Jak nepropadat vánočnímu stresu | Mevyo blog | Mevyo

Back to blog

Jak nepropadat vánočnímu stresu

Co nadělit mamince, tatínkovi, babičce, dědovi, sestře, synovcovi, kamarádkám a kamarádům, příteli? Jak zvládnu práci, pečení cukroví, starost o dítě, nákupy, výzdobu,...? Tyto otázky se honí v hlavě většiny z nás během předvánočního období. Paradoxně jsme nejvíce ve stresu před Vánocemi, abychom stihli vše podle našich představ a během vánočních svátků byli na pár dní v klidu. Stojí to opravdu za to? Vánoční stres zachvacuje mnohé z nás a podle psychologů jím trpí převážná většina lidí. Jak předvánoční stres zvládnout, abyste ke štědrovečerní večeři nepadli vyčerpáním. 

Proč se před Vánocemi stresujeme?

Předvánoční atmosféra je spojená i se stresem, únavou a psychickým tlakem. Navíc s přicházející zimou odbýváme pohyb a padá na nás tíha tmavých dnů, které se stále více krátí. Snažíme se, abychom byli na tradiční svátky připraveni, ale často nám na to v dnešní uspěchané době nezbývá dostatek času a energie. Chceme, aby vše vypadlo vánočně, cukroví i vánočky napečené, domácnost uklizená, dárky nakoupené a vše jako ze škatulky. Takovéto představy nás však mohou stát dávku stresu a tím i kus zdraví. Před Vánocemi na nás tlačí tradiční úkony a také komerční představy, ve kterých je nutné mít tunu dárků, krásnou domácnost se zabalenými dárky již týdny dopředu.

Stoupající tlak

Především na ženy je v tomto ohledu kladen velký tlak, jelikož se snaží, aby byla jejich domácnost na Vánoce skvěle připravená. Často na to však nezbývá ani čas, ani energie. Pouštíme se do velkých úklidů, které musí být dokonalé, vybíráme spousty dárků pro všechny příbuzné, pečeme desítky druhů cukroví a snažíme se navštěvovat blízké, což je též součástí vánoční tradice. Nakonec se z příjemného pečení cukroví, zábavného balení dárků a radostného připravování vánoční výzdoby stane rutina, která nás ubíjí a my nevíme, kam dřív skočit. 

Uvědomte si, co je důležité

Abyste se předvánočnímu stresu vyhnuli, zamyslete se nad tím, co změní skutečnost, že umyjete všechna okna, která doma máte, vycídíte všechny skříně, přeberete staré oblečení a věci. Takováto očista domácnosti je příjemná, ale je natolik nutná před Vánocemi, kdy byste svůj čas měli dopřát svým blízkým a užívat si předvánoční pohodu? Nechte velký úklid na jarní očistu. Pokud se úklidem jen stresujete a máte v plánu uklízet den před Štědrým večerem, protože to dříve nestihnete, vykašlete se na to! Ano, nechte úklid úklidem a vezměte své děti bruslit nebo do kina, spojte jim Vánoce s příjemnými zážitky a ne s unavenou nervózní osobou, která nemá na nic čas, protože cídí okna.

Nehte si pomoc

Připusťte si, že potřebujete pomoc, že nejste superžena či supermuž, který musí vše zvládat sám. Není na tom nic podivného. Poproste své blízké, aby vám s úklidem, pečením cukroví či zařizováním vánoční výzdoby pomohli. Nechte tentokrát svého muže, aby nakoupil dárky či si v rodině rozdělte úkoly. Nemusíte být tím, kdo vše zvládá sám. Podělte se s nimi nejen o radosti, ale také starosti, ve které se mohou některé předvánoční úkony proměnit. 

Snižte své nároky

Co vám může také pomoci, je snížení vašich nároků. Chcete dokonalou vánoční výzdobu, patnáct druhů cukroví, dárky pro všechny, i pro vzdálenější příbuzné, velký krásný strom, uklizenou domácnost, napečené vánočky, a to vše protože máte pocit, že to od vás všichni očekávájí. Zastavte se na chvíli a řekněte si, kolik máte času a energie a podle toho korigujte své nároky. Není nutné, aby bylo vše tak, jak od vás ostatní očekávají. Snižte své nároky a upečte třeba jen pět druhů cukroví, nakupte jen nejnutnější dárky a odložte úklid domácnosti. Vánoce si takto užijete mnohem více a především v klidu s rodinou. 

Darujte si 

Většinou nás velmi stresuje také výběr dárků, co komu koupit, kolik, není to málo? Zkuste se svými blízkými a kamarády domluvit, že si místo dárků vyjedete někam na výlet, zajdete na společnou večeři či, že si dáte jen jeden dárek. Zbaví vás to stresu a stálého přemýšlení, kolik dárků vám ještě zbývá. I v rodině se takto můžete domluvit na určitém počtu dárků či na rozhodnutí jet na hory, místo utrácení za nutně koupené dárky. Na Vánoce by neměli být nejdůležitější hmotné dárky, ale rodina a chvíle, které s ní strávíte. 

Subscribe to our articles

Do you like this article? Fill in your email address and subscribe to new articles.

Hledáš parťáky pro své aktivity? 

Mevyo spojuje aktivní lidi se společnými zájmy. Chceš jít sportovat, na výlet a nebo třeba do divadla, ale nemáš zrovna s kým? Napiš co a kdy máš v plánu a ostatní se k tobě připojí. .-)

Služba je plně ZDARMA

Have Mevyo handy wherever you go

Download our mobile application for free

Get it on Google Play Download on the App Store