Jakým postojům se vyhnout při formální komunikaci? | Mevyo blog | Mevyo

Back to blog

Jakým postojům se vyhnout při formální komunikaci?

Čeká vás pracovní pohovor, jednání či důležitá schůzka? Jste unavení, hladoví, nervózní nebo jste se jen špatně vyspali? Při komunikaci je důležité být ve střehu, přemýšlet a naslouchat a nejen to, součástí komunikace jsou také naše gesta a postoje. Pokud budete v práci na schůzce mluvit sice zasvěceně o důležitém problému, ale budete se hrbit a mít ruce v bok, budou vaši posluchači v rozpacích. To, co říkají vaše ústa bude totiž v rozporu s tím, co říká váš postoj. Zkuste na sobě zapracovat a uvědomit si, jaké postoje jsou při formálních rozhovorech opravdu nevhodné. 

Hrbíte se

Ohnutá záda o vás leccos vypovídají. Nejenže je neuctivé v komunikaci s druhým sedět shrbení, jelikož to symbolizuje nudu, neúctu a tělo, které vlastně neposlouchá, ale ubližuje to i vám. Pokud s někým komunikujete, nehrbte se, dáváte mu tím najevo svou podřazenou pozici. Když se narovnáte, budete držet své tělo rovně a vzhlížet druhým do očím, budete působit otevřeněji a sebevědoměji. 

Méně je někdy více

Pokud začnete během konverzace výrazně gestikulovat, tímto svým chováním naznačujete, že se snažíte něco zakrýt. Při komunikaci, prezentaci či meetingu volte spíše jemná a kontrolovaná gesta, která vaše vyjadřování podpoří a naznačí sebedůvěru. Myslete také na otevřený postoj celého vašeho těla, otevřené dlaně a ruce, které ukazují na upřímnost. 

Kolik je hodin?

I když máte zrovna pocit, že se nutně potřebujete podívat na hodinky, nedělejte to příliš často. Kontrolování hodinek během komunikace je velmi neslušné a nevhodné. Projevujete tím druhému člověku neúctu. Pokud spěcháte při rozhovoru na ulici, raději se omluvte a běžte, než abyste se stále dívali na hodinky. Na jednání to bez pohledu na hodinky budete muset vydržet. 

Když se bráníte

Překřížené ruce a nohy ukazují na obranné pozice a tvoří bariéru mezi vámi a vaším posluchačem. Sami znáte ten pocit, když mluvíte s někým, kdo má překřížené ruce. Nejenže tím vysíláte vlny nesouhlasu, ale také negaci, za kterou je skryt většinou strach nebo povýšenost. 

Řeč a tvář v rozepři

Tím, co v komunikaci zaručeně zrazuje, je to, když si něco myslíte, ale říkáte něco jiného. Vaše tvář vás snadno prozradí. Pokud něco říkáte, ale tváříte se u toho odlišně, dáváte svým posluchačům najevo, že máte v plánu něco nekalého. 

Bez očního kontaktu

Oční kontakt patří mezi jedny z nejdůležitějších ukazatelů v komunikaci. Pokud se očnímu kontaktu vyhýbáte a se svým protějškem oční kontakt nenavazujete, dáváte tím druhému najevo, že se snažíte něco zakrýt. Je to opravdu nevhodné v jakékoliv komunikaci. 

Hrátky s vlasy

Pohrávání si s vlasy může být starý zvyk. Pokud si však při rozhovoru často upravujete vlasy a různě si s nimi pohráváte, značíte tím svému komunikačnímu protějšku nepozornost či lehkou nervozitu. Druhým také může připadat, že se více soustředíte sami na sebe než na samotnou komunikaci. U mužů to může být podobné hraní s kravatou či s hodinkami.

Jak na stisk rukou?

Stisk rukou je prvotní kontakt, kterým se představujete a dáváte tím najevo, jak velké je vaše sebevědomí. Stisk ruky by neměl být příliš silný, aby druhého nezastrašil, ale ani jemný, takový, který nezanechá žádný dojem. Stisk ruky byste měli přizpůsobit protějšku, se kterým se seznamujete a situaci, ve které se s druhým potkáváte. Ženě na večírku asi ruku podáte jinak než trenérovi, se kterým se seznamujete ve fitku. Naučte se doprovázet svou komunikaci vhodnými postoji a gesty a cestu k úspěchu máte napůl vyšlapanou.

Subscribe to our articles

Do you like this article? Fill in your email address and subscribe to new articles.

Hledáš parťáky pro své aktivity? 

Mevyo spojuje aktivní lidi se společnými zájmy. Chceš jít sportovat, na výlet a nebo třeba do divadla, ale nemáš zrovna s kým? Napiš co a kdy máš v plánu a ostatní se k tobě připojí. .-)

Služba je plně ZDARMA

Have Mevyo handy wherever you go

Download our mobile application for free

Get it on Google Play Download on the App Store