Naučte se vyjadřovat své emoce | Mevyo blog | Mevyo

Back to blog

Naučte se vyjadřovat své emoce

Máte na někoho vztek, jste smutní, zoufalí, či šťastní z krásného dárku, ale neumíte dát tyto emoce najevo? Mnozí z nás často trpí neschopností vyjádřit své emoce, a to ať pozitivní či negativní. Drží je v sobě a poté jsou buď plní vzteku a rozhořčení nebo je mrzí, že svou pozitivní emoci lépe nevyjádřili. Jak se naučit pracovat s emocemi a proč je vyjadřování emocí důležité?

Pozitivní emoce

Možná to pro vás může být překvapující, ale někteří lidé mají problém s vyjadřováním pozitivních emocí. Prostě a jednoduše se stydí a bojí se vyjádřit radost či štěstí. Tento problém může pramenit z vlastní nejistoty a snížené sebedůvěry. Naučte se být šťastní sami se sebou a poté můžete šťastné emoce rozdávat i svému okolí. Důvodem však může být také utápění v negativních emocích a pohled na vše z negativní stránky. Vždyť to znáte na vlastní kůži, lidé si stěžují, když je příliš teplo, když prší nebo když je sníh. Naučte se brát život pozitivně a nebojte se tyto své emoce vyjádřit. Druzí lidé za to budou jistě vděční. Problémem může být také přijímání pozitivních emocí od druhých. Nebojte se a myslete na to, že vás pozitivní emoce posílí.

Negativní emoce

Co se týká negativních emocí, je to skupina, která mnohým činí ještě mnohem větší problémy. Vyjádřit strach, naštvání, zklamanost či smutek bývá pro mnoho osob velmi těžké. Držení svých emocích na uzdě a uzavírání se se svými problémy jen do sebe, může přinést mnoho problémů s vaší budoucí psychikou. Pokud vás něco naštvalo či jste smutní, nebojte se to vyjádřit. Samozřejmě vždy s ohledem na danou situaci a upřednostněním komunikačního řešení. Jste-li zklamaní, že váš protějšek vám doma nepomáhá, řekněte mu to a zkuste tuto situaci změnit. Chce-li se vám při filmu či na divadelním představení brečet, brečte, asi to vaše tělo potřebuje. Spolu s emocemi se totiž vyplavují důležité látky, která uvolňují vaše tělo a uleví nervovému systému. 

Máte strach?

V zárodku mnohých nevyjadřování emocí, bývá strach. Strach z toho, že se na mě ostatní budou divně dívat, že se ztrapním, že budu za blázna. No a co? Pokud něco cítíte, dejte to najevo. Vždyť právě takováto emoční upřímnost je tím, co vás činí sami sebou. Nebojte se otevřít svému okolí. Vždyť i nejznámější fotbalista Cristiano Ronaldo je známý tím, že je to cíťa, což je jedním z důvodů, proč ho lidé milují. 

Dopad na vaše okolí 

Tím, že nevyjadřujeme emoce, ubližujeme nejen sobě, ale i svému okolí. Jak by vás asi mrzelo, kdyby vás váš rodič nikdy nepohladil, neřekl vám, že vás má rád, neplakal by na vaši promoci či na svatbě? Zvláště mnoho mužů má problém s vyjadřováním svých emocí a mohou tím nevědomě ubližovat i svým dětem, pro které by měli být oporou. Naučte se překonávat svou hrdost a ješitnost a milujte své blízké a nebojte se jim to dát najevo. 

Subscribe to our articles

Do you like this article? Fill in your email address and subscribe to new articles.

Hledáš parťáky pro své aktivity? 

Mevyo spojuje aktivní lidi se společnými zájmy. Chceš jít sportovat, na výlet a nebo třeba do divadla, ale nemáš zrovna s kým? Napiš co a kdy máš v plánu a ostatní se k tobě připojí. .-)

Služba je plně ZDARMA

Have Mevyo handy wherever you go

Download our mobile application for free

Get it on Google Play Download on the App Store