Místa, která prověří, kdo skutečně jste. | Mevyo blog | Mevyo

Back to blog

Místa, která prověří, kdo skutečně jste.

Občas každý z nás zatouží po zážitku, při kterém by si sáhl na dno svých sil, ať už fyzických či psychických, a otestoval své hranice a schopnosti. Jsme snad jediný druh na světě, který se rád podrobuje zkouškám a vědomě se vystavuje situacím, které ho můžou stát život… A ještě si to užívá. Toužíme po něčem, díky čemu zjistíme, kdo ve skutečnosti jsme. Momenty, kdy nás od smrti dělí jen kousíček (ať už reálně a nebo jen v naší hlavě), totiž dokáží člověka často nakopnout k uvědomění a ve výsledku snad i k lepší verzi sebe sama. V podobných chvílích zjistíme, co je pro nás důležité a co chceme ve svém životě změnit. Uvědomíme si, jakým člověkem jsme a kým bychom chtěli být.

Právě proto jsme si pro vás připravili několik nebezpečných „lahůdek“. Budete nejspíš muset vystoupit daleko z dosahu své komfortní zóny, ale o to přece jde, ne? Utéct stereotypu, zažít něco nového, vyzvat sám sebe k souboji… a přežít. Navíc se dostanete i do míst, kam jen tak nějaká noha nevkročí. Vydejte se proto s námi (prozatím alespoň virtuálně) po stopách několika míst planety, která nejsou pro slabé povahy.

 

Chua-Šan

chua-san

zdroj: img.cz.prg.cmestatic.com

Krkolomná stezka vedoucí přes horu Chua-Šan (Květinová hora) je výzvou, která si žádá velkou zručnost a trpělivost. Pokud tedy trpíte závratí, tak vám následující řádky nejspíš moc dobře neudělají. Hora dostala jméno pravděpodobně podle svých pěti vrcholů. Svým tvarem totiž připomínají květinu. Tuto nebezpečnou ferratu vytvořili v průběhu staletí poutníci a mniši, takže o bezpečnosti se dá vzhledem k laickému provedení, polemizovat. Mezi pádem do tisíc stop hluboké propasti vás tak bude dělit jen pár latěk (které jsou místy úzké jako vaše chodidlo), kluzkých řetězů, 90 stupňové železné schody a pod vámi pak bude divoce burácet Žlutá řeka. Není divu, že se již stalo toto místo pro některé turisty i cestou poslední.

chua-san

zdroj: stoplusjednicka.cz

Avšak na ty z vás, kteří nebezpečnou stezku pokoří, čeká sladká odměna. Chua-Šan je považovaná za svatou horu, plnou magie a jedinečné atmosféry. Už od pradávna zde sídlily taoistické kláštery a svatyně a tak si můžete, na konci své pouti vychutnat i výborný černý čaj, který vám zde jistě rádi připraví. Nebo si jen tak můžete vychutnávat ten neuvěřitelně nádherný výhled do okolní krajiny.

 

El Camino del Rey

Skalní milovníci adrenalinu jsou jižním Španělskem přitahováni jako můry ke světlu. Zmíněným turistickým lákadlem je skalní stezka El Camino del Rey, neboli Cesta králů. Avšak lidé, kteří si ji vyzkoušeli na vlastní propocené triko, jí neřeknou jinak, než "Chodník smrti". V minulosti si totiž už vyžádala několik životů, kvůli čemuž byla 14 let uzavřená. Stezka, která je dlouhá přibližně 3 km, se vine podél skal nad propastí hlubokou i 100 metrů.

camino-del-ray

Naštěstí pro nás se před téměř dvěma lety dočkala rekonstrukce a vy si ji tedy můžete sami vyzkoušet. Doplnila se chybějící prkna, ochranné sítě i zábradlí a pro ještě působivější efekt se dokonce místo „podlahy“ nainstaloval kus tvrzeného skla. I přes rozsáhlé opravy se vám však při pohledu na hlubokou propast pod vámi rozklepou kolena.

