Jak správně vybrat běžeckou obuv | Mevyo blog | Mevyo

Back to blog

Jak správně vybrat běžeckou obuv

Výběr obuvi pro běhání je velice důležitý a nesmíme jej podcenit. Správná obuv je pro běh to nejdůležitější. Špatný výběr obuvi má vliv na pohodlí při běhu, naše záda a celkové držení těla, na tvar chodidla, tlumení nárazů a častější bolesti svalů. Proto si představíme nejdůležitější rady, kterými byste se při výběru měli řídit.

Co musíme při výběru zohlednit

  • Velikost nohy – délka a šířka, tvar nártu (vysoký nebo nízký)

  • Naši váhu

  • Povrch, na kterém budeme běhat

  • Četnost běhu

  • Případné dysfunkce nohy (ploché nohy a podobně)

 

Kde obuv vybírat

Běžecká obuv by měla sedět nejen z hlediska velikosti, ale i tvaru chodidla, proto není vhodné obuv pořizovat po internetu, ale raději si boty vždy vyzkoušet. Dříve se běžci museli spoléhat na rychlé vyzkoušení obuvi na lavičce, což nám příliš neřekne o tom, jak se v daných botách běhá. Dnes už je mnoho specializovaných obchodů vybaveno běžeckými pásy, kde se lze při zkoušení bot krátce proběhnout a snadno tak zjistit, jak se vám bude v daných botách běhat.

Správná velikost

Večer je chodidlo větší než brzy ráno, proto pokud nakupujete obuv ráno, počítejte s malou rezervou. Při výběru obuvi nikdy nespěchejte. Když si jdete zkoušet boty, vezměte si ponožky, které používáte na běhání. Jestliže jsou tlustší než běžné ponožky, které nosíte, nemusely by vám boty při běhu správně sedět. Pokud si chcete být výběrem jistí, vezměte si do obchodu své staré boty a vybírejte podle nich.

 

Berte v potaz povrch

Při výběru běžecké obuvi je důležité si uvědomit, kde budete běhat nejčastěji – na běžecké dráze, po silnici nebo v terénu? Podle povrchu volíme přilnavost, materiál i odpružení. Výběr univerzálních bot příliš nedoporučujeme. V případě nouze lze i do terénu vyrazit v botách určených na dráhu, ale rychleji se opotřebují a nezajistí dostatečnou ochranu.

Vhodný druh bežecké obuvi

  • Silniční běžecká obuv je určená pro běh na silnici a po zpevněném terénu. Je vyráběna tak, aby chránila nohu před zraněním v důsledku běhu po tvrdém povrchu. Její hlavní předností je tlumení síly, jíž dopadáme na tento druh povrchu. Čím více bota tlumí náš dopad na tvrdý povrch, tím více šetří naše klouby. Důležitá je i dobrá přilnavost podešve. Silniční obuv můžeme ještě rozdělit na boty tréninkové, které snesou větší zátěž a jsou určené pro každodenní nošení, a boty závodní, které jsou lehké a jsou vytvořeny za účelem rychlosti. Nejsou vhodné pro každodenní tréninky.

  • Trailová (krosová) obuv je konstruována pro běh v terénu. Její svršek musí být vyráběn z pevnějšího materiálu. Z toho důvodu bývá, oproti silniční obuvi, poněkud těžší a má robustnější vzhled. Důležitá je i její odolnost proti vlhku. Také podrážka je u tohoto typu obuvi hrubší, pomáhá neutralizovat nerovnosti v terénu. Běžecké boty do terénu jsou odolnější vůči oděru a mají zesílené nejrizikovější části, zejména špičku, kterou chrání pře nárazy překážek, které se mohou na cestě objevit.

  • Další druhy zahrnují závodní boty, tretry a boty na speciální povrchy, například boty na tartan, sálovovou obuv aj.

 

Tipy na závěr:

Šité nebo lepené boty - Šité boty poskytnout delší životnost a odolnost. Lepené boty poskytují větší výběr v oblasti designu, ale nemusí vydržet tak dlouho.

Reflexní prvky - Pamatujte na svoji bezpečnost, kterou podpoří reflexní prvky na obuvi. Tady platí – čím více, tím lépe.

Zeptejte se prodavače – mnoho prodavačů má s běžeckou obuví velké zkušenosti, využijte jejich rad při výběru.

Subscribe to our articles

Do you like this article? Fill in your email address and subscribe to new articles.

Hledáš parťáky pro své aktivity? 

Mevyo spojuje aktivní lidi se společnými zájmy. Chceš jít sportovat, na výlet a nebo třeba do divadla, ale nemáš zrovna s kým? Napiš co a kdy máš v plánu a ostatní se k tobě připojí. .-)

Služba je plně ZDARMA

Have Mevyo handy wherever you go

Download our mobile application for free

Get it on Google Play Download on the App Store