Otužování: Jak na něj a proč je důležité? | Mevyo blog | Mevyo

Back to blog

Otužování: Jak na něj a proč je důležité?

Postupné otužování vašeho organismu je pro vás velmi zdravým. Podporuje totiž vaši obranyschopnost a zvláště přes zimní období vás chrání před zbytečným nachlazením. Začněte i vy s otužováním, podpoříte tím své zdraví a učit ho můžete i vaše děti.

Vrstvení oblečení

Začněte tím, že se nebudete tolik nabalovat, zvláště pokud je venku již nad nulou. Ve strachu před nachlazením se zabalíte do teplých mikin, přičemž si tímto více škodíte. Dopřejte si několik slabších vrstev oblečení, zvláště pokud víte, že se budete venku hýbat, vydáváte se například na procházku či bobování s přáteli. Snažte se, aby byly jednotlivé vrstvy oblečení tenčí a vy si je v případě potřeby mohli sundat. Oblékejte se vždy podle aktuálního počasí a zbytečně se v teplejších zimních dnech nenabalujte. Postupně otužujte své tělo a zvyšujte sovu imunitu. 

Spaní s otevřeným oknem

Aby se vám dobře spalo, měla by být teplota v místnosti přibližně kolem 18 stupňů. Vhodné je tedy před spaním místnost náležitě vyvětrat, a pokud zrovna venku nepadají teploty do mínusů, můžete spát i s otevřeným oknem. Vhodné je také stáhnout topení na minimum. Začněte tedy nejdříve s tím, že si přes noc v místnosti nebudete topit, poté můžete přidat i řádné vyvětrání. 

Sprchování a koupání

K otužování vám poslouží především studená voda. Dopřávejte si večer studenější sprchu či vanu. Teplota vody by se měla snižovat přibližně o jeden stupeň za týden. Začínat můžete studenou sprchou na konci sprchování, postupně vodu ochlazovat nebo se zpočátku mít žínkou, kterou jste namočili ve studené vodě. Otužovat postupně můžete sebe, ale také vaše děti. Díky těmto procedurám si vaše tělo zvykne na nižší teplotu a bude odolnějším. 

Saunování

Skvělým prostředníkem otužování je i sauna, po které následuje schlazení vašeho těla. Sauna má na lidský organismus celkově blahodárné účinky a její návštěvu byste si měli dopřávat pravidelně. Pokud toužíte po otužování vašeho těla, zařaďte návštěvu sauny v zimních měsících alespoň jednou za týden.

 

Plavání ve studené vodě

Zkušenější otužilci, kteří jsou zvyklí na nižší teploty, si mohou dopřát i plavání ve studené vodě či pobyt venku ve sněhu. Takovéto procedury jsou však už pro ostřílené otužilce, ale i vy se k nim můžete postupně propracovat. Stačí vydržet a užívat si účinky, které na váš organismus otužování má.

Subscribe to our articles

Do you like this article? Fill in your email address and subscribe to new articles.

Hledáš parťáky pro své aktivity? 

Mevyo spojuje aktivní lidi se společnými zájmy. Chceš jít sportovat, na výlet a nebo třeba do divadla, ale nemáš zrovna s kým? Napiš co a kdy máš v plánu a ostatní se k tobě připojí. .-)

Služba je plně ZDARMA

Have Mevyo handy wherever you go

Download our mobile application for free

Get it on Google Play Download on the App Store