Sjezdovky či běžky aneb kouzlo zimního lyžování | Mevyo blog | Mevyo

Back to blog

Sjezdovky či běžky aneb kouzlo zimního lyžování

Milujete zimní sporty, nebo si k nim teprve hledáte cestu? Naučte se lyžovat či jezdit na běžkách a obohaťte zimní období o sporty, které podpoří nejen vaší fyzickou kondici, ale naučí vás užívat si přírody i během studené zimy. Lyžování i běh na běžkách má něco do sebe, v dnešním článku se dozvíte, co to je. 

Běh na lyžích

Někdy nazýván také jako chůze na lyžích, byl dříve, zvláště na horách, způsobem dopravy, který bylo možné provozovat v zasněženém terénu. Dnes si běh na lyžích dopřáváme jako zábavu, sportovní vyžití a už jen málokdy jako prostředek dopravy. K běhu na lyžích potřebujete speciální lyže, které se nazývají běžky. Pro běh na lyžích se používají buď klasické či skateové lyže. Klasické lyže jsou vhodné pro klasickou techniku, která se provádí ve stopě. Jsou také delší než lyže určené pro volný styl. Skateové lyže mají kratší špičku a užívají se pro volný styl běhání. Existují také combi lyže, které něčím mezi klasickými a skateovými lyžemi. Pro pohyb ve volné přírodě, tedy i v hlubokém sněhu se užívají tzv. backcountry lyže. 

Klasika nebo volný styl?

Pravdou je, že styly běžkování se stále vyvíjení, i díky jejich profesionální oblíbenosti. Novinkou ve světě běhání na lyžích byl vznik bruslení, které se nazývá také jako volný styl. Jeho používání se datuje od 70. let minulého století, kdy začalo být používáno při závodech na dlouhých tratích, které byly rovné. Začínalo se tzv. jednostranným bruslením. Až v 80. letech se objevilo klasické bruslení, kdy se odráží obě nohy, přičemž ani jedna již není ve stopě. Klasický styl je provozován v připravených stopách, která se musí takto připravit s pomocí techniky. Jde o střídavý běh a jízdy soupaž. V běhu je povoleno také odšlapování v zatáčkách, odšlapování při přejíždění ze stopy do stopy a stromeček, který vám pomůže zvládnout prudké stoupání do kopce. 

Vhodné vybavení

Na běžkování budete potřebovat běžky, hůlky a speciální boty. To vše můžete zakoupit také v bazaru. U běžek to není takový problém, ale boty je vhodné koupit nové, aby vám dobře seděly. Pro děti však postačí boty z bazaru či vypůjčené, stejně z nich za chvíli vyrostou. Na běžkách byste neměli opomenout ani vhodné oblečení. Jelikož se na běžkách pěkně zapotíte, nezapomeňte se obléct tak akorát. Vhodné je funkční spodní prádlo, funkční či fleesová mikina (záleží na venkovní teplotě), lehčí bunda a vyteplené legíny. Určitě budete vděční také za čepici či čelenku, rukavice a brýle, které chrání před sluncem odrážejícím se od sněhu. Za 30 minut běžkování navíc můžete spálit až 240 kcal a prožít krásný den sportováním v přírodě. 

Kouzlo lyžování 

Pokud vás více láká rychlost, namísto užívání si zasněžených plání, vyzkoušejte lyžování. Sport, který je více finančně náročný než běžkování, nejenže k lyžování potřebujete vhodné vybavení, ale také skipass a většinou také vhodné ubytování. Lyžování je vhodné pro nadšence rychlosti a adrenalinu, ale užívat si ho mohou také kliďasové, záleží na stylu jízdy. Tento sport je vhodný pro osoby, které mají problémy s kloubním aparátem. Za 30 minut sjezdového lyžování můžete spálit až 150 kcal. 

Výbava

Při výběru lyží je rozhodující kromě vaší výšky a váhy, terén, který budete na lyžích preferovat a to jaké máte dosavadní zkušenosti. Podle toho si vyberete vhodné lyže, dále vás čekají lyžáky, které musí dobře a pohodlně sedět, hůlky a brýle. Potřeba jsou také kvalitní ochranné rukavice a zateplené oblečení, které dnešní trh nabízí v různém provedení a designech. Pro zahřátí nezapomínejte na zahřívací polštářky a termoprádlo. 

Subscribe to our articles

Do you like this article? Fill in your email address and subscribe to new articles.

Hledáš parťáky pro své aktivity? 

Mevyo spojuje aktivní lidi se společnými zájmy. Chceš jít sportovat, na výlet a nebo třeba do divadla, ale nemáš zrovna s kým? Napiš co a kdy máš v plánu a ostatní se k tobě připojí. .-)

Služba je plně ZDARMA

Have Mevyo handy wherever you go

Download our mobile application for free

Get it on Google Play Download on the App Store