Kam vyrazit za dokonalým jídlem? Třeba do Karibiku | Mevyo blog | Mevyo

Back to blog

Kam vyrazit za dokonalým jídlem? Třeba do Karibiku

Karibská kuchyně zahrnuje spoustu vlivů, včetně africké, východní a evropské, a my bychom ji měli být vděční za její úžasné kulinářské výtvory. Navzdory všem těmto vlivům přináší Karibik originální pokrmy, které jsou v mnoha ohledech jednoduché, ale kombinacemi ojedinělé a velmi chutné. Připravují se zde samozřejmě pokrmy v závislosti na ročním období z nejčerstvějších přísad, které potěší návštěvníky z celého světa. 

1. Jerk kuře

Jedno z nejchutnějších a nejpikantnějších jídel pocházejících z Jamajky. Pikantní je tento pokrm díky speciální směsi koření, která obsahuje sojovou omáčku, hnědý cukr, česnek, pálivé papričky a jalapenos. Kuře je v této marinádě naloženo a poté je grilováno na dřevě a uhlí. Použití tamějšího dřeva ze stromu pimento dodává kuřátku jedinečnou chuť. Použity v marinádě jsou také plody tohoto stromu. Dopřát si kuřátko můžete s rýží s fazolemi a pokrájeným salátem z manga a limetek. Osvěžující dobrota s jedinečnou kombinací chutí. 

2. Aloo Pie

Tuto variantu samosy (druh pečiva typického pro asijskou kuchyni, který má podobu plněných taštiček) objevíte na ostrovech Trinidad a Tobago. Toto jemné pečivo je vyrobeno z mouky a vody a je plněné kořeněnými vařenými bramborami. Uvnitř může být i další zelenina, jako je hrášek či cizrna. Je o něco větší než typická samosa a vypadá spíše jako kalzón. Doprovází je sladko kyselá omáčka známá jako imli ki čatný. 

3. Callaloo

Toto karibské tradiční jídlo bylo přivezeno do Karibiku otroky. Jde o zelenou polévku, která je vyrobena z listů amaranthu, taro listů nebo listů vodního špenátu. V Karibiku se toto jídlo podává jako příloha v kombinaci s kokosovým mlékem či okrou. Callaloo se svou chutí odlišuje od ostrova k ostrovu. Například na Jamajce se používají pouze listy callaloo, sůl, cibule a jarní cibulka a jen se spaří. Zatímco v Trinidadu se používá i okra a kokosové mléko. Ať už se rozhodnete vyzkoušet tento pokrm kdekoliv, je nutné si jej dopřát jako tradiční karibský pokrm. 

4. Kokosové krevety

Pokrm, který je na přípravu opravdu jednoduchý a dopřát si ho můžete po celém světě. V Karibiku je však díky čerstvosti ingrediencí tento pokrm opravdu jedinečný. Měkké krevetky jsou obalené ve vejcích a kokosu, čímž získávají na křupavosti. Pokud si nechcete tyto krevety dát smažené, můžete zvolit zdravější pečenou variantu. Každopádně vám tyto krevety přinášejí jedinečný chuťový zážitek, navíc na každém z ostrovů mají specifickou chuť díky různým mixům koření a přidaným omáčkám. 

5. Ackee a saltfish

Ackee se postupně stal národním plodem Jamajky, a proto je pokrm z ackee a saltfish národním pokrmem. Části ovoce ackee jsou skutečně toxické, a proto musí být kuchařky při přípravě tohoto pokrmu velmi opatrné. Ackee je tropické ovoce, česky poddužák lahodný, který má velmi zvláštní tvar i chuť. Slaná treska (saltfish) je namočená přes noc s vařeným ackee, cibulí, paprikou Scotch Bonnet, rajčaty a kořením. Poté je uvařena, ozdobena slaninou a rajčaty a bývá podává se i jako snídaně či večeře. Jí se s chlebem, smaženými banány či rýží a hráškem. 

6. Keshi Yena

Nejjižněji leží ostrov Curacao, na kterém si můžete dopřát další tradiční pokrm. Keshi Yena je v podstatě obrovská plněná sýrová koule, která bývá připravována různými způsoby. Její chuť je však velmi lahodná. Okolo ní je umístěn sýr gouda, masová náplň a kreolská omáčka z rajčat a paprik. V jídle nechybí ani olivy, švestky či rozinky. Lahodný mix slaných sýrů a sladkých ingrediencí. 

7. Jamajské Patty

Ačkoli bývá nejvíce toto jídlo připravováno na Jamajce, ochutnat ho můžete i v Nikaragui či na Kostarice. Jde o pečivo, které je plněné různými náplněmi a kořením. Tyto šátečky bývají dobarvovány žloutkem či kurkumou, aby měly krásně zlatavou barvu. Náplň tvoří většinou vepřové, kuřecí či jehněčí maso. 

Subscribe to our articles

Do you like this article? Fill in your email address and subscribe to new articles.

Hledáš parťáky pro své aktivity? 

Mevyo spojuje aktivní lidi se společnými zájmy. Chceš jít sportovat, na výlet a nebo třeba do divadla, ale nemáš zrovna s kým? Napiš co a kdy máš v plánu a ostatní se k tobě připojí. .-)

Služba je plně ZDARMA

Have Mevyo handy wherever you go

Download our mobile application for free

Get it on Google Play Download on the App Store