Jak se vypořádat se stresem? | Mevyo blog | Mevyo

Back to blog

Jak se vypořádat se stresem?

Stres vyvolává v našem tělem nespočet reakcí. Samotný stres je však reakcí na mimořádné podmínky, kterým jsme vystaveni. V minulosti nás stresovalo, že nebudeme mít dostatek stravy, odpočinku či zásob na zimu, dnes se však stresujeme každodenně. Stresují nás nadměrné úkoly, problémy v práci, ale také v rodině. Jak si se stresem poradit, abyste neubližovali svému tělu. 

Původce stresu

Na začátku vaší cesty za odstraněním stresu stojí hledání původce. Původce toho, proč se cítíte v napětí, nesví, nemůžete spát, soustředit se, často vás bolí hlava apod. Důležité je rozeznat či se jedná o dlouhodobého původce stresu či jen o krátkodobý stres. Například před důležitou zkouškou ve škole zažívám stres, ale vím, že jakmile zkoušku zvládnu, stres zmizí. I v tomto případě však lze se stresem dobře pracovat. Druhým typem stresu, je tzv. dlouhodobý stres, který může velmi škodit našemu zdraví. Pokud se dlouhodobě cítíte velmi vystresovaní z vaší práce, úkonů, které musíte plnit či z vašeho partnera, je na čase, popřemýšlet nad změnou. Nemusí jít nutně o opuštění partnera, ale snažte se najít cestu, jak problémy vyřešit a stresu se zbavit. Mnohdy to není jednoduché a mnohdy opravdu pomůže jen velká změna. 

Upusťte páru!

Pokud prožíváte krátkodobý stres, například se učíte na státnice, čeká vás důležitý pohovor či jste ve stresu z momentální rodinné situace, dopřejte si pravidelně úkony, u kterých naprosto vypnete. Ideální si je najít sportovní aktivitu, při které váš mozek nebude pracovat. Skvělé je v tomto směru běhání, klidně i jóga či jízda na kole. Během sportování totiž lidově upustíte páru, vypnete, aktivně si odpočinete a po sportu se vám do těla vyplavují endorfiny, které podporují dobrou náladu. 

Dopřejte si odpočinek s přáteli

Pomoci vám může také pravidelná dávka odpočinku třeba s přáteli. Skvělé je pravidelně s přáteli vyrazit na výlet, kávu či na večerní posezení. Podělíte se o své problémy s přáteli, proberete je a vám se jistě uleví, navíc skvěle vypnete a najdete v přátelích oporu. Pokud zatím příliš přátel, kteří by s vámi na výlet či posezení vyrazili, nemáte, v naší aplikaci www.mevyo.com jistě najdete parťáky, kteří s vámi rádi vyrazí.

Pomůže meditace

Dobrou volbou je i pravidelný odpočinek ve formě meditace. Během meditace jste totiž donuceni být jen sami se sebou. Vhodné je, když si najdete místo, kde se cítíte dobře a kde vás alespoň 30 minut nebude nikdo rušit. V místnosti by také nemělo být příliš elektroniky. Sedněte si na karimatku či na koberec. Měli byste se cítit příjemně a mělo by vám být teplo. Můžete sedět v tureckém sedu či tak, jak vám to je pohodlné a myslete jen na správné dýchání, nejdříve do břicha, poté do hrudi a nakonec dýchejte do klíčních kostí a dech proudí až do hlavy. Dochází k uvolnění celého těla a zrelaxování. Stačí půl hodiny meditace a budete se cítit báječně, navíc k sobě znovu najdete cestu, uklidníte se a alespoň částečně se zbavíte stresu.

 

Subscribe to our articles

Do you like this article? Fill in your email address and subscribe to new articles.

Hledáš parťáky pro své aktivity? 

Mevyo spojuje aktivní lidi se společnými zájmy. Chceš jít sportovat, na výlet a nebo třeba do divadla, ale nemáš zrovna s kým? Napiš co a kdy máš v plánu a ostatní se k tobě připojí. .-)

Služba je plně ZDARMA

Have Mevyo handy wherever you go

Download our mobile application for free

Get it on Google Play Download on the App Store