Jak pracovat se stresem, aby vás nedohnal k šílenství | Mevyo blog | Mevyo

Back to blog

Jak pracovat se stresem, aby vás nedohnal k šílenství

Ať už je příčinnou vašeho stresu rodinná situace, práce či neznámá budoucnost, existují preventivní opatření, která vás naučí se stresem pracovat. Stres je reakcí organismu na hrozící nebezpečí. Může být krátkodobý, který můžete zažehnat s pomocí různých uklidňujících a uvolňujících technik či dlouhodobý, se kterým se musíte naučit pracovat. Naučte se zvládat stres či s ním pracovat tak, aby vás absolutně nezachvátil. 

Jak je to  se stresem?

V dřívějších dobách, kdy člověka trápilo "pouze" to, jak si sežene potravu, byl stres spojen s ohrožením na životě. Stres je reakcí na hrozící nebezpečí. Tak to bylo dříve, dnes je pro nás stres často každodenním chlebem, s kterým se potýkáme v tramvaji, v práci či při řešení různých problémů. Stres může být krátkodobý, například, když běžíme na tramvaj a bojíme se, že ji nestihneme, jsme v krátkodobém stresu, ale po doběhnutí tramvaje se cítíme opět dobře. Dlouhodobý stres může pro vaši psychiku, ale i celkové tělesné zdraví, být velmi nebezpečným. Pokud vás dlouhodobý stres stále doprovází, měli byste se pokusit pracovat s ním či se ho naprosto zbavit. Řešením může být nalezení stresové příčiny a její odstranění.

Krátkodobý stres

Čeká vás pracovní pohovor, důležitá zkouška či prezentace? Pravděpodobně prožíváte před takovouto důležitou událostí stres, který je v těchto případech spojen s nervozitou a snižováním sebedůvěry. Co však se stresem, aby vás neovládl? Je to jen na vás. Důležité je si uvědomit, že vy ovládáte váš stres a že tu není primárně proto, aby vám naprosto zahalil mysl a vy jste padli do pocitů beznaděje. Berte stres spíše jako něco, čím se váš vaše tělo snaží popohnat. Nenechte se jím zachvátit. Zkuste si představit, že stres je vaším spojencem, ne protivníkem, vždyť pochází z vás a není to nic, co byste nemohli ovlivnit. 

Jak ovládnout krátkodobý stres?

Je jasné a celkem přirozené, že budete před zkouškou či pohovorem ve stresu a nervózní. Lze však krátkodobý stres poměrně dobře zvládnout některými technikami. Opravdu v nejhorších chvílích, kdy myslíte, že vše vzdáte, začněte dýchat. Sedněte si do tureckého sedu či si stoupněte a svěste ruce. Nadechněte se a hluboce vydechněte nosem. Představte si, že s výdechem z vašeho těla odchází veškeré napětí, všechen stres a negativní emoce. Vyfoukněte ze sebe všechny hrozivé představy o tom, že to nezvládnete. Dalším bodem je sebedůvěra. Věřte si a dejte do toho vše, co můžete. Nevzdávejte to předem. Vždyť vy jste strůjci vašeho osudu a když to nevyjde, brzy přijde nová příležitost. 

Příprava a pozitivní naladění

Tím, co vám může v takovýchto situacích velmi pomoci, je příprava. Pokud se dostatečně připravíte a budete se cítit, že jste pro budoucí zkoušku udělali vše, co jste mohli, budete v klidu. Věřte tomu, nebo ne, ale funguje to. Dostatečná příprava vám v budoucnu ušetří mnoho nervů. Tím posledním, na co bychom neměli zapomínat, je, že zkouška je zkouška, pracovní pohovor je pracovní pohovor a ať se stane cokoliv, vše bude v pořádku. Měli byste cítit, že jste šťastní, vyrovnaní a že nic neztratíte, pokud to zkusíte. 

Dlouhodobý stres

S dlouhodobým stresem už to není tak jednoduché. Pokud vás něco opravdu dlouhodobě stresuje, ať už je to stávající zaměstnání, rodinná situace, partner či způsob vašeho života, je nejspíš na čase se zamyslet. Třeba je jen na čase dočasnou situaci změnit a i když to nemusí být jednoduché, může to být to nejlepší řešení. 

Práce s dlouhodobým stresem

Zvládání dlouhodobého stresu chce čas. Dopřejte si preventivní opatření, která vás proti stresu obrní a vy budete silnější. Pomoci vám mohou pravidelná relaxační cvičení. Nepředstavujte si místnost plnou meditujících lidí, ale jen sebe na místě, kde se cítíte dobře a kde budete mít minimálně 15 minut mít možnost být sami se sebou, zaměřit se své myšlenky, na to, co je pro vás důležité a uvolnit tělo i mysl. Zkusit můžete i pravidelné cvičení v podobě jógy, jiný sport či zajít do přírody, která je skvělým útočištěm před problémy. Pokud vás dlouhodobý stres provází již dlouho, přemýšlejte o tom, kde je jeho příčina a jak byste s touto situací mohli pracovat, abyste se cítili lépe. 

Subscribe to our articles

Do you like this article? Fill in your email address and subscribe to new articles.

Hledáš parťáky pro své aktivity? 

Mevyo spojuje aktivní lidi se společnými zájmy. Chceš jít sportovat, na výlet a nebo třeba do divadla, ale nemáš zrovna s kým? Napiš co a kdy máš v plánu a ostatní se k tobě připojí. .-)

Služba je plně ZDARMA

Have Mevyo handy wherever you go

Download our mobile application for free

Get it on Google Play Download on the App Store