Jak se vypořádat se samotou? | Mevyo blog | Mevyo

Back to blog

Jak se vypořádat se samotou?

Čas od času jsme každý sám a někdy to nemusí být úplně příjemné. Je zdravé si jednou za čas odpočinou od okolního světa a vyčistit si hlavu, ale pokud jsme sami téměř každý den, nemusí to působit dobře na naši psychickou ani fyzickou stránku. Psycholožka Guy Winch radí, jak se samotou vypořádá, a my vám tyto rady budeme v tomto článku interpretovat.

Samota je subjektivní pocit a i když jsme obklopeni rodinou, přáteli a kolegy z práce, pořád se můžete cítit sami. Emocionální bolest je jen jeden z příznaků samoty, samota totiž může mít mnohem horší dopad na vaši fyzickou stránku než by se mohlo zdát. Lidé co jsou sami, více propadají depresím a jsou pod stresem a to může způsobit poruchy srdce a další onemocnění. Bylo dokázáno, že samota může vést k předčasnému úmrtí až o 26%. Starší lidé, kteří se totiž cítí osamocení a bezcenní, nemají smysl žít a podvědomě dávají signály tělu, že už jsou na tomto světě nepotřební.

 

Samota může být jako začarovaný kruh, neboť pokud se lidé cítí sami a odstrčeni od společnosti, bojí se navázat jakýkoliv kontakt a neosloví jen tak někoho, protože předpokládají, že ten někdo je odsoudí a nebude je mít rád. Každý ale může vystoupit z tohoto kruhu, ale bude to chtít trochu odvahy a vystoupit z vaší komfortní zóny. Psycholožka Guy Winch radí tyto tři kroky, které musíte podniknout, abyste se zbavili samoty:

 

Buďte akční

Důležité je, abyste si uvědomili, že samota je něco, co vám nesvědčí a měli byste proti ní bojovat. Další věc je, že většinou jsou to jen vaše předsudky, že vás někdo odsoudí a z větší části na vás lidé budou milý a budou se s vámi bez problému bavit, to je něco co je také potřeba si uvědomit. Jestli se cítíte odtrženi od světa, projděte si svůj telefonní seznam či přátelé na sociálních sítích a zamyslete se, koho jste dlouho neviděli. Pak mu jen napište zprávu a domluvte si schůzku. Pokud vám to přijde trapné, nepříjemné nebo se jen bojíte reakce, zkuste Mevyo, kde se právě nacházejí lidé, co hledají parťáky pro různé druhy aktivit.

 

Zbavte se pochybností

Pokud jste si s někým rozuměli v minulosti, tak proč byste si nerozuměli i dnes? A pokud máte pocit, že váš dřívější vztah skončil, protože vám neodpověděli na zprávu, nemusí to být vámi, ale jejich hektickým životem, kdy nemají na nic čas a prostě jen zapomněli. Co jiného se může stát, než že vám neodpoví? Nemusíte jim hned volat, stačí, když napíšete zprávu a je už jen na nich jestli odepíšou. Věřím, že ve většině případů budou rádi, že o vás uslyší. Takže osvěžte své staré kontakty a pamatujte na další radu:

 

Buďte pozitivní

Chápu, že se možná nebudete cítit úplně nejšťastněji v tomto rozpoložení, ale je důležité, abyste to alespoň v tomto případě předstírali. Osobně to bude o něco těžší, ale pokud budete psát svému starému známému email nebo zprávu na sociální síti, můžete použít smajlíky, které za vás převezmou tu tíhu předstíraného úsměvu. Také se vyhněte psaní zpráv typu: „Možná se ti to bude zdát zvláštní, že ti píšu“ nebo „Je to dlouho co ses mi neozval/a a tak ti píšu já“. Raději napište zprávu typu: „Jak se máš? Co takhle zajít někdy na kafe a zapomínat na staré časy?“ nebo „Nedávno jsem přemýšlel/a, že jsme se dlouho neviděli, co takhle něco podniknout?“. Také je dobré navrhnout hned nějaké datum, aby bylo jasné, že to není jen otázka do větru, například typu: „Jak si na tom příští týden?“.

 

Samota není zrovna dvakrát příjemná záležitost, proto vezměte všechnu svoji odvahu a zbavte se této nepříjemné záležitosti. Určitě se pak budete cítit mnohem volnější a šťastnější.

Subscribe to our articles

Do you like this article? Fill in your email address and subscribe to new articles.

Hledáš parťáky pro své aktivity? 

Mevyo spojuje aktivní lidi se společnými zájmy. Chceš jít sportovat, na výlet a nebo třeba do divadla, ale nemáš zrovna s kým? Napiš co a kdy máš v plánu a ostatní se k tobě připojí. .-)

Služba je plně ZDARMA

Have Mevyo handy wherever you go

Download our mobile application for free

Get it on Google Play Download on the App Store