Vydejte se na pouť do Santiaga de Compostela | Mevyo blog | Mevyo

Back to blog

Vydejte se na pouť do Santiaga de Compostela

Patříte-li mezi poctivé cestovatele, neměla by vám v deníku chybět ani zmínka o svatojakubské pouti. Tato Cesta svatého Jakuba je sítí dvanácti poutních cest, které vedou až ke hrobu svatého Jakuba Staršího v katedrále v Santiagu de Compostela, které leží ve španělské Galicii. Tato pouť je pravidelně procházena nejen poutníky, ale všemi osobami, kteří hledají klid, osvícení či si chtějí prozkoušet svou trpělivost a odvahu. Vydejte se i vy na pouť do města Santiago de Compostela, stačí si vybrat vhodnou cestu. 

Cesta nejen pro poutníky

Svatojakubská pouť se stala velmi populární a není již věnována jen cestou za osvícení, ale projít si ji může takřka každý. Má na výběr ze dvanácti základních tras, tzv. camino, které jsou různě dlouhé. Ta nejdelší, tzv. Pařížská, je dlouhá 1000 km, vybrat si však můžete mnohem kratší trasy podle toho, co jste schopni zvládnout, například z portugalského Porta (250 km), Granady či z Finisterre. Záleží na vašich schopnostech a času, který chcete své pouti věnovat.

  

Jak poznám cestu?

Pravdou je, že ve Španělsku, Portugalsku, ale také Francii, Německu a Itálii trasy pouti kopírují historické cesty. Poznáte je podle specifického označení, které nese symbol mušle a žlutou šipku, vždy posledních 100 km pouti je značeno kamenným patníkem, na které nechybí mušle na keramické dlaždici a údaj o počtu kilometrů, které chybí do cíle. 

Ubytování a sbírání razítek

Pro poutníky jsou ve Španělsku, Portugalsku a Francii zřízeny ubytovny, které jsou určené přímo poutníkům. Jedná se většinou o noclehárny, kde spí více osob v jedné místnosti. Nechybí v nich sprcha, kuchyňka či prádelna. Zde si může poutník odpočinou a přespat za poplatek. Poutník musí mít také poutní knížku s aktuálními daty a sbírá razítka, tzv. credencial. Ubytování zde vychází na 5-10 eur za noc. Narazit můžete i na ubytovny soukromé či ty, které jsou provozované za dobrovolný příspěvek. Přespat zde můžete většinou jen jednu noc. Vybrat si nakonec můžete ze tří typů ubytování, a to obecních, církevních či soukromých, přičemž ty obecní bývají velmi levné a církevních je jen málo, ale přespat zde můžete za dobrovolný příspěvek. Za to soukromé už jsou komfortní, ale také dražší. 

Klid a očista

Svatojakubská pouť se stala velmi populární, nejen proto, že nabízí pohled do krásné krajiny, ale stala se symbolem duševní očisty a poutí za poznáním. I lidé nevěřící si mohou pouť projít po svých. Po cestě jdete většinou sami, ale velmi často potkáte mnoho zajímavých lidí a třeba i nových přátel. Zvláště ubytovny jsou místem setkávání. Při cestě máte tak dostatek času na přemýšlení o svém životě a urovnání si některých myšlenek. Pouť však můžete jít i s cílem ujít určitý počet kilometrů, ale poté pouť ztrácí svůj duševní rozměr. Vydejte se na pouť do Santiaga de Compostela sami nebo zavítejte na www.mevyo.com, kde jistě najdete parťáky, kteří s vámi na cestu rádi vyrazí.

Subscribe to our articles

Do you like this article? Fill in your email address and subscribe to new articles.

Hledáš parťáky pro své aktivity? 

Mevyo spojuje aktivní lidi se společnými zájmy. Chceš jít sportovat, na výlet a nebo třeba do divadla, ale nemáš zrovna s kým? Napiš co a kdy máš v plánu a ostatní se k tobě připojí. .-)

Služba je plně ZDARMA

Have Mevyo handy wherever you go

Download our mobile application for free

Get it on Google Play Download on the App Store