslet se nad tím, jak svůj čas trávíte. 

4. Řekněte si, jaká práce je pro vás nejdůležitější

Důležité je myslet také na to, co je pro vás prioritní a práci si uspořádat. Začněte s tím, co potřebujete splnit nejdříve. Většinou práci stále odkládáme až nastane čas, kdy ji prostě musíme udělat, ale už ve stresu, a ne třeba tak kvalitně, jak bychom chtěli. Rozložte si svou práci a věnujte nejvíce energii té, která je nejdůležitější. 

5. Vizualizace úspěchu a motivace

Pomoci vám můžete také vizualizace vašeho cíle k větší motivaci. Soustřeďte svou mysl a představte si, jaké by to bylo, kdybyste měli úkol splněný. Neoddechlo by se vám? Nebyl by to lepší pocit? Motivace je pro vás nesmírně důležitá a může vás posunout o pár kroků dál. 

6. Rozdělte si úkoly do menších částí

Dobrou strategií, která vám může také pomoci, je rozdělení úkolů do menších částí, které se vám budou lépe plnit. Například psaní eseje si rozdělte na jednotlivé části: úvod, výzkum, zdroje, závěr, korektura,... Každý den splníte jednu část a překonávání velkého kopce se rozdělí na malé kopečky, které se už lépe vyšlápnou.

7. Přinuťte se a jděte do toho!

Ač to může znít zvláště, tím co vás ve chvílích, kdy vám chybí energii, cítíte se bez motivace a vůle, nejvíce nakopne, je to, že se sami doslova donutíte. Musíte zápasit sami se sebou a svou leností, ale ten pocit, který bude následovat, bude pocit úspěchu, klidu a radosti.

Subscribe to our articles

Do you like this article? Fill in your email address and subscribe to new articles.

Hledáš parťáky pro své aktivity? 

Mevyo spojuje aktivní lidi se společnými zájmy. Chceš jít sportovat, na výlet a nebo třeba do divadla, ale nemáš zrovna s kým? Napiš co a kdy máš v plánu a ostatní se k tobě připojí. .-)

Služba je plně ZDARMA

Have Mevyo handy wherever you go

Download our mobile application for free

Get it on Google Play Download on the App Store