Jak si poradit s jarní únavou? | Mevyo blog | Mevyo

Back to blog

Jak si poradit s jarní únavou?

Astronomické jaro započne v úterý 20. března 2018. S jarním obdobím nepřichází jen probouzení přírody, více slunečných dnů a teplejší počasí, s příchodem jara nás často překvapí i jarní únava. Jarní únava se projevuje tím, že se cítíme bez energie, malátní a oslabení. Proč se u nás tento stav projevuje? Jak si s jarní únavou poradit?

Jarní únava?

To, že se během prvních jarních dnů budete cítit unaveně, i když se venku vše probouzí a kvete, je naprosto normální. Jarní únava, podobně jako podzimní únava, je spojena s biorytmy, které na nás mají vliv. Důvod je ten, že jsme prožili dlouhou zimu bez dostatku slunečního světla. Jaro nás obdaruje slunečními paprsky a jeho dostatek vyvolává v těle stavy únavy. Po zimě je prostě náš organismus vyčerpán z chladného větru, měnících se teplot, nemocí a stresu. Důvodem je i větší produkce smogu, kyslíkové radikály v našem okolí. Náš organismus je během zimy opravdu silně zatížen. Důvodem je také nedostatek ovoce a zeleniny ve stravě přes zimní období. Na jaře na nás toto všechno dopadne a naše tělo se potřebuje zmátořit a zvyknout si na nové období a nový režim. 

Pomohou malé změny

S jarní únavou je nejlepší nesoupeřit, ale dopřát si dostatek odpočinku a svůj organismus podpořit. Už před příchodem jara byste do svého jídelníčku měli doplnit ovoce a zeleninu. Nejste-li přímo příznivci vydatné konzumace ovoce a zeleniny, můžete sáhnout i po doplňcích stravy. Vhodné je užívat multivitaminové přípravky, které se dají zakoupit ve formě tablet, bonbonů či šumivých tablet. Volbou pro vás může být i užívání samotného vitamínu C, který je vhodné konzumovat spolu se zinkem, který podporuje účinky vitamínu C. Důležité je také posilovat imunitní systém, jelikož organismus, který trpí stresem, navíc na něj působí prostředí s mnoha škodlivinami, potřebuje podpořit. Dopřejte si ve své stravě především beta-karoten, vitamín E, resveratrol, selen, zinek, apod. 

A co bylinky?

Zbavte se také zbytečných zlozvyků, zvláště kouření a nadměrné konzumace alkoholu. Ty totiž oslabují váš organismus. Snažte se také zvládnout stres, který na vás denně působí. Pomoci vám může pravidelný spánek a relaxace, kterou si zvolíte podle toho, jaká vyhovuje právě vám (meditační poslech hudby, jóga, malování, apod.). Abyste se cítili na jaře lépe, pomohou i bylinky a léčivé rostliny, například kozlík lékařský, meduňka lékařská či mučenka. Zvládnutí stresu a negativních vlivů mohou pozitivně ovlivnit také adaptogeny, přírodní prostředky zvyšující odolnost organismu proti změnám a negativním vlivům. Mezi adaptogeny patří například ženšen, ashwagandha, třapatka nachová, klanopraška čínská, apod. Pomoci vám však může i pravidelný pohyb, který dodá energii a pomůže vám se vyrovnat se stresem. 

Subscribe to our articles

Do you like this article? Fill in your email address and subscribe to new articles.

Hledáš parťáky pro své aktivity? 

Mevyo spojuje aktivní lidi se společnými zájmy. Chceš jít sportovat, na výlet a nebo třeba do divadla, ale nemáš zrovna s kým? Napiš co a kdy máš v plánu a ostatní se k tobě připojí. .-)

Služba je plně ZDARMA

Have Mevyo handy wherever you go

Download our mobile application for free

Get it on Google Play Download on the App Store