Proč se vydat na výlet do Žitavy? | Mevyo blog | Mevyo

Back to blog

Proč se vydat na výlet do Žitavy?

Není ani hodinu cesty od našich hranic a má co nabídnout. O kom je řeč? No přece o Žitavě, německém městu s českými kořeny.

Pokud pocházíte ze severu Čech a přemýšlíte, kam si udělat výlet, pak se nabízí město Zittau, česky Žitava, na česko-německém pohraničí. Toto město leží v těsné blízkosti česko-polsko-německého trojzemí. O jeho založení se postaral český král Přemysl Otakar II. a roku 1255 bylo povýšeno na město. Až do roku 1653 patřilo město české koruně, kdy bylo v rámci Horní Lužice postoupeno Sasku.

Nádherné náměstí

Mnoho turistů z Čech vyhledává Žitavu pro její obchody, kde najdou jiné zboží než u nás. Pokud vás však konzum nezajímá a chcete si vychutnat krásu města, pak by vám rozhodně nemělo uniknout historické jádro města, ve kterém naleznete náměstí Plazt der Jugend se starou radnicí ve stylu italské renesance. Celé náměstí je pak obklopeno nádhernými barokními domy z konce 17. století.

Město fontán

Pokud chcete mít město jako na dlani, stačí vyšplhat na jednu z věží kostela svatého Jana. Z ní uvidíte i nedaleký kostel svatého Petra a Pavla s klášterem, který je momentálně městským muzeem. Při procházkách po městě narazíte i na celou řadu kašen jako například Martovu kašnu, která je vybudována v renesančním stylu, Zelenou kašnu či tři kašny nedaleko městské konírny.

Umělecké dílo nevídaných rozměrů

Navštívit byste měli také místní kostel svatého Kříže, který je místem uložení žitavského postního plátna. Toto umělecké dílo měří přes osm metrů na délku a šest metrů na šířku a má na sobě vyšito devadesát obrazů zachycujících celý biblický příběh od stvoření světa až po poslední soud.

Celé město je dějištěm mnoha kulturních akcí, jejichž kalendář najdete na stránkách města. Navštívit můžete také místní zoologickou zahradu a celou řadu dalších památek v okolí, mezi které patří zřícenina hradu Oybin a město Hrádek nad Nisou, hrad Grabštejn a mnoho dalších zajímavých míst.

A pokud nemáte do Žitavy parťáka, s kterým byste vyrazili, zavítejte na www.mevyo.comkde najdete parťáky, kteří s vámi rádi vyrazí.

Subscribe to our articles

Do you like this article? Fill in your email address and subscribe to new articles.

Hledáš parťáky pro své aktivity? 

Mevyo spojuje aktivní lidi se společnými zájmy. Chceš jít sportovat, na výlet a nebo třeba do divadla, ale nemáš zrovna s kým? Napiš co a kdy máš v plánu a ostatní se k tobě připojí. .-)

Služba je plně ZDARMA

Have Mevyo handy wherever you go

Download our mobile application for free

Get it on Google Play Download on the App Store