Objevte nejzajímavější vojenské bunkry v ČR | Mevyo blog | Mevyo

Back to blog

Objevte nejzajímavější vojenské bunkry v ČR

Pokud chcete objevovat něco zajímavého a hrady vás nebaví, nabízí se vám možnost prozkoumat největší vojenské bunkry. Historie vojenských bunkrů v České republice je všeobecně známá. Byly vybudovány v letech 1935 až 1938 jako součást pevnostního systému kolem státních hranic. Opevnění patřilo ve své době k nejdokonalejším evropským pevnostním systémům, který nebyl po Mnichovské zradě využit. O pevnosti a dokonalosti se pak fašisti přesvědčili sami, když se jim bunkry nepodařilo vyhodit do povětří. Podle svědků se jen mírně nadzvedly a zcela nepoškozené stály dál na svém místě. V poválečném období jim ovšem nebyla věnována žádná pozornost a byly ponechány svému osudu. Až v posledních letech se staly předmětem zájmu celé řady nadšenců, kteří se rozhodli obnovit zašlou slávu bunkrů. Zařizují jejich vnitřní prostory dobovým vybavením a umožňují zájemcům prohlídky. Objevte při svých toulkách po naší vlasti ty nejzajímavější.

 

Milostovice u Opavy

V severomoravském regionu najdete jeden z nejzachovalejších bunkrů u nás. Je zde k vidění soubor tří pevností a dvou pevnůstek, které tvoří památník armády České republiky a československého opevnění. Objekty jsou uzavřené kvůli bezpečnosti návštěvníků, ale každou neděli v letní turistické sezóně je pro veřejnost přístupný pěchotní srub „U trigonometru“. Vztyčená státní vlajka na střeše objektu je dokladem přítomnosti průvodce. Vnitřní prostory připomínají stav v roce 1938.

 

Dělostřelecká tvrz Hůrka

Na severním okraji města Králíky v Pardubickém kraji se nachází dělostřelecká tvrz Hůrka. V jednom z několika sálů je instalována stálá výstava připomínající československé paraskupiny, které v letech 1941-1945 vyslala exilová vláda v Londýně nejen na území Protektorátu, ale také do Francie, Itálie, Jugoslávie a na Slovensko. V muzeu je spousta fotografií a také trojrozměrné exponáty ve vitrínách (zbraně, uniformy, výstrojní a výzbrojní součástky).

 

Pěchotní srub v Říčkách

Dvoupatrový bunkr s názvem Průsek stojí v Orlických horách a dostanete se k němu po červené turistické značce od tvrze Hanička – směr Komáří vrch. Z obce Říčky po silnici do Černé vody. Srub je v lese a zajímavý je tím, že měl být vybaven téměř všemi druhy zbraní použitelných v pevnostní linii. Je to ojediněle zachovaný objekt, na kterém se dochoval i původní pancéřový zvon.

 

Obr na prahu Krkonoš

Dělostřelecká tvrz Stachelberg na Babí u Trutnova je unikátní bunkr, který je jedním ze tří největších pěchotních srubů československého pevnostního systému. Jedinečný je zejména podzemní systém chodeb a sálů v hloubce 25 až 60 m. Mělo zde být umístěno týlové zabezpečení pro 800 vojáků – kasárna, velitelství pevnosti, sklady munice, elektrárna atd. V současnosti je zpřístupněno cca ¾ podzemí.

 

Pěchotní srub U nádraží

Najdete jej 2 km severovýchodně od Králík směrem na Hanušovice. Dvoupatrový izolovaný bunkr stojí v těsné blízkosti železniční stanice Červený Potok. Uvnitř je řada expozic připomínajících naši vojenskou historii. V horním patře byly střelecké místnosti, muniční sklady, stanoviště velitele a telefonisty a kvůli vysoké hladině podzemních vod netradičně i WC s umývárnou. V dolním patře se nacházely ubikace, filtrovna, strojovna, zemní telegraf, sklad potravin, sklad granátů a raket a kopaná studna.

 

Další bunkry

Všechny dochované bunkry, které jsou dnes díky nadšencům opět přístupné, svědčí o stavební a technické dokonalosti československého pevnostního systému. Kromě pohraniční linie byla řada bunkrů vybudována i ve vnitrozemí. Můžete navštívit například bunkr u Smečna nedaleko Kladna nebo u Pařezovic v Jihomoravském kraji. U Litvínova je v obci Louka zachovalý a volně přístupný protiletecký kryt, unikátní je také třípatrový podzemní bunkr u Podlešína ve Středočeském kraji.

 

Subscribe to our articles

Do you like this article? Fill in your email address and subscribe to new articles.

Hledáš parťáky pro své aktivity? 

Mevyo spojuje aktivní lidi se společnými zájmy. Chceš jít sportovat, na výlet a nebo třeba do divadla, ale nemáš zrovna s kým? Napiš co a kdy máš v plánu a ostatní se k tobě připojí. .-)

Služba je plně ZDARMA

Have Mevyo handy wherever you go

Download our mobile application for free

Get it on Google Play Download on the App Store