Proč provozovat nordic walking? | Mevyo blog | Mevyo

Back to blog

Proč provozovat nordic walking?

Nordic walking není sportem určeným pro starší generaci. I když právě seniory potkáte s holemi nejčastěji, často se spíše jedná o smutnou parodii tohoto sportu, který postrádá základní myšlenku nordic walkingu. Nejde o sport jen o obézní osoby ze starší generace, které se potřebují o něco opřít, ale o sport pro každého jedince, který si bere za cíl uvést do činnosti při chůzi i svaly horní poloviny těla. 

Co je to ten nordic walking?

Nordic walking můžeme brát jako typ chůze, během které se používají speciální sportovní hůlky. Tato "severská chůze" vznikla ve Finsku, prvotně jako doplňkový trénink běžců na lyžích. Nordic walking totiž pomáhá udržovat vytrvalost a a posiluje horní část těla i mimo zimní sezónu. Nordic walking se však brzy rozšířil do dalších zemí a stal se oblíbený u široké veřejnosti. Osoby s hůlkami tak můžete vidět nejen ve Skandinávii, ale i na mnoha místech v Evropě. Oblíbený se stal právě proto, že není určen jen pro vrcholové sportovce, ale i méně zdatní jedinci si tohoto sportu mohou užívat. Lze ho navíc vykonávat po celý rok. 

Základní vybavení a technika

Důležité je vybrat především vhodné hůlky. Pro nordic walking se nehodí jen tak nějaké trekové hole. Výběr správných holí se odvíjí od vaší postavy, tedy výšky a tělesné hmotnosti. Od vaší výšky se určuje výška hole a od tělesné hmotnosti zase materiál hole. Správně dlouhá hůl se počítá v poměru výška postav v cm x 0,68= výška hole. Vyhněte se trekovým holím, které nejsou vhodné pro nordic walking. Zbytečně přetěžují zádové svalstvo a nezapichují se do terénu tak pevně, jak by měly. Právě kvůli tomu neposkytují dostatečnou oporu pro odraz. Potřebovat budete také pevnou obuv a klasické sportovní oblečení. Jelikož nordic walking vznikl jako prostředek letního tréninku běžců na lyžích, je technika pro tento sport velmi podobná. Nordic walking se stává efektivním jen tehdy, pokud je prováděn správnou technikou. Vhodné je si pro učení správné techniky zamluvit instruktora. Díky tomu budete sport vykonávat správně a nebudete si zbytečně ubližovat. 

Proč se pustit do nordic walkingu?

Jelikož si u nordic walkingu tempo, náročnost trati a délku trasy volíte sami, mohou tento sport vykonávat sportovci, ale i začátečníci, které netrápí bolesti kloubů. Tento sport je velmi efektivní při hubnutí, jelikož zapojujete svaly horní i dolní části těla. Pokud se pustíte do nordic walkingu, tedy do chůze s holemi, spálíte přibližně o 20 % více kalorií než během chůze klasické. Jelikož tímto sportem preventivně bojujete proti vzniku nadváhy, chráníte se i před rizikem vzniku vysokého krevního tlaku, srdečních onemocnění či cukrovky. Během nordic walkingu je navíc tepová frekvence v ideálním rozmezí, kdy se člověk sítí v kondici, ale zároveň spaluje velké množství energie. Je tak vhodný pro osoby s nadváhou, ale i pro všechny, kteří se chtějí udržet v kondici. Pokud provádíte nordic walking správně, dochází k zapojení přibližně 90 % svalů ve vašem těle. 

Buďte fyzicky fit!

Díky nordic walkingu pečujete i o správné držení těla a zvyšuje se i prokrvení horní části těla. Díky holím horní část těla převezme až 30 % toho, co by běžně oddřeli nohy. Hole redukují i zátěž kotníků a kyčlí, proto je sportem vhodným i pro více obézní jedince. Během chůze navíc dochází k uvolnění svalového napětí v oblasti zádových a ramenních svalů, zlepšuje se pohyblivost páteře, ale i hustota kostí. Váš mozek se okysličuje, zlepšujete se tedy i paměť a mozkové funkce, navíc trávíte čas v přírodě obklopeni čerstvým vzduchem. Je to sport opravdu dobře vymyšlený, který má velmi pozitivní vliv na vaše zdraví. 

Jak často chodit?

Ideální je, pokud své hole vytáhnete 3 krát týdně, ze začátku přibližně na 30 minut, ale ne kratší než 20 minut. Vždy záleží na individuálním stavu jedince. Postupně čas chůze prodlužujte a můžete vybírat i náročnější terén.A pokud nemáte s kým se do sportování pustit, tak u nás na www.mevyo.com jistě najdete parťáky, kteří s vámi rádi vyrazí.

Subscribe to our articles

Do you like this article? Fill in your email address and subscribe to new articles.

Hledáš parťáky pro své aktivity? 

Mevyo spojuje aktivní lidi se společnými zájmy. Chceš jít sportovat, na výlet a nebo třeba do divadla, ale nemáš zrovna s kým? Napiš co a kdy máš v plánu a ostatní se k tobě připojí. .-)

Služba je plně ZDARMA

Have Mevyo handy wherever you go

Download our mobile application for free

Get it on Google Play Download on the App Store