Vyrobte si společně adventní věnec | Mevyo blog | Mevyo

Back to blog

Vyrobte si společně adventní věnec

Advent je za dveřmi a k tomuto předvánočnímu období neodmyslitelně patří adventní věnce. Ty jsou tradicí, dekorací a při jejich výrobě se společně skvěle zabavíte.

Svátek adventu

Advent je období čtyř po sobě jdoucích neděl před začátkem vánočních svátků. Jedná se o období očekávání příchodu Spasitele. Je spojeno především se štědrostí a dobročinností, proto se pořádá i tolik benefičních akcí a dříve bylo spojeno také s obdobím půstu, kdy byly zakázány zábavy, svatby a hodování.

Je trochu paradoxní, že dříve byl advent vnímán i jako období zklidnění a odpočinku po náročném půlroce stráveném především na polích. Dnes se naopak jedná spíše o období shonu, kdy si prodejci mnou ruce nad zvyšujícím se počtem zákazníků a tržeb.

Tradiční věnec

I tak si můžete najít chvilku, kdy se zastavit a vyrobit si adventní věnec se čtyřmi svícemi, které přímo vycházejí ze židovské tradice zapalování svící na osmiramenném svícnu během svátcích zvaných Chanuka. Dříve se věnce zavěšovaly na stuhy, dnes se pokládají hlavně na stůl.

Obvykle bývají na věnci tři fialové svíce a jedná růžové, přičemž každá z barev má svůj význam. Ovšem dnes se na této tradici již tolik nelpí a na věncích můžeme nalézt svíce různých barev a velikostí. Základem pro takový věnec je většinou slámový kruh, na něj se pak navazují jednotlivé ozdoby a zabodávají se do něj svíce.

Jak věnec vyrobit?

Na slaměný základ se nejčastěji jako první navazuje drátkem chvojí, kterým se celý věnec kompletně "obalí". Není to však povinností. Někdo nechává slaměný kruh tak, jak je, někteří jej omotávají stuhou. Poté se do věnce umístí čtyři svíce. Je dobré mít speciální stojánky, které udrží svíci na místě a zároveň ochraňují věnec před vzplanutím. Poté následuje samotné zdobení věnce v podstatě vším, co máte rádi od sušeného ovoce, šišek, vánočních ozdobiček, perníčků, sušených květin, stuh a dalších věcí.

Svíce se zapalují postupně každou neděli před Štědrým večerem. V poslední neděli by vám pak měly hořet všechny čtyři svíce najednou. Postupné zapalování symbolizuje stupňování napjatosti očekávání příchodu narození Ježíše Krista.

Subscribe to our articles

Do you like this article? Fill in your email address and subscribe to new articles.

Hledáš parťáky pro své aktivity? 

Mevyo spojuje aktivní lidi se společnými zájmy. Chceš jít sportovat, na výlet a nebo třeba do divadla, ale nemáš zrovna s kým? Napiš co a kdy máš v plánu a ostatní se k tobě připojí. .-)

Služba je plně ZDARMA

Have Mevyo handy wherever you go

Download our mobile application for free

Get it on Google Play Download on the App Store