Cestování
Back to blogObjevte nejzajímavější vojenské bunkry v ČR
MevyoPokud chcete objevovat něco zajímavého a hrady vás nebaví, nabízí se vám možnost prozkoumat největší vojenské bunkry.
Pokud chcete objevovat něco zajímavého a hrady vás nebaví, nabízí se vám možnost prozkoumat největší vojenské bunkry. Historie vojenských bunkrů v České republice je všeobecně známá. Byly vybudovány v letech 1935 až 1938 jako součást pevnostního systému kolem státních hranic. Opevnění patřilo ve své době k nejdokonalejším evropským pevnostním systémům, který nebyl po Mnichovské zradě využit. O pevnosti a dokonalosti se pak fašisti přesvědčili sami, když se jim bunkry nepodařilo vyhodit do povětří. Podle svědků se jen mírně nadzvedly a zcela nepoškozené stály dál na svém místě. V poválečném období jim ovšem nebyla věnována žádná pozornost a byly ponechány svému osudu. Až v posledních letech se staly předmětem zájmu celé řady nadšenců, kteří se rozhodli obnovit zašlou slávu bunkrů. Zařizují jejich vnitřní prostory dobovým vybavením a umožňují zájemcům prohlídky. Objevte při svých toulkách po naší vlasti ty nejzajímavější.
Milostovice u Opavy
V severomoravském regionu najdete jeden z nejzachovalejších bunkrů u nás. Je zde k vidění soubor tří pevností a dvou pevnůstek, které tvoří památník armády České republiky a československého opevnění. Objekty jsou uzavřené kvůli bezpečnosti návštěvníků, ale každou neděli v letní turistické sezóně je pro veřejnost přístupný pěchotní srub „U trigonometru“. Vztyčená státní vlajka na střeše objektu je dokladem přítomnosti průvodce. Vnitřní prostory připomínají stav v roce 1938.
Dělostřelecká tvrz Hůrka
Na severním okraji města Králíky v Pardubickém kraji se nachází dělostřelecká tvrz Hůrka. V jednom z několika sálů je instalována stálá výstava připomínající československé paraskupiny, které v letech 1941-1945 vyslala exilová vláda v Londýně nejen na území Protektorátu, ale také do Francie, Itálie, Jugoslávie a na Slovensko. V muzeu je spousta fotografií a také trojrozměrné exponáty ve vitrínách (zbraně, uniformy, výstrojní a výzbrojní součástky).
Pěchotní srub v Říčkách
Dvoupatrový bunkr s názvem Průsek stojí v Orlických horách a dostanete se k němu po červené turistické značce od tvrze Hanička – směr Komáří vrch. Z obce Říčky po silnici do Černé vody. Srub je v lese a zajímavý je tím, že měl být vybaven téměř všemi druhy zbraní použitelných v pevnostní linii. Je to ojediněle zachovaný objekt, na kterém se dochoval i původní pancéřový zvon.
Obr na prahu Krkonoš
Dělostřelecká tvrz Stachelberg na Babí u Trutnova je unikátní bunkr, který je jedním ze tří největších pěchotních srubů československého pevnostního systému. Jedinečný je zejména podzemní systém chodeb a sálů v hloubce 25 až 60 m. Mělo zde být umístěno týlové zabezpečení pro 800 vojáků – kasárna, velitelství pevnosti, sklady munice, elektrárna atd. V současnosti je zpřístupněno cca ¾ podzemí.
Pěchotní srub U nádraží
Najdete jej 2 km severovýchodně od Králík směrem na Hanušovice. Dvoupatrový izolovaný bunkr stojí v těsné blízkosti železniční stanice Červený Potok. Uvnitř je řada expozic připomínajících naši vojenskou historii. V horním patře byly střelecké místnosti, muniční sklady, stanoviště velitele a telefonisty a kvůli vysoké hladině podzemních vod netradičně i WC s umývárnou. V dolním patře se nacházely ubikace, filtrovna, strojovna, zemní telegraf, sklad potravin, sklad granátů a raket a kopaná studna.
Další bunkry
Všechny dochované bunkry, které jsou dnes díky nadšencům opět přístupné, svědčí o stavební a technické dokonalosti československého pevnostního systému. Kromě pohraniční linie byla řada bunkrů vybudována i ve vnitrozemí. Můžete navštívit například bunkr u Smečna nedaleko Kladna nebo u Pařezovic v Jihomoravském kraji. U Litvínova je v obci Louka zachovalý a volně přístupný protiletecký kryt, unikátní je také třípatrový podzemní bunkr u Podlešína ve Středočeském kraji.
Subscribe to our articles
Do you like this article? Fill in your email address and subscribe to new articles.