Tipy, jak se nejlépe zahřát, když je zima až praští | Mevyo blog | Mevyo

Back to blog

Tipy, jak se nejlépe zahřát, když je zima až praští

První sněhové vločky už vydrží i několik dní a přichází ta pravá zima. Pro některé to není tak dobrá zpráva, protože s obdobím zimy je spojen chlad, mráz, který zalézá do celého těla a nepříjemný studený vítr. Jistě to také znáte, když jste na dlouhé zimní procházce a přijdete domů. Vaše tělo je promrzlé a co teprve, když vám mráz zaleze za prsty? Jak se rychle a účinně zahřát, také příjemně, když je zima  až praští. 

Horká koupel

Tím, co vás v zimě zaručeně rychle a účinně zahřeje, je vana plné horké vody. Dobré je horkou koupel doplnit o zahřívací byliny, které pomohou se zahřátím, ale i s léčbou nachlazení. Vytvořit si můžete domácí bylinné směsi, které si vždy uvaříte a vlijete do koupele. Při nachlazení přidejte do koupele heřmánek, ten pomůže i od únavy a podrážděnosti. Pokud milujete vůni lesa, určitě do své koupele přidejte vývar ze smrkového jehličí, které pomáhá prokrvení těla a snižuje problémy s revmatismem. Tím, co vás však zaručeně zahřeje, je zázvorová koupel. Do napuštěné horké vody stačí přidat 2 lžíce nastrouhaného zázvoru či zázvorový olej. Pro zlepšení nálady vyzkoušejte koupel s rozmarýnem. Sušené byliny je vhodné před přidáním do koupele zalít horkou vodou, nechat odpočinou a poté až vlít do vany. Čerstvé byliny či kořeny můžete přidávat přímo.

Horké nápoje

Když přijdete domů unavení a vymrzlí z práce, kromě rychlé záchranné vany vám pomůže také horký nápoj. Uvařte si horký čaj s medem, zázvorový čaj či jiný bylinný čaj, který zahřeje. Pokud přidáte do svých nápojů skořici, zahřátí vašeho organismu je zaručeno. Úžasným zimním nápojem, který dokonale zahřeje, je yogi chai. Yogi čaj bývá také nazýván jako indický bílý čaj a jde o směs koření a černého čaje. Připravuje se poměrně jednoduše. Stačí uvařit černý čaj, nejlépe indický Assam. V malém hrnci si připravíte mléko, do kterého vsypete yogi směs, která se dá běžně zakoupit. Jde o mix skořice, fenyklu, hřebíčku, zázvoru, pomerančové kůry a bílého pepře, někdy se přidává také cikorka, anýz či kakao. Směs koření povaříte v mléce a poté smícháte s černým čajem. Dnes se tato dobrota podává i jako chai latte, ale jde o napodobeninu tohoto tradičního nápoje. Dopřejte si ho ve chvílích, kdy potřebujete zahřát. 

Pravidelné saunování

Není v zimě nic příjemnějšího než návštěva sauny, která přináší dokonalé prohřátí těla pročištění dýchacích cest. Dopřejte si během zimního období pravidelnou návštěvu sauny. Je skvělou prevencí chřipky a nachlazení. Jelikož po pobytu v sauně přichází ochlazení, vaše tělo si přivyká na změnu teplot a je poté odolnější. Sami to znáte, když přecházíte z vyhřátých místností ven a zase zpět. 

Ohřívací lahve a hřejivé polštářky

Během opravdu chladných dnů pro vás mohou být záchranou hřejivé polštářky a ohřívací lahve. Klasika, kterou používali již naše babičky a dědečkové. Tzv. Vaška oceníte zvláště při bolestech zad či pocitu vymrzlých končetin. Ohřívací lahve a různé nahřívací polštářky pomáhají lepšímu a rychlejšímu zahřátí. Dopřejte si je pod vaši peřinu před spaním, aby se vám příjemně spalo. 

Zahřívací koření 

Během zimy vám s pravidelným zahřátím pomůže také koření, které přidáte do svých pokrmů. Zkuste do svých jídel a nápojů přidat skořici, zázvor, chilli či pepř. Tato koření mají zahřívací účinky a umí skvěle nastartovat metabolismus. Stačí si je dopřávat pravidelně. Koření totiž zahřeje tělo i zevnitř. Přidat jej však můžete i do svých mastí a krému, avšak v přiměřené dávce. Zázvor a skořice totiž působí i jako skvělá ochrana před vznikem celulitidy. 

Zachumlejte se

Rada, která je možná zbytečná, ale pro zahřátí velmi důležitá. Pokud je vám doma stále zima, oblékněte se, zachumlejte se do dek a dopřejte si dávku horkého čaje. To, že jste promrzlí může být způsobeno také únavou a oslabeným organismem, který si potřebuje odpočinout. Dopřejte si během zimního období dostatek odpočinku, vaše tělo si ho přirozeně vyžaduje. Častěji odpočívejte a nezapomínejte na dostatečnou dávku spánku. 

Subscribe to our articles

Do you like this article? Fill in your email address and subscribe to new articles.

Hledáš parťáky pro své aktivity? 

Mevyo spojuje aktivní lidi se společnými zájmy. Chceš jít sportovat, na výlet a nebo třeba do divadla, ale nemáš zrovna s kým? Napiš co a kdy máš v plánu a ostatní se k tobě připojí. .-)

Služba je plně ZDARMA

Have Mevyo handy wherever you go

Download our mobile application for free

Get it on Google Play Download on the App Store