Jak se slaví Den sv. Valentýna ve světě? | Mevyo blog | Mevyo

Back to blog

Jak se slaví Den sv. Valentýna ve světě?

Na Den svatého Valentýna lidé pohlíží různě, někteří ho přijímají, jiní ho chápou jen jako komerční tah. Ať už jste pro jeho oslavu, či ho naprosto bojkotujete, je zajímavé vědět, jak ho lidé po celém světě slaví. Nechte se inspirovat a vytvořte si nový pohled na svátek zamilovaných. 

Dánská tradice

Inspiraci bychom mohli čerpat od dánských zamilovaných. Ti si posílají různé básničky a říkanky. A že musí být nutně romantické a doplněné o ilustrované srdce? Něco takového není podmínkou. Básničky to musí být především originální, vymyšlené osobně, ať už jsou veselé, vtipné, musí být jedinečné. Na sever od nás se také obdarovávají netradičními květinami. Navzájem si totiž darují krásné sněženky. V Česku jsou však sněženky částečně chráněným druhem, takže se jejich trhání z etického hlediska vyhněte. 

Vídeňská romantika

Během svátku zamilovaných se Vídeň proměňuje, stává se z ní město hudby, ta hraje v ulicích, v restauracích, tanečních sálech, apod. Zamilovaní obyvatelé Vídně si tak mohou jít v průběhu večera zatančit. Navíc plesová sezóna je v tomto období v plném proudu. Pokud budete na svátek sv. Valentýna v Británii, čeká vás spíše než tanec romantické bruslení. 

Připněte své srdce na most

Zamilované osoby po celém světě na Den svatého Valentýna věší na mosty zámky, které se stávají metaforou jejich vztahu. Uzamknou svou lásku navěky a klíče od ní vhodí do řeky. Takto proslavený je například Most zamilovaných, Pont des Arts v Paříží. Tento most je zatěžkán stovkami zámků a denně přibývají další. Co se však nestalo? Pod tíhou zámků se po čase jedna z bočních částí zřítila do řeky. Takto láska zatěžuje mosty. 

Tchaj wan a Singapur

Na ostrově Tchaj wan se oslava dne sv. Valentýna neobejde bez obrovských kytic růží. Pozor však na to, jaký puget růží darujete. Dbát musíte na barvu i počet těchto květin. Pokud muž daruje své milované 99 růží, vyslovuje jí tím věčnou lásku, pokud žena najde v kytici růží 108, zřejmě ji muž požádal o ruku. Na Singapuru probíhají svatby často na sv. Valentýna, protože zde věří, že svatba v tento den přináší do vztahu spokojenost a štěstí. 

Když žena obdarovává muže

Ne vždy je pravidlem, že muž obdarovává ženu, někdy se v páru obdarovávají oba a někdy jsou aktivnějšími ženy. Například v Jižní Africe si ženy na důkaz lásky přicvaknou na rukáv srdíčko se jménem muže, kterého mají rády. Japonské ženy zase mužům kupují čokoládové pralinky. Muži jim samozřejmě jejich dárek oplácejí, a to o měsíc později na Bílý den, který vznikl právě proto, aby muži mohli obdarovávat své ženy, většinou bílou čokoládou či květinami. 

Projeďte se speciálním autobusem

Finsko pojalo tento den trochu jiným způsobem a 14.2. se pro ně stal dnem zasvěceným přátelství, tedy přátelské lásce. V tento den byste se měli ozvat starým přátelům, vyrazit s přáteli na večeři či prožít hezký večer v kině, na bowlingu či jiné akci. Podobně je na tom i další severská země, a to Estonsko. Zde se jezdí v Den sv. Valentýna speciálními autobusy zasvěcené lásce. Do nich nenastupují zamilovaní lidé, ale lidé osamělí, kteří hledají partnera. Tak se tu mohou snadno seznámit a najít třeba lásku svého života. 

Valentýna neslavíme!

A kde se Den svatého Valentýna prostě neslaví? Ghana tento den nevložila do rukou sv. Valentýna, ale do rukou čokolády. Ghana je totiž jedním z největších producentů kakaa. Existují však i země, kde je slavení svátku zamilovaných zakázáno, a to v Saúdské Arábii, jelikož je zde milenecká láska mezi mužem a ženou před manželstvím zakázána. Je považována za hřích. Tento zákaz je zde platný už deset let. Podobné zákazy platí v dalších zemích arabských či muslimských. 

Co vždy funguje? Láska a jídlo

Jak je známo, láska prochází žaludkem. A proto na Den svatého Valentýna mnoho restaurací připravuje jedinečná romantická menu, které může obsahovat potraviny, které mají afrodisiakální účinky, jako jsou například ústřice. Nechybí ani čokoládové dortíčky, balonky a předkrmy ve tvaru srdce. Zvláštní zvyk mají například v Argentině, kde se den zamilovaných neslaví jeden den, ale celý týden, a to až od 13. do 20. července. 

Subscribe to our articles

Do you like this article? Fill in your email address and subscribe to new articles.

Hledáš parťáky pro své aktivity? 

Mevyo spojuje aktivní lidi se společnými zájmy. Chceš jít sportovat, na výlet a nebo třeba do divadla, ale nemáš zrovna s kým? Napiš co a kdy máš v plánu a ostatní se k tobě připojí. .-)

Služba je plně ZDARMA

Have Mevyo handy wherever you go

Download our mobile application for free

Get it on Google Play Download on the App Store