Už jste vyzkoušeli "dark tourism"? | Mevyo blog | Mevyo

Back to blog

Už jste vyzkoušeli "dark tourism"?

Nový druh turistiky, který se zaměřuje na navštěvování tzv. temných míst. Tedy míst, která jsou spojena s prožitým utrpením, smrtí či jinou tragédií. Tato temná turistika byla poprvé pojmenována již v roce 1996. Hlavním úhlem zájmu temné turistiky jsou hrady se zajímavou minulostí, místa, na kterých se udály nejrůznější katastrofy, bojiště, vězení a místa, kde zemřelo velké množství osob. Temná turistika je vhodná pro všechny, které zajímají místa zkázy a utrpení.

Body zájmu temné turistiky?

Příznivců "dark tourism" najdeme po světě opravdu mnoho a popravdě se není čemu divit. Znáte ten pocit, když přijdete na místo, které je poznamenáno přírodní katastrofou, událo se na něm něco strašného či bylo oku člověka dlouhou dobu skryto. Cítíte napětí, podvědomý strach a zvědavost. To je nejspíš to, co pohání temné turisty. Mezi nejznámější místa této turistiky ve světě patří Pompeje, Ground zero v New Yorku, vyhlazovací tábor Auschwitz-Birkenau v Polsku, místo, které zbylo po černobylské elektrárně, Hirošima či vražedná pole v Kambodži. 

Kam za temnou turistikou v Čechách?

I v Čechách mnoho osob navštěvuje místa pohrom a lidského neštěstí a holdují temné turistice, a ani o tom často nevědí. Jen si vzpomeňte na místa v České republice, která jsou něčím poznamenána. Tím nejznámějším je koncentrační tábor v Terezíně, obec Lidice a Ležáky, Slavkovské bojiště a kostel svatého Cyrila a Metoděje. Samozřejmě tu jsou i další mnohá monumentální místa s tragickou historií.

Kostnice Kutná Hora

Jedním z nejnavštěvovanějších míst, které je morbidní a nádherné zároveň, to je kostnice v Kutné hoře. Ukrytá je pod kostelem Všech svatých na hřbitově v Sedlci blízko Kutné Hory. Kostnice je "vyzdobena" pouze lidskými kostmi, které tvoří přibližně 40 00 lidských těl. Tyto kostry pochází z osob, které zemřeli při morových epidemiích či byli obětmi husitských válek. 

Terezín

Ač bylo původně město Terezín vojenskou pevností, je dnes proslavené spíše utrpením, které zde zažilo desetitisíce lidí během 2. světové války. V té době bylo využíváno jako tzv. internační tábor pro židovské obyvatelstvo. Stalo se zastávkou na cestě do vyhlazovacích táborů. Toto místo je typickým pro temnou turistiku, zajímavé, s děsivou historií a množstvím nevinných obětí. 

Býčí skála

Zajímavá skála nacházející se ve střední části Moravského krasu mezi městem Adamov a Křtiny. Tato skála je známá díky legendám, které se zmiňují o pravěkých rituálních vraždách. Místo přímo sálá negativní energií a stále v sobě ukrývá množství tajemství. Byla zde nalezena bronzová soška býčka. Traduje se, že v okolí jeskyně bývá slyšet lítý zpěv, výkřiky a volání o pomoc, navíc doprovázené jemně blikajícími světýlky. 

Subscribe to our articles

Do you like this article? Fill in your email address and subscribe to new articles.

Hledáš parťáky pro své aktivity? 

Mevyo spojuje aktivní lidi se společnými zájmy. Chceš jít sportovat, na výlet a nebo třeba do divadla, ale nemáš zrovna s kým? Napiš co a kdy máš v plánu a ostatní se k tobě připojí. .-)

Služba je plně ZDARMA

Have Mevyo handy wherever you go

Download our mobile application for free

Get it on Google Play Download on the App Store