Jak se slaví Vánoce ve světě | Mevyo blog | Mevyo

Back to blog

Jak se slaví Vánoce ve světě

Vánoce jsou křesťanskými svátky, které trvají po celou dobu adventu, není to jen jediný večer. Doba adventní je přípravou na den narození Ježíše Krista a po celém světě se Vánoce slaví různě a oslavuje se také příchod různých osob, které nosí dary. Štědrý večer už je doslova za dveřmi a je na čase se podívat, jak se slaví Vánoce po celém světě a zvláště Štědrý den. Užívejte si pohodové vánoční svátky se svými přáteli a rodinou v duchu pohody a klidu. 

Vánoce v USA

Světelná výzdoba, kýčové doplňky, Santa Claus na každém rohu, to je to, co se nám vybaví ve spojitosti s Vánocemi v USA. Pro obyvatele Spojených států jsou svátky vánoční svátkem roku, společně s listopadovým Dnem díkůvzdání. Již první neděli v prosinci se v ulicích objevují vánoční průvody, ve kterých nechybí Santa Claus. Stěžejním dnem je však 25. prosinec, kdy si ráno všichni obyvatelé USA a mnozí další po celém světě, rozbalují nadělené dárky. A co si zde dopřávají dobrého k večeři? Tradiční je nadívaný krocan či krůta, bramborová kaše, jídla z dýní, vařená kukuřice, brusinkový kompot a pečivo. Vánoční oslavy v USA jsou velkolepé. 

Horké Vánoce v Austrálii

I když u nás vládne sníh a zima, v Austrálii probíhá horké léto, během kterého se teploty vyšplhají až k neuvěřitelným čtyřiceti stupňům. Není proto nic divného, když obyvatelé Austrálie večeří své sváteční jídlo na pláži. Krocana, ani bramborový salát zde běžně nenajdete, podávají se zeleninové saláty, obložené mísy a osvěžující nápoje. Pouze u rodin, které striktně dodržují tradice, nechybí plněný krocan a  pečené brambory, tradičním dezertem je švestkový nákyp s rozinkami a ořechy. Často zde můžete vidět surfaře, kteří vlny brázdí v oblecích Santa Clause. 

Thajské oslavy

I přestože jsou Thajci z 95% buddhisté, oslavy Vánoc a Santa Claus se objevuje i zde. Thajci přebrali populární postavu Santa Clause a oblíbili si ho natolik, že si s ním zdobí domy a běžně ho můžete vidět v obchodních domech. To vše má na svědomí komerční vlna, která propaguje Santu Clause po celém světě prostřednictvím výrobků, nápisů a postaviček. Přes Vánoce se teplota v Thajsku vyšplhá až na třicet stupňů, ale i zde si pod vánočním stromem lidé rozdávají malé dárky a sladkosti. Opravdové dary se zde věnují až na Nový rok. 

Francouzské botičky

Pokud byste chtěli být na Štědrý den obdarováni ve Francii, museli byste mít pěkně vyčištěné boty a připravit je ke krbu. Sem je děti i dospělí staví 24. prosince večer před samotnou večeří. Po hostině už na všechny čekají dárky od Pere Noela, Otce Vánoc. Některé rodiny však dodržují jinou tradici a své dárky přivazují s pomocí papírových stuh na vánoční stromeček. Francouzi tradičně večeří pečeného krocana, kterému nechybí kaštanová nádivka. Oblíbená je i lanýžová pasta, klobásky, sýry, víno, ovoce, pečená šunka a husí játra. Francouzi si dopřávají opravdu delikátní hostiny. Tradičním dezertem je tzv. vánoční poleno (le buche de Noel). Je to dezert, který má tvar polínka a je polívaný čokoládou, někdy může být přelitý dokonce zmrzlinou. 

Italské Vánoce

Vánoční čas startuje v Itálii 8. prosince, i když vánoční svátky jsou oficiálně zahájeny až na Boží hod vánoční. Tyto svátky končí 6. ledna, kdy do každého domu přichází čarodějnice Befana, která se spouští do domů komínem. Hodným dětem naděluje dárky a sladkosti, ostatním pouze uhlí. Na náš Štědrý den se Italové navštěvují a děti jsou po večeři obdarovány jen malým dárkem. Důležitým dnem je tedy pro Italy především den, kdy se slaví svátek Tří králů.

Subscribe to our articles

Do you like this article? Fill in your email address and subscribe to new articles.

Hledáš parťáky pro své aktivity? 

Mevyo spojuje aktivní lidi se společnými zájmy. Chceš jít sportovat, na výlet a nebo třeba do divadla, ale nemáš zrovna s kým? Napiš co a kdy máš v plánu a ostatní se k tobě připojí. .-)

Služba je plně ZDARMA

Have Mevyo handy wherever you go

Download our mobile application for free

Get it on Google Play Download on the App Store