Pétanque, nenáročná hra pro každého | Mevyo blog | Mevyo

Back to blog

Pétanque, nenáročná hra pro každého

Pořiďte si do své sbírky her také pétaque. Jedná se o nenáročnou hru, u které se pobaví celá rodina či parta přátel. Pétanque se k nám dostal z Francie, kde ho každý víkend hrají rodiny na svých zahradách. Jaká jsou však pravidla pétanque?

Základní informace

Pétangue je společenskou hrou pro dvě 1-3 členná družstva. K základnímu vybavení patří koule, které mohou být vyrobeny z plastu či jsou lesklé, tedy chromované. Cílem družstev je, aby umístily  koule co nejblíže ke stanovenému cíli, který tvoří dřevěná kulička nazývající se také jako "prasátko". Nemusíte se bát žádných složitých pravidel, princip hry je jednoduchý. K tomu, abyste však pétanque dobře ovládali, potřebujete pravidelný trénink. Skvělé je, že tuto hru může hrát takřka každý, děti, dospělí, senioři atd., a to také skoro kdekoliv. 

Kdekoliv a kdykoliv

Kouzlo pétanque také tkví v tom, že ho může hrát opravdu kdokoliv a to také kdekoliv. Terén pro pétanque není nikde v pravidlech přímo určen. Často se tedy hráči musí vyrovnávat s různými nástrahami, které si pro ně povrch připravil. Nejvhodnější je samozřejmě rovný povrch bez hrbolů s rozměrem 4 x 15 m. Pétanque si sebou můžete přibalit do kufru na dovolenou či na prázdniny k babičce. 

Jaká jsou pravidla?

V pétanque proti sobě hrají vždy dvě družstva, která čítají po počtu 1-3 hráčů. Plácek na hraní by měl být dlouhý alespoň 12 metrů. Potřebovat budete také koule, které jsou označeny zářezy, díky čemuž se od sebe dají rozeznat. Nejdříve zahajující hráč maluje na zem kruh o průměru přibližně 50 cm, z něhož se po celou dobu hry hází. Ve hrách následujících se už kruh umísťuje tam, kde skončilo prasátko ve hře předchozí. Poté se hodí prasátko libovolným směrem asi 6-10 m daleko. Hráč poté hází hru tak, aby skončila k prasátku co nejblíže. 

A jak dál?

Pokračuje soupeř, který hází tak dlouho, dokud není některá z jeho koulí blíže než koule protihráče. Důležité je, že se koule nesbírají a hází se ze stejného místa. Pokud jednomu družstvu koule dojdou, dohazuje družstvo druhé. Družstvo, které má koule nejblíže vyhrává a získává tolik bodů, kolik má koulí blíže než je nejbližší koule soupeřova. Pravidla dovolují během hry například vyrážet koule soupeře, vyrážet prasátko, postrkávat své koule (koulející se koulí) apod. Na hře se mohou podílet i stromy a okolní příroda, jde o to, kde koule skončí, ne jak se k bodu dostala. Po sečtení bodů se hraje hra nová. Běžně se hraje do 13 bodů. Pokud hrajete ve dvou či ve čtyřech hráčích, hraje se se třemi koulemi na osobu, v šesti se dvěma koulemi. 

Pusťte se i vy do hraní této kolektivní hry. Dokáže probudit soutěživého ducha, ale i skvěle sdružit přátele i rodinu.

Subscribe to our articles

Do you like this article? Fill in your email address and subscribe to new articles.

Hledáš parťáky pro své aktivity? 

Mevyo spojuje aktivní lidi se společnými zájmy. Chceš jít sportovat, na výlet a nebo třeba do divadla, ale nemáš zrovna s kým? Napiš co a kdy máš v plánu a ostatní se k tobě připojí. .-)

Služba je plně ZDARMA

Have Mevyo handy wherever you go

Download our mobile application for free

Get it on Google Play Download on the App Store