Jak se správně připravit na podzimní sportování venku | Mevyo blog | Mevyo

Back to blog

Jak se správně připravit na podzimní sportování venku

I během podzimu se milovníci sportu mohou věnovat venkovním sportovním aktivitám. Na čase je jen změna oblečení a podpora preventivních opatření, které vás ochrání před nachlazením. Jak se správně připravit na podzimní sportování, abyste za to nezaplatili několika dny v posteli?

Pravidelné otužování  

Ještě předtím než začne zima, je vhodné začít s otužováním, které posílí odolnost vašeho organismu a jde skvěle ruku v ruce se sportem. Jelikož při sportování venku se rychle a snadno zapotíte, potřebuje aby bylo vaše tělo na takové změny připraveno. Pravidelné otužování posiluje organismus a činí ho odolnější proti nepříznivým vnějším vlivům a nachlazení. S otužováním byste měli začít doma ideálně již v období léta, ale nikdy není pozdě a začít s nim můžete i na podzim. Důležité je se otužovat pravidelně a sprchovat se studenější vodou, nejlépe každé ráno. K otuženému tělu se však potřebujete postupně dopracovat. 

Změna jídelníčku 

I když se na první pohled může zdát, že změna jídelníčku se sportem nemá nic společného, nemylme se. Vždyť to, co jíme, je základem naší získané energie. Na podzim máme více chuť na hutnější jídlo, které je horké a zahřeje. Nenechte se zlákat k nezdravým tukům a dopřávejte si tuky zdravé v podobě oříšků, krůtího masa či avokáda. Doplnit můžete svůj jídelníček o potraviny a koření, které se postarají o prohřátí organismu a nastartování metabolismu. Nezapomínejte na skořici, zázvor, pepř, chilli či jáhly. 

Vhodné oblečení 

Podzimní období si pro vás připravuje řadu nepříjemností, které vám běh či jízdu na kole mohou trochu znepříjemnit. Kromě chladného větru, ranní mlhy, teplotních rozdílů a prvních mrazíků jsou to i vydatné deště. A i když se pravidelně otužujete, důležité je zvolit pro trénink vhodné oblečení. Na podzim je dobré oblečení vrstvit do tenčích vrstev, které si můžete postupně svlékat. Základní vrstvou by mělo být funkční spodní prádlo, které odvádí vlhkost z těla, ale udržuje teplo. Pokud běháte, nemělo by vám ve vybavení chybět funkční spodní prádlo, zateplené legíny, vyšší sportovní ponožky, sportovní tričko, funkční mikina, větrovka či vesta a obuv, která bude připravená i na běh po rozbláceném terénu a mokrém listí. Doplnit byste měli svůj běžecký či cyklo outfit o čelenku, popřípadě čepičku, podzimní rukavice, nákrčník a návleky na tretry. Při turistických výletech tyto doplňky nepochybně také oceníte.

Opatrný trénink

Jelikož se během podzimu mění čas a tma přichází dříve, nezapomínejte, že se zhoršuje viditelnost, míněno i ta vaše. Nezapomeňte na použití reflexních prvků, ať už jsou na vaší bundě, kalhotách, botách či v podobě reflexních pásků. Pozor byste si měli dávat také na změnu terénu. Při běhu používejte vhodnou běžeckou obuv, která je přizpůsobená na běh v terénu a blátě. Rizikem pro vás však může být i běh po asfaltové silnici, která je zapadaná listím. Po listech můžete snadno sklouznout. Buďte při svém venkovním sportování, ať už je to běh, jízda na kole nebo posilování, opatrní. 

Subscribe to our articles

Do you like this article? Fill in your email address and subscribe to new articles.

Hledáš parťáky pro své aktivity? 

Mevyo spojuje aktivní lidi se společnými zájmy. Chceš jít sportovat, na výlet a nebo třeba do divadla, ale nemáš zrovna s kým? Napiš co a kdy máš v plánu a ostatní se k tobě připojí. .-)

Služba je plně ZDARMA

Have Mevyo handy wherever you go

Download our mobile application for free

Get it on Google Play Download on the App Store