Vytvořte si mandalu a srovnejte své vnitřní síly | Mevyo blog | Mevyo

Back to blog

Vytvořte si mandalu a srovnejte své vnitřní síly

Existuje mnoho cest, jak nastolit vnitřní klid a vyrovnanost, ale jen jedna z nich je natolik univerzální, že ji může využít každý, a sice mandala. Mandala je symbol starý jako lidstvo samo. Dokazují to i nálezy obrazců již z doby paleolitu. Najdeme je v půdorysech staveb starověkého Egypta, Babylónu či Jávy.

Mandala - vysvětlení pojmu

Samotné slovo pochází ze staroindického obřadního jazyka sanskrt a mohli bychom jej přeložit jako kruh, oblouk nebo magický oblouk. Je to vlastně kruhový obrazec, z jehož středu (či do něj) směřují symetricky uspořádané tvary. Nemusí to být však nutně kruh – například indické jantary jsou kruhy ve čtverci. Mandala je symbol jednoty a rovnováhy, který nepatří do žádné kultury ani náboženství. Mohli bychom jí najít v architektuře kostelů, rozetových oknech i na podlahách katedrál.

Síla mandaly

Mandaly lze využít při odpočinku a to díky jejich podpoře relaxace a koncentrace na barvy. Lze je využít i jako terapeutické prostředky k poznání sebe sama. Pro jejich tvorbu nepotřebujete žádné výtvarné schopnosti ani umělecké vzdělání. Vyjadřují vaše vnitřní pocity.

Co vám tvorba mandaly přináší?

Pomáhá zpracovat vaše emoce, dává prostor pro jejich zpracování. Přináší zklidnění a to především díky kruhovému obrazci s prvky, které jsou harmonicky uspořádány. Dodá energii, díky času, který strávíte sami se sebou. Získáte vhled, který přináší přenesení vašich pocitů do mandaly a na papír. Zvýší vám sebevědomí, díky pocitu seberealizace, který přináší vytvoření mandaly.

Než začnete tvořit...

K tvorbě mandal můžete využít připravené šablony, nebo si můžete vytvořit celou mandalu sami. Než však začnete pracovat, na chvíli si sedněte, zavřete oči a pokuste se uvědomit si sami sebe, vnímejte svoje aktuální rozpoložení. To pak nechte přejít přes ruku do tvarů a barev. Nedejte na to, že se k sobě některé barvy nehodí, pokud je tak cítíte, použijte je. Nejde o výsledek, důležitý je proces tvorby. Nepřemýšlejte, jen kreslete. Při tvorbě mandal platí jedno důležité pravidlo – čím víc se budete snažit, budete přemýšlet, tím méně bude výsledný obraz odpovídat vašim pocitům a vy nebudete s výsledkem spokojeni.

Co lze při tvorbě mandal využít?

Je na vás, jaký druh pomůcek si zvolíte. Pokud chcete vyrábět mandaly od prvopočátku, můžete využít pravítko, kružítko či šablonu. Pro vybarvování lze zvolit pastelky, fixy, křídy či voskovky.

Mandaly však nemusíte jen kreslit či malovat, ale lze je vyrábět i z různých druhů materiálů, dokonce lze vyrobit i mandaly trojrozměrné. Pro jejich tvorbu můžete využít písek, různé druhy přírodních materiálů, korálky, barevné papírky nebo různé druhy provázků.

Co s hotovou mandalou?

Ideální je mandalu umístit na místo, kde na ni dobře uvidíte, neboť jste pro její tvorbu využili část své energie, odráží vaše momentální pocity. Pohled na ni vám pomůže pozastavit se a uklidnit...

 

Subscribe to our articles

Do you like this article? Fill in your email address and subscribe to new articles.

Hledáš parťáky pro své aktivity? 

Mevyo spojuje aktivní lidi se společnými zájmy. Chceš jít sportovat, na výlet a nebo třeba do divadla, ale nemáš zrovna s kým? Napiš co a kdy máš v plánu a ostatní se k tobě připojí. .-)

Služba je plně ZDARMA

Have Mevyo handy wherever you go

Download our mobile application for free

Get it on Google Play Download on the App Store