Jak správně postavit eskymácké iglú? | Mevyo blog | Mevyo

Back to blog

Jak správně postavit eskymácké iglú?

Když se podíváte z okna, vidíte kupu sněhu? Nenapadá vás, co v tomto počasí dělat? Vydejte se se svými dětmi či přáteli stavět originální iglú či sochy ze sněhu. Nevíte, jak na to? V dnešním článku si na stavění iglú posvítíme. 

Co je to iglú?

Iglú je kopulovitý přístřešek, který bývá nejčastěji vyroben ze sněhových bloků. I když si ho my stavíme pro zábavu s dětmi, v mnoha světových oblastech může být účinnou ochranou před nepřízní počasí. Iglú staví především Eskymáci jako dočasný domov. Používali ho k přespávání během dlouhých výprav, kdy byli na lovu. Iglú ve svém inuitském významu znamená "dům" či "domov". Iglú je členěno na úzkou předsíň, která má zamezit chladu přístup do vnitřních prostor a hlavní obytnou místnost. I když se může na první pohled zdát, že je v iglú pěkná zima, sníh je skvělým izolačním materiálem a teplota uvnitř iglú může vystoupat i k několika stupňům nad nulou. Navíc chrání od studeného větru.

Jak postavit iglú?

Myslíte, že na stavbě iglú není nic těžkého? Postavit správné iglú, které vydrží několik dní či měsíců, není tak úplně snadné. Potřebujete k tomu především kvalitní sníh a dostatečnou zimu. Můžete v něm následně dokonce přespat a ochrání vás lépe než stan. Na stavění iglú se řádně připravte, uvařte si horký čaj, připravte si náhradní suché oblečení a na ruce použijte kvalitní rukavice, které nepropouštějí vodu. 

Začněte vhodným místem a materiálem

Pro stavbu iglú je vhodná rovná plocha dostatečné velikosti. Postavte iglú tam, kde nebude nikomu překážet. Na vybraném místě si udělejte kruh, na kterém chcete iglú postavit. Průměr kruhu by měl dosahovat až dvou metrů. Začněte nejdříve s vybíráním sněhu z vnitřního prostoru kruhu. Také velmi záleží na tom, jaký sníh máte k dispozici. Jste-li na horách, kde je k dispozici ztvrdlý sníh, můžete z něj vyřezávat sněhové kvádry. K tomu vám poslouží sněhové lopaty či pily. Máte-li k dispozici jen měkký sníh, sežeňte si bedýnku, do které budete sníh pěchovat. Tak si snadno vykouzlíte sněhové cihly. No snadno úplně ne, ale bude to skvělá legrace. Cihly by měly mít rozměry 60 x 50 x 15 cm. Rozhodnete-li se stavět iglú ze sněhu, který nelepí, pravděpodobně neuspějete. 

Skládání a konstrukce

Vytvořené sněhové kvádry pokládejte na vyznačený kruh, abyste vytvořili základní obvod. Pro praváky je lepší při stavbě kvádrů pokračovat doleva, proti směru hodinových ručiček a u leváků naopak. Sami poznáte proč. Po dokončení první řady, vršek dalších vždy mírně zbruste tak, aby byla další řada cihel mírně nakloněna dovnitř. A jak správně stavět? Stavění stěn by mělo probíhat jako kdybyste stavěli ulitu šneka. Nemělo by totiž jít o jednotlivé řady, ale spíše o spirálu. Již od první postavené řady je potřeba dbát na sklon dovnitř. Nebudete-li tak činit, vznikne vám sněžný hrad. Ten může být také dobrým úkrytem. 

Úprava interiéru

Až dokončíte třetí řadu, nezapomeňte vnitřek kruhu vyčistit od přebytečného sněhu a snižte podlahu. Toužíte-li po vybaveném interiéru, je na to vhodný čas. Po vyčištění vnitřku pokračujte ve stavění cihel. Ty by se měly s každou další řadou zmenšovat. Poslední kámen, který se pokládá na iglú je ve tvaru kužele či vícebokého hranolu, který se usazuje zevnitř. Poté je na řadě vchod. 

Stavíme vchod

Vchod se dělá dvěma způsoby, buď se prořízne ve stěně či se vyndá jedna sněhová cihla v základně. Po vytvoření otvoru se můžete rozhodnout, zda chcete tvořit ještě předsíň. Ta Eskymákům slouží k ochraně proti silným větrům. Její stavba je jen na vašem rozhodnutí. Nahradit se dá pevným kusem látky a dvěma hřebíky a větvemi. Předsíň se staví podobně jako iglú. Postavte tunel ze sněhových cihel.

Poslední úpravy

Nyní si prohlédněte celou stavbu z vnějšku. Všechny cihly by měly tak nějak sedět. Pokud si všimnete děr, ucpěte je sněhem a utěsněte všechny otvory. Posypat ho můžete i vrstvou sněhu, aby opravdu těsnilo. Vevnitř stačí stěny otřít rukama a zapalte zde svíčku. Ta zvedne vnitřní teplotu a zpevní vaše zimní obydlí i z vnitřní strany. Pokud nemáte mezi přáteli někoho, kdo by s vámi iglú stavěl, v naší aplikaci www.mevyo.com jistě najdete nadšence, kteří s vámi sněhové iglú rádi postaví.

Subscribe to our articles

Do you like this article? Fill in your email address and subscribe to new articles.

Hledáš parťáky pro své aktivity? 

Mevyo spojuje aktivní lidi se společnými zájmy. Chceš jít sportovat, na výlet a nebo třeba do divadla, ale nemáš zrovna s kým? Napiš co a kdy máš v plánu a ostatní se k tobě připojí. .-)

Služba je plně ZDARMA

Have Mevyo handy wherever you go

Download our mobile application for free

Get it on Google Play Download on the App Store