Osobní rozvoj
Back to blogJak zlepšit svou komunikaci s lidmi
MevyoKomunikace s ostatními lidmi je v dnešní společnosti nesmírně důležitá.
Komunikace s ostatními lidmi je v dnešní společnosti nesmírně důležitá. Do styku s jinými osobami se totiž dostáváme dennodenně. Komunikace je však důležitou složkou nejen v pracovní sféře, ale také v osobním životě, každodenní komunikaci či při studiu. Časté sváry a zbytečné problémy často stojí u nedostatečné či špatné komunikace. Vy se však můžete v tomto směru snažit o pokrok, který vám může pomoci v profesním i osobním životě.
Naučte se poslouchat
Základem správné komunikace je schopnost poslouchat. Jen si představte, jaké to je mluvit s někým, kdo vás zcela neposlouchá. Poslouchat znamená vnímat obsah sdělení, vhodně na něj reagovat, klást dotazy a přeformulovávat informace, které jste slyšeli. Aktivní poslouchání vede k úspěšné komunikaci, ať už mluvíte se svým nadřízeným, kamarádkou či partnerem. Neposlouchání svého komunikačního protějšku je nejen znakem neúcty, ale i příčinou mnoha problémů, konfliktů a nedorozumění.
Pozor na neverbální komunikaci!
Rozmáchlá gesta, ruce založené do kříže, příliš vlezlý oční kontakt či negativní tón hlasu, to vše ovlivňuje komunikaci, i když to není přímo obsahem sdělení. Snažte se ovládat řeč těla, gesta, tón hlasu i oční kontakt. Při komunikaci zvolte gesta umírněná a přátelský tón hlasu, díky tomu bude konverzace uvolněnější a vy budete působit otevřeněji. Volte též oční kontakt, který je přirozený, vyhněte se zírání či sklopenému pohledu. Neverbální komunikace je pro nás též ukazatelem, jak se cítí v rozhovoru s námi druhý člověk, což se pro nás stává skvělou zpětnou vazbou.
Stručnost a srozumitelnost
Zeptáte se své kamarádky či tatínka, jak se má a on jen mluví, mluví a mluví. V komunikaci je důležité myslet na to, že jste v dialogu dva, může být i více osob. Přesto by měl být dialog vyrovnaný. To je problém, na který lidé často zapomínají. Nejenže rozsáhlým monologem ztratíte pozornost posluchače a můžete se mu zošklivit tím, že se zaměřujete jen na sebe, ale stane se z vás nudný vypravěč. Snažte se hovořit stručně a srozumitelně, aby byl obsah sdělený jasný a váš komunikační partner měl ještě šanci se také vyjádřit.
Empatie
Důležitou složkou komunikace je i tzv. empatie. I když v komunikaci s protějškem nesouhlasíte, snažte se podívat na jeho názor z jeho úhlu pohledu a říct, zda k takovému přesvědčení nemá důvod. Snažte se o pochopení a neodsuzujte hned po první informaci, se kterou vy sami nesouhlasíte.
Sebedůvěra
U základu zdravé a správné komunikace stojí také vlastní sebedůvěra a jistota v sama sebe. Pokud si nebudete důvěřovat, budete se bát komunikovat s lidmi, kteří z vás tuto nejistotu snadno vycítí. Zvláště u vyšších profesních pozic je důležitá sebedůvěra, která by měla motivovat a vést k ochotě respektovat. Nic se ale nesmí přehánět, nadměrná sebejistota může působit arogantně a nafoukaně.
Respektování druhých
Během komunikace nesmíme zapomínat ani na vyjadřování respektu k druhé osobě a jejím názorům, neznamená to, že budeme jeho názory adorovat, ale že o ně projevíme zájem a budeme je respektovat. Pomoci vám může používání jména osoby, se kterou mluvíte, oční kontakt, aktivní naslouchání, což mnozí lidé mohou vnímat jako uznání.
Přátelský přístup
Pozitivní nálada a přátelský přístup ke komunikaci je vždy jistou zárukou úspěchu, tedy úspěšné a příjemné komunikace. Takovou komunikaci povzbuzuje přátelský tón, úsměv či zájem o druhého, jak se například o víkendu měl, co je u něj nového apod. Mějte o své přátele a známé zájem, oni si vás budou vážit a budou mít o vás také zájem.
Zvolte správnou komunikaci
V základu správné komunikace stojí výběr správné formy. Jinak budeme komunikovat v práci, jinak doma s manželem a jinak na pracovním pohovoru. To je důležité si uvědomit. Zůstaňte stále sami sebou, jen upravte své vyjadřování a projevy neverbální komunikace dané komunikační situaci.
Subscribe to our articles
Do you like this article? Fill in your email address and subscribe to new articles.