Jak přežít podzim bez chřipek a nachlazení | Mevyo blog | Mevyo

Back to blog

Jak přežít podzim bez chřipek a nachlazení

Podzim je období plné nádherných barev, ale také střídajícího se počasí, deště a mlhy, které s sebou také přináší častější nachlazení a chřipkové epidemie. Jak toto období přečkat bez větší újmy na zdraví? Přinášíme několik tipů.

Strava

Strava je pro toto období velice důležitá. Do jídelníčku zařaďte potraviny, které podpoří vaši imunitu.

  • Citrusové plody obsahují velké množství vitamínu C, který, kromě jiného, odpovídá za naši odolnost (zvyšuje produkci bílých krvinek). Díky jejich rozmanitosti není problém mít je na jídelníčku každý den. Nejčastěji konzumované jsou pomeranče, mandarinky, grapefruity nebo limetky.
  • Červené papriky obsahují 2x více vitamínu C, než citrusové plody. Také jsou bohatým zdrojem beta karotenu, který podporuje zrak a pokožku.
  • Brokolice obsahuje celu řadu vitamínů a minerálů, stejně tak antioxidanty, které chrání tělo před volnými radikály, a vlákninu, která podpoří správnou činnost střev.
  • Česnek funguje již od pradávna jako přírodní antibiotikum. Kromě posílení imunity pomáhá snižovat krevní tlak.
  • Zázvor podporuje snižování zánětu v těle a naše tělo "zahřeje".
  • Špenát obsahuje velké množství vitamínu C, antioxidanty a beta karoten.Zvyšuje schopnost našeho imunitního systému bojovat s infekcí.
  • Jogurt s obsahem živých kultur stimuluje imunitní systém.
  • Zelený čaj zvyšuje imunitní funkce, obsahuje velké množství antioxidantů.

 

Nezapomínejte ani na pitný režim. Imunitu mohou podpořit i bylinné čaje – šalvěj, echinacea, aloe vera, šípek nebo rakytník. Dopřejte si i čerstvé ovocné nebo zeleninové šťávy.

Oblékání

Podzimní počasí je vrtkavé. Ráno je zima, chladno a mlha a odpoledne svítí sluníčko, které nádherně prohřívá vzduch. Je tedy potřeba těmto změnám přizpůsobit i oblečení. Snažte se oblékat ve vrstvách, abyste snadněji regulovali teplotu. 

Vyzkoušejte funkční prádlo, které zabraňuje ohřívání nebo ochlazování těla a lépe větrá. Nezapomínejte ani na kvalitní obuv. Hodit se, hlavně pro chladné ráno, může i lehká čepice či šátek a rukavice.

Aktivní pohyb a otužování

Aktivní pohyb je základním předpokladem zdravého životního stylu. Dobrá fyzická kondice podpoří imunitní systém. Nemusíte sportovat vrcholově. Postačí pravidelná procházka. Občas vynechejte jízdu výtahem a sejděte schody. Obranyschopnost zvýší i otužování – například finská sauna. Pokud nemáte možnost její návštěvy, otužovat se můžete i doma – snižujte teplotu vody při každodenním sprchování.

Relaxace a kvalitní spánek

Dobrou pohodou podpoříte vyplavování endorfínu do těla. Cítíte-li únavu, namísto kávy si raději dopřejte i krátký spánek během dne, skvěle osvěžuje a vrací síly. Pokud bude vaše tělo v pohodě po psychické stránce, snadno odolá bacilům, kterými se to v podzimním počasí venku jen hemží. Nejlepší metodou, jak se vyhnout virům, je vyhýbat se místům, kde je velké množství lidí v uzavřených místnostech. Ne každému se podaří vyhnout chřipce či nachlazení, ale včasná prevence je vždy tou nejlepší zbraní.

Subscribe to our articles

Do you like this article? Fill in your email address and subscribe to new articles.

Hledáš parťáky pro své aktivity? 

Mevyo spojuje aktivní lidi se společnými zájmy. Chceš jít sportovat, na výlet a nebo třeba do divadla, ale nemáš zrovna s kým? Napiš co a kdy máš v plánu a ostatní se k tobě připojí. .-)

Služba je plně ZDARMA

Have Mevyo handy wherever you go

Download our mobile application for free

Get it on Google Play Download on the App Store