Jak vybrat správné sjezdové lyže | Mevyo blog | Mevyo

Back to blog

Jak vybrat správné sjezdové lyže

Máte doma již staré lyže a toužíte po koupi nových? Nevíte si však rady, jak první či nové lyže vybrat? V dnešním článku si posvítíme na to, co důležitého byste měli vědět při nakupování sjezdových lyží, s čím počítat a podle čeho se rozhodovat. 

Nákup sjezdových lyží

Při nákupu sjezdových lyží si určitě nechte poradit, typů sjezdových lyží totiž existuje opravdu široká škála. Základním parametrem pro výběr lyží je sice vaše výška a váha, ale správné lyže vám pomůže určit i vaše lyžařská zdatnost, styl jízdy či preferovaný terén. Díky správně určeným preferencím a parametrům můžete zažít opravdovou radost z lyžování. 

Čím začít?

Na začátku výběru sjezdových lyží stojí ujasnění si, jaké jsou vaše požadavky. Základem je samozřejmě:

 • vaše výška a váha
 • dále zkušenosti, které na lyžích máte
 • pohybové předpoklady
 • určení terénu, na kterém budete lyžovat (sjezdovka, mimo sjezdovku)

Fyzické předpoklady

Pokud patříte mezi lehčí lyžaře, kteří nemají příliš zkušeností s lyžováním, méně přenášíte sílu do lyží, jsou pro vás vhodné lyže spíše kratší a lehčí. Jste-li těžší váha, vaše hmotnost se více opírá do lyží a lyže zatěžujete více, pro vás jsou tedy vhodnější tvrdší a delší lyže, které mají tzv. sendvičovou konstrukci. 

Určení lyží  

Lyže vybírejte také podle šíře středu, podle toho se určí, k jaké jízdě jsou lyže určeny. Pokud mají šíři do:

 • 65 mm, jsou to lyže určené na upravené sjezdové tratě a pro rychlé přehranění
 • 75 mm jsou to lyže určené na upravené sjezdové tratě
 • 75 mm jde spíše o rekreační a sportovní sjezdové lyže, které jsou stabilnější a jsou také vhodné na tratě hůře upravené
 • 80 mm jde o lyže, které můžete použít i do terénu 
 • 85 mm tyto lyže jsou přibližně půl na půl, na sjezdovku a mimo sjezdovku (allmountain)
 • 90 mm lyže určené na jízdu spíše mimo sjezdovku (allmountain)
 • 100 mm jsou lyže určené pro freeride

Typy lyží: podle pokročilosti

Při výběru lyží záleží na vaší pokročilosti, zda budete lyže užívat pouze rekreačně, zda jste pokročilejší lyžaři či budou lyže určeny k závodními lyžování. Pro začínající a středně pokročilé lyžaře jsou vhodné rekreační sjezdové lyže. Ty jsou určené pro sjíždění upraveného terénu, pro lyžaře, kteří nehledají rychlou jízdu, ale spíše klidnou pohodovou projížďku. Sportovní modely lyží vybírejte pro náročnější lyžaře s pokročilými zkušenostmi. Pro lyžaře, kteří naprosto zvládají sjezdovou techniku a touží po co největší rychlosti, už jsou vhodné závodní sjezdové lyže. 

Typy lyží: podle terénu

Podle stylu jízdy a terénu sjezdovky se rozlišuje několik typů lyží. Prvním z nich jsou allmountain modely, které jsou považovány za univerzální sjezdové lyže a jsou vhodné pro širokou lyžařskou veřejnost. Na těchto lyžích dosáhnete střední rychlosti a středně dlouhému oblouku. Mezi další typ patří skicrossové modely, které mají podobné parametry jako allmountainové kategorie a jsou konstruované pro střední oblouk a též střední rychlost. Jsou určené pro jízdu na upravených sjezdovkách, ale vhodné jsou i do měkčího terénu. Pokud plánujete jízdu v terénu, v hlubším sněhu a mimo upravené sjezdovky, podívejte se po freeridových lyžích. Ty jsou zkonstruovány tak, aby udržovaly stabilitu, upravena je délka i šířka lyže. Pokud jste milovníci snowparků, potřebujete ovládat lyže na sněhu, ale i ve vzduchu, což vám freestylové lyže s klidem dovolí. Pokud nemáte mezi přáteli lyžaře, s kterým byste mohli vyzkoušet své nové sjezdové lyže, v naší aplikaci www.mevyo.com jistě najdete parťáky, kteří s vámi rádi vyrazí.

Subscribe to our articles

Do you like this article? Fill in your email address and subscribe to new articles.

Hledáš parťáky pro své aktivity? 

Mevyo spojuje aktivní lidi se společnými zájmy. Chceš jít sportovat, na výlet a nebo třeba do divadla, ale nemáš zrovna s kým? Napiš co a kdy máš v plánu a ostatní se k tobě připojí. .-)

Služba je plně ZDARMA

Have Mevyo handy wherever you go

Download our mobile application for free

Get it on Google Play Download on the App Store