Mumie, sfingy a pyramidy: Kde v Česku je obdivovat? | Mevyo blog | Mevyo

Back to blog

Mumie, sfingy a pyramidy: Kde v Česku je obdivovat?

Patříte mezi obdivovatele starověkého Egypta? V tom případě byste měli navštívit pražské Výstaviště, ve kterém právě nyní probíhá výstava věnovaná mumifikaci. Vystavené mumie můžete navštívit až do 31. června. Možná vás však překvapí, že i na dalších místech v ČR můžete kulturu starověkého Egypta objevovat. Dokonce i na některých zámcích a hradech na vás čekají zajímavé stopy starověkého období. V dnešním článku vám přinášíme tip, kam za nimi vyrazit. 

Mumie světa v Praze

Výstava, která započala již 1.2. a navštívit ji můžete až do koce června. Výstava Mumie světa přináší bližší pohled na dávné kultury a civilizace. Vidět zde můžete originální mumie a artefakty, které jsou zapůjčeny ze světových muzeí, vědeckých organizací, univerzit, ale i soukromých sbírek. Je to opravdu jedinečná výstava, jde totiž o největší a neujcelenější sbírku mumií na světě, a vy je můžete vidět nyní, a to v pražském výstavišti v Holešovicích. Sbírka obsahuje mumie z Egypta, Severní i Jižní Ameriky, ale též z Evropy. Těšit se můžete na mumii egyptského kněze Nes-Hora a nechybí egyptské mumie zvířat. Ty se vytvářely, aby členy královské rodiny stále doprovázeli, i po smrti. Vidět zde můžete například mumifikované mládě krokodýla či psa. Co je však opravdovým unikátem, je MUMAB, tzv. napodobení původní egyptské mumifikace. Ta byla provedena poprvé po 2800 letech na lidském těle profesionálními lékaři. Výstavu Mumie světa můžete navštívit každý den od 9. hodiny ranní do 20.00. Vstupné závisí na dnu, kdy na výstavu vyrazíte. Ve všední den dospělí zaplatí 320 Kč, o víkendu 370 Kč. Studenti, senioři a děti mají zvýhodněné vstupné.

Egyptská princezna v Moravské Třebové

Nejen na časově omezených výstavách můžete obdivovat egyptské střípky historie. Na hrad do Moravské Třebové se můžete vydat za princeznou Hereret po celý rok. Ta byla zakoupena počátkem dvacátého století přímo v Egyptě obchodníkem z New Yorku. Tento obchodník byl však rodákem právě z Moravské Třebové a mecenášem zdejšího muzea. Zakoupil celou mumii princezny i se sarkofágem. Známo je o ní i poměrně velké množství informaci, například to, že byla objevena jižně od Káhiry a narozena byla v období 22. dynastie, někdy mezi lety 945 až 715 př. n. l. a zemřela velmi mladá, přibližně mezi 20. a 30. rokem života. Odborníci dokonce s pomocí moderních technologií vytvořili 3D model jejího obličeje. Do Moravské Třebové nemusíte vyrazit jen za egyptskou princeznou, ale navštívit můžete také renesanční zámek se středověkou mučírnou a obdivuhodnou alchymistickou laboratoří. Muzeum můžete navštívit v průběhu března od 9-16 hodin. Vstupné činí 50 Kč.

 

Mumie v Buchlově

Právě v Buchlově můžete navštívit nejdéle vystavovanou mumii v Česku. Egyptská mumie byla v první polovině 19. století přivezena Josefem Vratislavem z Mitrovic, který cestoval po světě. Mumií je pravděpodobně Nefersobek, dcera kněze žijícího ve městě Mendés, které se nachází ve východní deltě Nilu. Žena pravděpodobně zemřela někdy ve 4. století př. n. l. ve věku mezi 30-50 lety. Hrad Buchlov můžete navštívit až od dubna za vstupné 130 Kč. Na Nefersobek narazíte v gotické věži hradu. Celá místnost je vyzdobena v staroegyptském stylu. Vidět tu můžete nejen mumii, ale také kanopu, do které se vkládaly vnitřnosti mumifikovaných a další zajímavé artefakty z celého světa. Vidět zde můžete i vešebt, sošku, která byla používána jako součást pohřební výbavy a měla zastoupit zemřelého při plnění pracovních povinností v podsvětí. 

Je libo prášek z mumie?

Trochu bizarní záležitost na vás čeká na Kuksu. Zde najdete barokní lékárnu, ve které je ukryto mnoho zvláštních přísad, o kterých se vám ani nezdálo. Uchovávají zde například vlčí játra, kůstky ze srdce jelena, vizinu (měchýř jesetara, původně sloužil jako náplast). Ukrytý je zde i mumio, prášek z rozemleté mumie, o kterém se tradovalo, že je zdraví prospěšný a má afrodiziakální účinky. Zajímavé, ale i trochu nechutné je, že se tímto způsobem v Evropě snědly tisíce mumií. Stačilo seschlou tkáň mumie uříznout, rozemlít na prášek a sníst. A to není vše. O tomto podivném užívání mumií se dozvíte i na výstavě Mumie světa. Na výstavě můžete vidět i jednu z našich nejstarších českých mumií, tzv. Beznohý. O ní se traduje příběh spojený s lékárníkem připravujícím mletý prášek z mumií. Ten mumii nejdříve uschovával ve skladu, ale pro svou reklamu a praktičnost mumii vystavil a mlel z ní prášek svým zákazníkům. Začínal od nohou a lékárník postupně rozemlel kus této nohy svým zákazníkům namlel, a to až ke kolenům. Poté mumii putovala do muzea, proto název Beznohý. Takovéto a další zajímavosti se můžete dozvědět právě na velké výstavě Mumie světa. A pokud nemáte mezi přáteli příznivce staroegyptské kultury a mumií, v naší aplikaci www.mevyo.com jistě najdete parťáky, kteří s vámi rádi objeví další zajímavosti. 

Subscribe to our articles

Do you like this article? Fill in your email address and subscribe to new articles.

Hledáš parťáky pro své aktivity? 

Mevyo spojuje aktivní lidi se společnými zájmy. Chceš jít sportovat, na výlet a nebo třeba do divadla, ale nemáš zrovna s kým? Napiš co a kdy máš v plánu a ostatní se k tobě připojí. .-)

Služba je plně ZDARMA

Have Mevyo handy wherever you go

Download our mobile application for free

Get it on Google Play Download on the App Store