Samota nahrazovaná smartphonem | Mevyo blog | Mevyo

Back to blog

Samota nahrazovaná smartphonem

Čekáte na zastávce, jedete v metru, nudíte se v čekárně nebo nemáte co dělat doma, tak hned saháte po mobilu či počítači? To je pro většinu lidí v dnešní době přirozené, ale proč to tak je? Většina z nás už nedokáže být jen sama se sebou, a pokud se náhodou nudíme nebo máme pocit samoty, hned saháme po telefonu a někomu píšeme, jen abychom měli výmluvu, že nejsme samy. Ten nepříjemný pocit samoty je totiž pro mnohé z nás nepředstavitelný a v dnes již téměř nemožný neboť jsme si vytvořili jakýsi reflex, když se cítíme samy, sáhnout hned po mobilu. 

Je to ale správné? Tím vlastně jen oddalujeme menší pocit samoty, který pak může vést k velkému nervovému zhroucení. Mnozí z nás si to ani neuvědomují, ale technologie nás pohltila a díky ní již není svět takový, jaký byl dříve. Lidé, když čekali na zastávce tak si spolu začali povídat, jen aby se při čekání zabavili. Také bylo přirozené si při cestách vlakem povídat s cizími lidmi a ne si nasazovat sluchátka, hned jak dosedneme na sedadlo. Doba se mění, ale je potřeba si uvědomit, že nám technika nahrazuje lidský kontakt, což není zrovna dvakrát nejlepší.

Ve chvíli, kdy vás přepadne jakýkoli splín, nudíte se, máte pocit osamělosti či upadnete do deprese, byste měli zavčas odložit smartphone. Podle nového průzkumu Michiganské státní univerzity, o němž informoval britský portál Daily Mail, totiž hrozí, že trávení času s telefonem v ruce vašemu stavu vůbec nepřilepší. Podle výzkumníků naopak sledován sociálních sítí jako Twitter či Facebook, které nahrazují reálný lidský kontakt něčím „syntetickým“, úzkostlivé stavy ještě prohloubí. 

Na používání moderních technologií není samozřejmě nic špatného. Problém nastává až ve chvíli, kdy uživatel sáhne po smartphonu zejména kvůli touze zmírnit aktuální pocit smutku či depresi. Avšak zejména osoby s nízkým sebevědomím se takto poměrně snadno stáhnou do ústraní. 

Výzkumníci varují, že při pocitech samoty či nudy by neměl uživatel smartphonem nahrazovat skutečnou lidskou společnost. Telefon bychom tak měli používat s mírou a v žádném případě jím plně nenahrazovat osobní kontakt s rodinou či přáteli.

V takovém případě hrozí, že si člověk vytvoří vlastní realitu. To může dojít až tak daleko, že ji později může považovat za skutečnost. Na vině je především právě smartphone, který často simuluje lidskou interakci. Jde však stále pouze o syntetickou záležitost, což si však dané osoby již nepřipouštějí. Proto také vznikla naše aplikace aplikace Mevyo, která pomáhá přenést online svět zpět do toho reálného. 

 

Subscribe to our articles

Do you like this article? Fill in your email address and subscribe to new articles.

Hledáš parťáky pro své aktivity? 

Mevyo spojuje aktivní lidi se společnými zájmy. Chceš jít sportovat, na výlet a nebo třeba do divadla, ale nemáš zrovna s kým? Napiš co a kdy máš v plánu a ostatní se k tobě připojí. .-)

Služba je plně ZDARMA

Have Mevyo handy wherever you go

Download our mobile application for free

Get it on Google Play Download on the App Store