Proč vyměnit elektroniku za skutečné přátele | Mevyo blog | Mevyo

Back to blog

Proč vyměnit elektroniku za skutečné přátele

Dokáže elektronika nahradit skutečný styk s přáteli nebo se jedná o iluzi, kterou nám dávají sociální sítě a telefony? Podle odborníků se naše závislost na elektronice neustále zvyšuje, bohužel na úkor skutečných vztahů a našeho zdraví. Kolikrát jste se raději podívali na seriál než se sešli s kamarády? Když usínáte, díváte se na na film na notebooku? Ráno hned po probuzení projíždíte sociální sítě? Nosíte sebou svůj smartphone po celý den? Dnešní doba svádí k užívání elektroniky v mnoha chvílích během dne. Jaký dopad to však může mít na váš život a vaše zdraví? 

Digitální demence

Žijeme ve světě moderních technologií. Voláme si, chatujeme, sledujeme videa, objednáváme se na úřad přes internet, platíte účty online a k tomu všemu potřebujeme prostředníka, kterým se stává elektronika. Mobilní telefon sebou nosíme po celý den, fotíme s ním, hledáme si informace a sledujeme životy ostatních. Elektronika je však pro nás velkým rizikem, který si často neuvědomujeme. Lehce se na ni staneme závislí, nejen tím, že ji musíme používat, ale především, protože chceme. To, že nám mobilní telefon či notebook slouží jako nástroj k tomu, abychom mohli poslouchat hudbu, psát esej či číst, je logické. Moderní prostředník nahradil starší verzi rádií a psacích strojů, ale nesmíme se nechat zlákat pohodlností. Vzpomeňme na mladou generaci, která tomuto trendu propadá, všichni hledí jen do obrazovek, nevšímají si okolí, řeší to, jak vypadají na své sociální síti, jak je okolí bere, ale uzavírají se do sebe. Stávají se pohodlnými, informace si stačí vyhledat jedním kliknutím, nemusí do knihovny, s nikým mluvit ani řešit nějaký problém, snižuje se procento interakcí, do kterých se dostávají a jejich mozek dostává čím dál méně impulzů. Mozkové buňky a neurotrasmitery nedostávají dostatečný počet impulzů. Neobnovují se spojení a my hloupneme, protože přemýšlíme pouze povrchově. Mozkové buňky se však zachovávají a propojení mezi nimi roste jen díky opravdovému učení, které v nich vzbuzuje energii, která informace uchovává.

Elektrosmog

Ale my přece nechceme hloupnout. Nepřenechávejte veškeré myšlení mobilním telefonů, notebookům a televizím. Kromě toho vyzařuje elektronika také tzv. elektrosmog, negativní záření, které nevidíme, ale které produkuje každé elektronické zařízení. To ovlivňuje váš zdravotní stav, váš imunitní systém, náladu a spánek. Odstraňte ze své ložnice veškerou elektroniku, spěte bez mobilního telefonu a notebooku v posteli. Uděláte velký krok pro vaše zdraví.

Nespavost

Tím, že před spaním hledíte do bílého světla z obrazovek, oddalujete spánek. Bílé světlo totiž pohlcují oči, které předávají mozku impulz, že je stále světlo, tedy není čas spát a mozek nevylučuje potřebné látky, které vaše tělo uspávají. Před spaním raději čtěte, poslouchejte hudbu nebo se jděte projít, ale vyhněte se světlu z obrazovek, které při dlouhodobém užívání mohou způsobovat chronickou nespavost. 

Sociální krize

Ať se může na první pohled zdát, že internet a sociální sítě spojují, není to tak docela pravda. Na sociální síti sice máte 500 přátel, ale stýkáte se možná tak s jedním procentem z nich. V životě je naprosto normální mít jen několik blízkých přátel a rodinu, kterou stavíte nad všechny ostatní. To, že vám sociální síť a internet překládá, že byste měli žít v co nejhustší virtuální sociální síti neznamená, že to tak musí být. Pár dobrých přátel, na které je spolehnutí a které dobře znáte, jsou pro vás důležitější, než stovky přátel na internetu. Pokud vám schází přátelé na skutečné zážitky, zkuste namísto sociálních sítí použít naší aplikaci www.mevyo.com a najít si parťáky, kteří s vámi vyrazí za sportem, akcemi i dobrodružstvím.

Prokrastinace

S používám elektronických zařízení je spojen jeden moderní fenomén, který vznikl právě i díky užívání elektronických zařízení. Prokrastinace je označení stálého odkládání nejrůznějších povinností a úkolů, do kterých se nám zrovna nechce pouštět. Tak je stále odkládáme a místo nich třeba surfujeme na internetu, sledujeme seriály, videa a fotky známých blogerů. Zvláště pro mladou generaci je prokrastinace něčím naprosto běžným, k čemu jim elektronická zařízení dávají skvělou možnost. 

Vypněte!

A jak z tohoto kolotoče ven? Neříkáme, ať nepoužíváte mobilní telefon, počítač, notebook, tablet či televizi vůbec, ale využívejte tyto prostředky s rozmyslem. Dívejte se jen na pořady, které jsou pro vás důležité, které vám něco dají a vy je budete opravdu sledovat. Pracujte na notebooku, pokud píšete esej, ale nesledujte přitom různá videa či fotky, volejte z mobilního telefonu, foťte jím, ale nenechte ho, aby vás ovládal každou volnou chvíli vašeho života. Zkuste vypnout. Dopřejte si jeden den, týden, měsíc bez elektroniky a poznejte, jaké to je opravdu žít, soustředit se na svůj život a ne na virtuální realitu, která se nám zdá někdy přívětivější a zavádí nás do světa, kde se vyhýbáme řešení problémů otázkou k druhému člověku, interakcí s problémy, které nevyřešíme jedním kliknutím. Vydejte se do přírody, odpočiňte si a pročistěte hlavu.

 

 

Subscribe to our articles

Do you like this article? Fill in your email address and subscribe to new articles.

Hledáš parťáky pro své aktivity? 

Mevyo spojuje aktivní lidi se společnými zájmy. Chceš jít sportovat, na výlet a nebo třeba do divadla, ale nemáš zrovna s kým? Napiš co a kdy máš v plánu a ostatní se k tobě připojí. .-)

Služba je plně ZDARMA

Have Mevyo handy wherever you go

Download our mobile application for free

Get it on Google Play Download on the App Store