Jak si správně vybrat běžky | Mevyo blog | Mevyo

Back to blog

Jak si správně vybrat běžky

Je na čase koupit nové běžky? S běžkováním začínáte a nevíte, jaké běžky byste měli zakoupit? Na začátku si musíte položit důležitou otázku: Jaké běžky potřebuji? Záleží nejen na vaší výšce a váze, ale i na technice běhu, kterou preferujete, využitím běžek a terénu. Podívejte se s námi na to, jaké běžecké lyže jsou vhodné právě pro vás. 

Využiji běžky

  • Závodní: Tento typ běžeckých lyží je určen pro osoby, které na běžkách jezdí profesionálně a závodí na nich. Takovýto typ běžeckých lyží je tvrdší, užší a má rychlejší skluznici. Ta bývá vyrobena z materiálů na bázi karbonu, které se snadno poškodí. Proto je pro tyto běžky vhodná velmi dobře upravená trať.
  • Sportovní: Pro pokročilejší lyžaře a osoby, které běžkování berou jako seriózní sport, jsou vhodné běžky sportovní. Ty bývají rychlé a tvrdé a jejich skluznice je odolnější. Tyto běžecké lyže si dopřejte, pokud opravdu zvládáte techniku běhu na lyžích.
  • Turistické: Jste-li rekreační běžkař či stojíte na začátku učení se běžkařské techniky, pořiďte si turistické běžecké lyže. Ty jsou širší, měkčí a jejich skluznice není tak rychlá. Jelikož jsou určeny i pro začátečníky, jsou stabilnější a ani kamínek ve stopě vás nerozhodí. 

Zvládám techniku 

  • Klasickou: Pro klasický běh na lyžích pořizujte běžecké lyže vhodné pro klasické lyžování. Jejich špička je výraznější a ostřejší, čímž zajišťuje plynulost pohybu. Mají také větší klenutí u mazací komory. Pro začátečníky jsou vhodné i běžky, které mají tzv. šupiny. Tím, že je povrch skluznice v jednom směru drsnější, je trénink odrazu i stoupání lehčí, i přes nepoužití stoupacích vosků. Pro zdatné lyžaře jsou takového běžky nudou, protože je během sjezdu zpomalují. Optimálně by měly být běžky o 20 cm delší než je vaše výška. Delší lyže vám dává možnost dosáhnout lepšího skluzu. Nezapomínejte také na to, že čím je lyže tvrdší, tím by měla být rychlejší a je nutné lépe zvládat techniku odrazu. 
  • Volný styl: Běžecké lyže určené k volnému stylu tzv. bruslení se nazývají také jako běžecké lyže na skate. Jsou typické nevýraznou špičkou, hrany mají zpevněné a jsou méně prohnuté. Délka těchto lyží by měla být o 5-10 cm větší než je vaše výška. Důležitá je také vhodná tvrdost. Pokud je lyže příliš tvrdá, hůře se lyže vede ve skluzu, pokud je příliš měkká, zbrzdí vás, protože se snadno prošlápne a vzniká velká třecí plocha, která zpomaluje. 
  • Obojí: Jste-li spíše rekreační lyžař, který chce kombinovat obě techniky, ale nechce se mu investovat do dvou typů běžek, jsou pro vás ideální kombi lyže. Jsou mixem a kompromisem, který umožňuje jízdu klasickým i volným stylem. Tyto lyže bývají tvrdší než lyže určené na klasiku, jsou však delší než lyže na volný styl. Jejich délka by měla být o 10-15 cm vyšší než vaše postava. 
  • Backcountry: Hledáte-li běžky do terénu, které zvládnou neupravené tratě, jsou pro vás vhodné backcountry lyže. Jejich šířka je někde mezi turistickou, běžeckou a sjezdovou lyží. Díky tomu dodávají žádanou stabilitu, i když je sníh hlubší. I tyto lyže by měly vaši výšku přesahovat o 10-15 cm. 

Běžecká obuv a hole

Vybírejte obuv, která vám bude dobře sedět. Co se týká běžeckých lyží, můžete je zakoupit v bazaru, u obuvi raději volte nákup nové boty, která není prošlápnutá a vytvarovaná na nohu cizí. Na výběr máte z mnoha variant, protože u bot na běžky existuje výběr pro různé typy užití. Nízké a lehké boty jsou určené pro sportovní a závodní běh na lyžích preferující klasiku, vyšší a pevnější bota je určena k bruslení. Bota pro závodění a plné vyžití by měla být také těsnější, aby vám poskytla maximální kontrolu nad nohou při odrazu. U běžeckých holí si vybíráte podle délky. U klasiky volíme o 30-35 cm menší hole než je výška vaší postavy, pro volný styl jsou vhodné hole menší 20-25 cm od vaší tělesné výšky. Máte-li kombi běžky, volte hole, které jsou délkově přibližně mezi těmito dvěma rozsahy. Pokud máte silné paže, budou se vám hodit spíše delší hole, pro rekreační lyžaře jsou vhodné hole z slitiny hliníku. 

Subscribe to our articles

Do you like this article? Fill in your email address and subscribe to new articles.

Hledáš parťáky pro své aktivity? 

Mevyo spojuje aktivní lidi se společnými zájmy. Chceš jít sportovat, na výlet a nebo třeba do divadla, ale nemáš zrovna s kým? Napiš co a kdy máš v plánu a ostatní se k tobě připojí. .-)

Služba je plně ZDARMA

Have Mevyo handy wherever you go

Download our mobile application for free

Get it on Google Play Download on the App Store