Cestování
Back to blogUž jste vyzkoušeli "dark tourism"?
MevyoNový druh turistiky, který se zaměřuje na navštěvování tzv. temných míst.
Nový druh turistiky, který se zaměřuje na navštěvování tzv. temných míst. Tedy míst, která jsou spojena s prožitým utrpením, smrtí či jinou tragédií. Tato temná turistika byla poprvé pojmenována již v roce 1996. Hlavním úhlem zájmu temné turistiky jsou hrady se zajímavou minulostí, místa, na kterých se udály nejrůznější katastrofy, bojiště, vězení a místa, kde zemřelo velké množství osob. Temná turistika je vhodná pro všechny, které zajímají místa zkázy a utrpení.
Body zájmu temné turistiky?
Příznivců "dark tourism" najdeme po světě opravdu mnoho a popravdě se není čemu divit. Znáte ten pocit, když přijdete na místo, které je poznamenáno přírodní katastrofou, událo se na něm něco strašného či bylo oku člověka dlouhou dobu skryto. Cítíte napětí, podvědomý strach a zvědavost. To je nejspíš to, co pohání temné turisty. Mezi nejznámější místa této turistiky ve světě patří Pompeje, Ground zero v New Yorku, vyhlazovací tábor Auschwitz-Birkenau v Polsku, místo, které zbylo po černobylské elektrárně, Hirošima či vražedná pole v Kambodži.
Kam za temnou turistikou v Čechách?
I v Čechách mnoho osob navštěvuje místa pohrom a lidského neštěstí a holdují temné turistice, a ani o tom často nevědí. Jen si vzpomeňte na místa v České republice, která jsou něčím poznamenána. Tím nejznámějším je koncentrační tábor v Terezíně, obec Lidice a Ležáky, Slavkovské bojiště a kostel svatého Cyrila a Metoděje. Samozřejmě tu jsou i další mnohá monumentální místa s tragickou historií.
Kostnice Kutná Hora
Jedním z nejnavštěvovanějších míst, které je morbidní a nádherné zároveň, to je kostnice v Kutné hoře. Ukrytá je pod kostelem Všech svatých na hřbitově v Sedlci blízko Kutné Hory. Kostnice je "vyzdobena" pouze lidskými kostmi, které tvoří přibližně 40 00 lidských těl. Tyto kostry pochází z osob, které zemřeli při morových epidemiích či byli obětmi husitských válek.
Terezín
Ač bylo původně město Terezín vojenskou pevností, je dnes proslavené spíše utrpením, které zde zažilo desetitisíce lidí během 2. světové války. V té době bylo využíváno jako tzv. internační tábor pro židovské obyvatelstvo. Stalo se zastávkou na cestě do vyhlazovacích táborů. Toto místo je typickým pro temnou turistiku, zajímavé, s děsivou historií a množstvím nevinných obětí.
Býčí skála
Zajímavá skála nacházející se ve střední části Moravského krasu mezi městem Adamov a Křtiny. Tato skála je známá díky legendám, které se zmiňují o pravěkých rituálních vraždách. Místo přímo sálá negativní energií a stále v sobě ukrývá množství tajemství. Byla zde nalezena bronzová soška býčka. Traduje se, že v okolí jeskyně bývá slyšet lítý zpěv, výkřiky a volání o pomoc, navíc doprovázené jemně blikajícími světýlky.
Subscribe to our articles
Do you like this article? Fill in your email address and subscribe to new articles.