Sporty, u kterých je vítr vaším spojencem | Mevyo blog | Mevyo

Back to blog

Sporty, u kterých je vítr vaším spojencem

Vítr nemusí být jen nepříjemným protivníkem, ale i spojencm, se kterým si můžete užít celou škálu skvělých sportů. Tomuto druhu sportování se říká často z angličtiny windsport. Pro sportování je potřeba nejen pomoc větru, ale i "tažného zařízení", kterým může být plachta nebo vzdušný drak. Sportovní aktivity tohoto typu lze provozovat na zemi, sněhu, na ledě či ve vodě. V některých zemích může být dokonce tato sportovní činnost regulována leteckými či námořnímu úřady. Také místní orgány mohou, v určitých oblastech, sportovní aktivity regulovat. Jedná se především o přeplněné pláže nebo parky.

Pojďme si některé sportovní aktivity blíže představit.

Sportovní aktivity na zemi či na vodě

Kiteboarding

Kiteboarder využívá, pomocí ovladatelného kitu (velkého vzdušného draka), ke svému pohonu sílu větru. Tento druh sportu se dá provozovat celoročně - kiteboarding na vodě, landkiting na trávě, snowkiting na sněhu.

 

Je to pozemní druh sportu, který v sobě nese prvky snowboardingu, windsurfingu, surfování, paraglidingu, skateboardingu, wakeboardingu a plachtění.

Land sailing

Někdy se také používá název "pozemní jachtaření". Je to činnost, při níž se pohybujete po zemi na voze poháněném větrem a plachtou. Vůz má obvykle tři a někdy i čtyři kola a funguje podobně jako plachetnice. "Řidič" je na něm v poloze vsedě či vleže a ovládá jej pomocí pedálů nebo ručních pák.

Snowkiting (kite skiing)

Je to druh venkovního zimního sportu, při němž se využívat vzdušný drak a sníh. Síla větru umožňuje klouzání po sněhu. Je to aktivita podobná kiteboardingu, jen obuv je podobná té, kterou používají sportovci při snowboardingu nebo lyžování.

Kite skating

Někdy se označuje jako kiteblading. Je to suchozemský druh sportu, který, kromě síly větru, používá inline brusle nebo brusle terénní. Jezdec může dosahovat rychlosti až 60 kilometrů za hodinu. Tento sport se provozuje převážně ve vyschlých jezerních plochách, na travnatých polích nebo písečných plážích.

Sailing (plachtění)

Plavidlo je umístěno na vodě. Vítr působí na plachty a žene plavidlo vpřed. Tento druh sportu lze uplatnit i na ledu či na zemi. Plavidlo však musí být upraveno.

Sportovní aktivity ve vzduchu

Gliding

Je to rekreační sportovní činnost, při níž se používá kluzák. Využívá přirozeně se vyskytující vzdušné proudy stoupajícího vzduchu k tomu, aby se udržel ve vzduchu.

 

Hang gliding (závěsné klouzání)

Při tomto druhu aktivity pilot využívá lehký nemotorový kluzák. Na jeho výrobu se používá lehká hliníková slitina pro konstrukci, která je potažená syntetickou plachtou. Pilot je zavěšeno v popruhu, v kluzáku, který ovládá posouváním svého těla.

Microlighting (ultralight letectví)

Jedná se o létání 1 – 2 místných letadel s pevnými křídly. V Evropě je omezeno na hmotnost vzletu 450 kilogramů a maximální rychlost 65 kilometrů za hodinu.

 

Subscribe to our articles

Do you like this article? Fill in your email address and subscribe to new articles.

Hledáš parťáky pro své aktivity? 

Mevyo spojuje aktivní lidi se společnými zájmy. Chceš jít sportovat, na výlet a nebo třeba do divadla, ale nemáš zrovna s kým? Napiš co a kdy máš v plánu a ostatní se k tobě připojí. .-)

Služba je plně ZDARMA

Have Mevyo handy wherever you go

Download our mobile application for free

Get it on Google Play Download on the App Store