Jak se připravit na Velikonoce? | Mevyo blog | Mevyo

Back to blog

Jak se připravit na Velikonoce?

Velikonoční svátky jsou již za dveřmi. Dodržujete rádi tradice? Pečete beránka, barvíte vejce, sbíráte kočičky a rádi zdobíte svůj dům? Dodržování tradic a svátků je krásným zvykem, který bohužel už mnoho rodin nevykonává. Vyzdobte si svůj interiér či zahradu v duchu Velikonoc, přinášíme vám několik tip, jak na to. 

Symboly Velikonoc

A co by vám doma jistě nemělo chybět? Jde především o typické symboly Velikonoc. Mezi mě patří především velikonoční beránek, který představuje v křesťanství symbol Ježíše Krista, který je beránkem obětovaným za spásu světa. Dalším symbolem je bezesporu vejce, symbol nového života, zárodek a naděje. Vejce má v mnoha kulturách různý význam, ale ve většině případů jde o symbol plodnosti, života a vzkříšení. S Velikonocemi jsou spojeny také tzv. kočičky, které mají symbolizovat palmové ratolesti. Dalším symbolem je například zajíček, který však nemá původ v křesťanské symbolice, ale pohanské a pojí se s oslavami příchodu jara. K Velikonocům patří také zelené osení, jarní květiny, jako jsou narcisky, tulipány a petrklíče. 

Nechte se inspirovat

Všechny tyto symboly pro vás mohou být inspirací při tvorbě dekorace, při nákupu či při vaření. Výzdobu navíc můžete provést v interiéru, ale i na vaší zahradě. Začněte nákupem květin v květináče, které si poté můžete zasadit na své zahradě. Vaši domácnost rozsvítí tulipány, narcisky či barevné petrklíče, jejichž květináče stačí ozdobit stužkou. Zasadit si můžete také osení či řeřichu, které ozdobí váš stůl či parapet. Do výzdoby zařaďte figurky zajíčků, kuřátek či vajíček. Dnes se již prodává nespočet druhů těchto dekorací. Zapomenout byste neměli ani na vajíčka, která můžete zdobit voskem, s pomocí umělých barev či přirozenou cestou. Stačí použít slupky z cibule či řepy, povařit a přidat k nim vejce. Ty se přirozenou cestou obarví. Pokud na vajíčka předtím položíte listy rostlin a ovážete gázou, vzniknou vám takto krásná vajíčka. 

Ověřené klasika

To, co by žádné hospodyni doma nemělo chybět, jsou také pečení beránci. Někdy se peče také velikonoční zajíček. V dnešní době se však meze nekladou a upéct můžete i velikonoční cupcaky, dort či slané pečivo. Méně známé jsou tzv. jidáše. Velikonoční výzdobu v interiéru byste měli také sladit do jednoho stylu, aby nepůsobila zbytečně kýčovitě. 

Nezapomeňte

Pravdou je, že by se celá výzdoba interiéru měla nést ve vašem stylu, aby ladila s designem vašeho domu. Nechte-li mít doma žlutá kuřátka v osení, tak se jim jednoduše vyhněte a zvolte keramická vajíčka v pastelových barvách. Dodržujte tradici, ale nebojte si je trochu přizpůsobit. Myslete však na pravidlo, že méně je někdy více. Pro koledníky si doma připravte kromě vajíček, beránka a chlebíčků, také něco dobrého k pití, dále stužky, které jim ovážete na pomlázky, popřípadě vodu, když přijdou koledníci pozdě.

Subscribe to our articles

Do you like this article? Fill in your email address and subscribe to new articles.

Hledáš parťáky pro své aktivity? 

Mevyo spojuje aktivní lidi se společnými zájmy. Chceš jít sportovat, na výlet a nebo třeba do divadla, ale nemáš zrovna s kým? Napiš co a kdy máš v plánu a ostatní se k tobě připojí. .-)

Služba je plně ZDARMA

Have Mevyo handy wherever you go

Download our mobile application for free

Get it on Google Play Download on the App Store