Avšak věděli jste, že původně vlastně sloužila jako taková kratší cesta pro dělníky, kteří tak přepravovali materiál? Tady jde krásně vidět, že „zkratky“ dopadají vždy stejně – ať už jste v Česku nebo za hranicemi. Buďto se brodíte po pás ve vodě, hledáte svůj ztracený orientační smysl někde v lese anebo prostě a jednoduše skončíte balancováním nad propastí.

 

Kjeragbolten

Někteří to asi uslyší neradi, ale faktem je, že v dětství jsme byli všichni stejně praštění. Skákali jsme z kamene na kámen, lezli po stromech a schovávali se v kukuřičných polích. Příroda nás dokázala fascinovat už tehdy. I když to dělala zcela bezelstně. Přírodní úkazy jsou prostě neodolatelné, avšak některé z nich jsou až děsivě okouzlující.

kjeragbolten

zdroj: skibumnorway.com

Jedno z míst, ze kterého vás zamrazí (a teplota okolí je v tom pro jednou úplně nevinně), se nachází v Norsku. Jedná se o téměř dvoumetrový balvan Kjeragbolten, který si jen tak visí ve vzduchoprázdnu – zaseknutý mezi dva mohutné vrcholy hory Kjerag. Svou jedinečností tak láká všechny milovníky „selfíček“, kteří si zde plní soukromou misi, za tou nejlepší profilovou fotkou roku. Dá se na něj dostat, avšak stejně jako v životě, tak ani toto není zadarmo. Na fotce to potom sice bude vypadat skvěle, avšak vždy je třeba si uvědomit, že cesta tam je jen jedna, avšak zpátky už vedou dvě – zpět a … dolů.

 

Darvaza kráter

Na začátku jsme se dotkli nebe a teď se vrátíme o kousek níž a nahlédneme do pekla. Jednou z turisticky nejvýznamnějších přírodních krás, která se nachází zhruba 260 km severně od hlavního města Turkmenistánu, poblíž vesnice Darvaza, je hořící kráter v poušti Karakalu, přezdívaný "Brána do pekla".

darwaza-crater

Jenže on to zase až tak pírodní jev není. Ptáte se proč? Za vše totiž může člověk. Před zhruba 40 lety prováděli sovětští geologové průzkum ložiska zemního plynu a přitom narazili na obrovskou podzemní jeskyni, která se následně propadla. Vznikl tak 20 metrový kráter, který měl v průměru 70 metrů. Jenže aby toho nebylo málo, z vrstev horniny začal masivně unikat zemní plyn. Sovětští geologové však byli tvorové vynalézaví. Rozhodli se, že úniku metanu zabrání tím, že to tam prostě a jednoduše zapálí. Doufali, že zásoby plynu během několika let dojdou a oheň se tak jednoduše sám uhasí. Jenže člověk míní… příroda mění. Nic z toho se totiž nakonec nestalo a tak si tam plyn hoří vesele dál,  už desítky let.

Prošli jsme si peklem, dotkli se nebe…  A teď?

Nyní zbývá už jen udělat ten první krok. Sebrat všechnu odvahu, najít podobně bláznivého parťáka jako jste vy, se kterým se do dobrodružství pustíte a vyrazit. Pokud takového parťáka ve svém seznamu přátel nemáte, neváhejte. Najít vhodného parťáka můžete u nás na www.mevyo.cz. Jsme si jistí, že u nás se to dobrodruhy jen hemží.

 

Subscribe to our articles

Do you like this article? Fill in your email address and subscribe to new articles.

Hledáš parťáky pro své aktivity? 

Mevyo spojuje aktivní lidi se společnými zájmy. Chceš jít sportovat, na výlet a nebo třeba do divadla, ale nemáš zrovna s kým? Napiš co a kdy máš v plánu a ostatní se k tobě připojí. .-)

Služba je plně ZDARMA

Have Mevyo handy wherever you go

Download our mobile application for free

Get it on Google Play Download on the App Store