Zajímavosti
Back to blogJak se slaví Mikuláš v různých státech Evropy
MevyoDen, na které se každé dítě těší a zároveň se ho obává. Brzy je totiž přijdou navštívit nejen Mikuláš s andělem, ale také čert.
Den, na které se každé dítě těší a zároveň se ho obává. Brzy je totiž přijdou navštívit nejen Mikuláš s andělem, ale také čert. Oslavy svatého Mikuláše nejsou typickou tradicí pouze v České republice. S oslavami dne svatého Mikuláše, středověkého biskupa, si mnoho zemí poradilo po svém. Jak se slaví den svatého Mikuláše v jiných částech světa?
Svatý Mikuláš
Svatý Mikuláš z Myry byl středověkým biskupem, který během svého života proslul především díky štědrosti, kterou dopřával těm, kteří to potřebovali. Působil jako ochránce víry a zachránce těch, kteří byli nespravedlivě obviněni. Jeho osobnost je spojená i s množstvím zázraků, které podle legend během svého života učinil. Pravdou je, že jde o jednoho z nejvíce uctívaných křesťanských svatých. Jeho svátek připadá na 6. prosince, ale rozdávání drobností a sladkostí dětem probíhá již v podvečer 5. prosince. Svatý Mikuláš se stal také inspirací pro vytvoření postavy Santy Clause. Postava svatého Mikuláše bývá stylizována do staršího muže, biskupa, s bílým plnovousem, oblečeného v červeném plášti, na hlavě biskupskou mitru (ceremoniální pokrývku hlavy) a nechybí mu biskupská berla.
Odlišná tradice
Různé pojetí oslav tohoto svátku se liší krajově i národnostně. Ve většině případů však Mikuláš obdarovává malé děti. Mikuláše při rozdávání dárků většinou provází také pekelný pomocník, který "odměňuje" zlobivé děti a anděl. Mikuláše však mohou doprovázet také jiné postavy.
Česká a slovenská tradice
Tradiční představa českého a slovenského Mikuláše je velmi podobná. Mikuláš má biskupský oděv, dlouhé bílé vousy a nechybí mu pomocníci, tedy andělé a čerti. Již pátého prosince večer Mikuláš obchází domácnosti a obdarovává malé děti. Anděl a Mikuláš rozdávají drobné předměty, dobroty či ovoce, čerti mají za úkol vystrašit děti, které během roku zlobily. Zajímavé v tomto případě je, že anděl je v této tradici nejmodernějším přídavkem. Podstatou této tradice v dřívějších dobách nebylo rozdávání dárků a sladkostí, ale především symbolické odměnění hodných dětí a náprava zlobivých, se kterými si již maminky nevěděly rady.
Sinterklaas v Nizozemí
I v Nizozemí a Belgii navštěvuje děti Mikuláš, který se však označuje jiným jménem. V Nizozemí je to Sinterklaas a svým zjevem je velmi podobný české představě Mikuláše. Nedoprovází ho však ani čerti, ani andělé, ale Zwarte Piet, Černý Petr. Mikuláš zde chodí s velkou červenou knihou, která je archivem poznámek o dětech, zda byly během roku hodné či zlobivé. Černý Petr zde však zastupuje roli čerta, jelikož chodí s jutovým pytlem, který je připraven na zlobivé děti. Sinterklaas má poměrně velkolepý příjezd, který se koná první sobotu po 11. listopadu. Přijíždí ze Španělska, nutná cesta pro pomeranče a granátová jablka, a lidé v ulicích ho radostně vítají. Po ulicích se projíždí na bílém koni v doprovodu Černého Petra. Od této chvíle až do 5. prosince navštěvuje školy, nemocnice a nezapomíná na nákupní centra. V podvečer 5. prosince děti do blízkosti komínu či topení připravují své boty, které obohatí o seno a mrkev, jako krmivo pro Sinterklaasova koně. Zavítáte-li do frankofonní části Belgie během svátku Mikuláše, můžete zde potkat také tzv. Taťku rákosku.
Polsko a Mikolaj
I v Polsku děti Mikuláš navštěvuje 5. prosince, avšak vprostřed noci, jelikož jim dárky schovává pod polštáře či do velkých ponožek. Mikoláš má v Polsku jméno Mikolaj a naděluje nejen sladkosti, ale i menší hračky a knížky. Mikolaje doprovází pouze čert, a jako symbolická výhrůžka pro zlobivé děti se stává rákoska. Zpět se Mikolaj vrací 24. prosince, kdy dětem přináší štědrovečerní nadílku. I v Polsku však existují mnohé regionální rozdíly, které se týkají především Mikulášova doprovodu. V Polsku někdy Mikuláše doprovází také Sněhová vločka.
Rakouská tradice
Rakouské děti musí být opravdu statečné! Mikuláše v Rakousku totiž doprovází strašidelný Krampus. Tato postava se objevuje také v Chorvatsku či Maďarsku. S Krampusem dělá Mikulášovi doprovod také anděl, který je nositelem knihy zaznamenávající to, zda byly děti či zlobivé. Pokud uvidíte spolu s Mikulášem kromě anděla a Krampuse také staršího muže, nejde o žádného podivného příživníka, ale o guatseltragera, nosiče sladkostí, který sebou většinou nosí koš se sladkostmi. Podobně jako v Nizozemí Rakušané používají pro nadílku své boty, které staví před dveře a čekají, zda je Mikuláš naplní ovocem a sladkostmi.
Německo
A kdo platí na německé zlobivé děti? V Německu neposlušné děti nevystraší pekelník, ale Pacholek Ruprecht, který vyhrožuje řetězy a metlami. Je negativním protějškem Mikuláše, který má region od regionu jiné vzezření.
Bez mikulášské tradice
Existuje také mnoho zemí v Evropě, které Mikuláše slaví pouze okrajově či vůbec. Například ve Francii se slaví jen v některých částech, například v Alsasku a Lotrinsku, ty však v minulosti patřily k jiným státům. Tato tradice neprobíhá ve Velké Británii, zde se Mikuláš přetransformoval do postavy Father Christmas podobný je Santu Clausovi a přináší mnohé dary, ale až v po Štědrém večeru.
Subscribe to our articles
Do you like this article? Fill in your email address and subscribe to new articles.