Stále nemáte čas? Zkuste time management | Mevyo blog | Mevyo

Back to blog

Stále nemáte čas? Zkuste time management

Máte pocit, že stále nemáte čas, že nic nestíháte? Problém je možná ve vašem časovém plánu a uspořádání jednotlivých činností. Pomoci vám může například nějaké činnosti naprosto vynechat, přeřadit je na jiný čas, když jste produktivnější či je vyměnit za jiné. Jak funguje time management?

Co je time management?

Jedná se o efektivní řízení vašeho času. Je sadou postupů, doporučení a nástrojů na účinné plánovaní času. Jeho úkolem je zvýšení efektivity využití času. I když se může někdy zdát, že někteří lidé mají více času než ostatní, může to být jen tím, že mají dobře nastavený plán, jak trávit čas. V dnešní době, kdy chceme stihnout práci, rodinu, koníčky, nákupy, zařizování a další věci, je time management velmi důležitý. Můžete se naučit lépe si plánovat vaše úkony a stihnout toho nakonec mnohem více. Stačí využívat skrytých často zbytečně vyplýtvaných časových rezerv. 

Určete si cíle

Začněte tím, že si stanovíte cíle, které jsou pro vás důležité. Určete si cíle profesní, duševní, rodinné, společenské, týkající se vašeho hobby či cíle finanční. Můžete si stanovit krátkodobé cíle třeba na jeden den či cíle na celý rok. Důležité je, aby byly všechny cíle reálně dosažitelné a člověka bavilo na nich pracovat. Navíc by měl být cíl formulován pozitivně a konkrétně, viz zvládnu napsat svou diplomovou práci do konce roku. Rozlišovat byste měli také mezi cílem a přáním. Přání zní: Jednou budu umět španělsky. Cíle se však stanovují konkrétněji: Do týdne se přihlásím do jazykové školy na kurz španělštiny. Cíle je vhodné si napsat na papír, jelikož v písemné podobě mají jaksi větší váhu a nemusíte je nosit v hlavě. Navíc můžete mít své cíle stále na očích.

Co je důležité?

Nyní přichází část stanovení priorit. Priority se dělí na: důležité, nedůležité, naléhavé a nenaléhavé. Podle toho existuje priorita A: věci naléhavé a důležité, které chce vykonat co nejdříve, B: důležité, ale nenaléhavé, vhodné je pracovat na jednom úkolu s prioritou B každý den, C: naléhavé, ale nedůležité vzhledem ke stanoveným cílům, tyto úkoly je dobré odmítnout či delegovat a nakonec D: nedůležité a nenaléhavé, těmto věcem nemá smysl se příliš věnovat, i když jsou často zábavnější než jiné úkoly, ale nedovedou vás k cíli. 

Paretovo pravidlo

Velmi známé pravidlo, které se dá aplikovat na mnoho věcí v životě. Platí, že 20% úsilí přináší 80% výsledky. Pravidlo samozřejmě nemá vždy úplnou platnost, ale je praktické k němu přihlížet při plánování času. 

Kdo je můj zloděj času?

Poté existují úkony, které za den provádíme a jsou zbytečné, označit je můžeme za zloděje času, ty byste se měli snažit co nejvíce eliminovat. Mezi ně patří většinou neplánované úkony, dělání příliš mnoha věcí naráz, neschopnost použít asertivní ne, vyrušování jinými lidmi, činnosti prokrastinace (odkládání) atd.

Subscribe to our articles

Do you like this article? Fill in your email address and subscribe to new articles.

Hledáš parťáky pro své aktivity? 

Mevyo spojuje aktivní lidi se společnými zájmy. Chceš jít sportovat, na výlet a nebo třeba do divadla, ale nemáš zrovna s kým? Napiš co a kdy máš v plánu a ostatní se k tobě připojí. .-)

Služba je plně ZDARMA

Have Mevyo handy wherever you go

Download our mobile application for free

Get it on Google Play Download on the App Store